Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Najlepsi z najlepszych w Ustroniu

Galeria Muflon - Sztuka dla Ciebie w Ustroniu swoje 2. lata działalności świętuje wystawą: Światowego EKSLIBRISU -Najlepsi z najlepszych ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy, najczęściej ozdobny, danego egzemplarza książki. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. Powstał na początku II poł. XV wieku, po pojawieniu się pierwszych drukowanych książek. Ta mała forma graficzna miała chronić książkę przed zgubieniem, wyrażać dumę właściciela z faktu jej posiadania, a także ją zdobić. Stąd kompozycje znaku zawierają imiona i nazwiska właścicieli księgozbioru (lub np. stylizowane inicjały), nazwę instytucji lub dedykację. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Był wykonywany w różnych technikach graficznych, takich jak np.: drzeworyt, akwaforta, sucha igła, linoryt, ołowioryt, cynkoryt. Początek XX wieku przyniósł nie tylko odrodzenie, ale i emancypację ekslibrisu, który stopniowo tracił swoją funkcję użytkową, by w końcu odkleić się od książki i przeobrazić w dedykowaną miniaturę graficzną funkcjonującą jako obiekt kolekcjonerski i ekspozycyjny.

To wyjątkowe dzieło graficzne z wielowiekową tradycją jest nadal chętnie uprawiane przez wybitnych artystów nie tylko z Europy, ale też z Azji, Afryki i obu Ameryk. W 1989 roku zrodziła się wspaniała inicjatywa kultywowania bibliofilskiej tradycji w Katowicach w Bibliotece Wojewódzkiej, później w Bibliotece Śląskiej, a od 1995 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Graficznego na Ekslibris. Co dwa lata jury przyznaje uczestnikom trzy nagrody regulaminowe, nagrodę specjalną oraz wyróżnienia. Wszystkie prace przesłane na konkurs stają się częścią zbiorów biblioteki – Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach jest właścicielem wielotysięcznej kolekcji niezwykłych arcydzieł pochodzących z różnych zakątków świata. Biennale przygotowane w 2016 roku było wyjątkowe, ponieważ zbiegło się z obchodami jubileuszu 500. rocznicy powstania pierwszego polskiego ekslibrisu, a na konkurs nadesłano wiele unikatowych dzieł.

- Wystawa Najlepsi z najlepszych prezentuje zbiór zaskakująco pięknych, precyzyjnie wykonanych znaków graficznych nagrodzonych oraz wyróżnionych w poszczególnych edycjach Międzynarodowego Konkursu Graficznego na Ekslibris. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają książki i wyrafinowaną sztukę w najlepszym tego słowa znaczeniu -
zaprasza J. Liszka z ustrońskiej Galerii Muflon.

Organizatorzy ekspozycji składają serdecznie podziękowanie Pani Bognie Dobrakowskiej – dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach za użyczenie zbiorów, Pani Kamili Arabas-Mostek za projekt i wykonanie plansz do wystawy oraz dla Pana Aleksandra Smolińskiego - artysty i pedagoga za poprowadzenie warsztatów graficznych z ekslibrisu w technice linorytu w trakcie wernisażu wystawy.

- Wernisażowi towarzyszyć będą warsztaty graficzne z ekslibrysu w technice linorytu, które poprowadzi Aleksander Smoliński - artysta i pedagog. Dodatkową atrakcją będzie organizowany w trakcie trwania wystawy konkurs graficzny na ekslibrys inspirowany wystawą „Światowego EKSLIBRISU -Najlepsi z Najlepszych” prowadzony przez Krzysztofa Krystę dyrektora MBP w Ustroniu im. Jana Wantuły. Specjalnie powołane Jury Konkursowe, oceni i wyłoni spośród nadesłanych prac te, które zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w maju w Galerii Muflon-Sztuka dla Ciebie. Serdecznie zapraszamy do udziału ! - zachęca Liszka.Portal OX.PL jest patronem medialnym wystawy.red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: