Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Najgrubsza jodła zgrubła. Przyrodnicy zmierzyli jodłę w Brennej

Członkowie Komisji Ochrony przyrody działającej przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie wybrali się w piątkowe (18.07.2014) popołudnie na wycieczkę szkoleniową do najprawdopodobniej najgrubszej obecnie w Polsce jodły, która rośnie na terenie Nadleśnictwa Ustroń, w Brennej.

Jodła rośnie na zboczach Kotarza, z dala od oznakowanych szlaków turystycznych. Grupa miłośników przyrody wybrała się doń przyjemną przy panujących wysokich temperaturach drogą wzdłuż potoku Hołcyna. Po drodze przyrodnicy-amatorzy omawiali mijane okazy beskidzkiej flory.

- To jest wiedza, którą trzeba sobie cały czas powtarzać. Rośliny wyglądają inaczej na zdjęciach w atlasach, inaczej w terenie, a poza tym o każdej porze roku inaczej. Tą wiedzę trzeba stale odświeżać – zauważa Jan Machała, przewodniczący KOP PTTK przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie.

Po dotarciu do jodły przyrodnicy postanowili sprawdzić jej wymiary. Po obmierzeniu drzewa taśmą mierniczą uznali, że najprawdopodobniej od czasu ostatnich oficjalnych pomiarów jodła jeszcze przybrała na objętości, gdyż mierząc na przepisowej wysokości 130 cm od ziemi zmierzyli aż 452 cm zamiast podawanych 416.

Po 12-kilometrowej wycieczce do jodły członkowie KOP PTTK posilając się barszczem i kiełbaskami z ogniska w wigwamie w Hołcynie omawiali sprawy bieżącej działalności Komisji, plany na przyszłość, a także wymieniali się spostrzeżeniami na temat spotkanej flory.

Pisaliśmy: Najgrubsza jodła w Brennej

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: