Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM ''Cieszynianka'' odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

- Nie będziemy cofać się do czasów prehistorycznych, dlatego właśnie zaczniemy do obiektów wzniesionych w starożytnej Grecji – tłumaczył prelegent – tutaj trzeba koniecznie wskazać Partenon, wzniesiony na Akropolu Ateńskim. Można również przenieść się do Rzymu i zastanowić nad Panteonem. Począwszy od starożytności, przez wszystkie epoki w architekturze doskonale zachowały się budowle sakralne, ponieważ były one otaczane szczególną pieczą.

W czasie trwania wydarzenia można było dowiedzieć się między innymi wielu ciekawych rzeczy na temat charakterystyki poszczególnych stylów architektonicznych. Przykładowo w stylu gotyckim królowały ogromne katedry, w których dzięki mocnym elementom konstrukcyjnym większa część ścian mogła zostać zastąpiona elementami szklanymi (tutaj jako wzór zostały wskazane witraże, znajdujące się w katedrach, pochodzących z tamtego okresu).

Po renesansie przyszedł czas na barok, kiedy to do architektury zostały wprowadzony elementy dynamiczne. Tutaj zastosowano zdecydowanie więcej elementów ozdobnych, z których jednymi z najczęściej spotykanych były kolumny, które początkowo posiadały na przykład skręcone trzony, bądź trzony wykonane z kilku pierścieni. Często w budownictwie barokowym pojawiały się rozmaite rzeźby, które zawsze były przedstawiane w dynamicznych pozach.

Z czasem architektura nieco łagodniała, czego wyrazem jest styl klasyczny, wzorowany na budowlach antycznych. Tutaj króluje harmonia, brak elementów dynamicznych. Rozwój technik stosowanych w budownictwie znacznie przyczynił się do rozwoju architektury, w związku z czym budowle mogły być coraz większe a jednocześnie lepiej zaprojektowane. Style wciąż się zmieniają, jednak w wielu stylach architektonicznych, do dziś można doszukać się antycznych, czy też średniowiecznych wzorców. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: