Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Minister przyjechał z karetką

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Średniorocznie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe notuje około 14 tysięcy wyjazdów. W samym Strumieniu jest ich ponad 1300. Karetka w tej miejscowości pojawiła się w marcu 2014 roku. Od tego czasu zespół ratownictwa obsługuje okoliczny teren. Od wczoraj ratownicy mają nowy ambulans.

- Co roku udaje się wymieniać sprzęt. Dwa lata temu karetka w Wiśle, teraz karetka w Strumieniu – to jeszcze zakup ubiegłoroczny. To wielka zasługa ministra Szweda, wojewody, ale też docenienie wspólnej pracy samorządu – mówi Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. Jak podkreśla, każdego roku trzeba wymieniać jedną lub dwie karetki, aby tabor w całym powiecie nie był starszy niż pięć lat. - Mamy siedem zespołów. W roku 2018 chcemy wymienić dwie, na pewno Skoczów a kolejna Istebna lub Wisła - dodaje dyrektor.
W pierwszym momencie, kiedy stacja była uruchamiana, zaangażowaliśmy się finansowo. Przeprowadziliśmy remont, dbamy o obiekt, chcemy, aby zespół pracował w możliwie najlepszych warunkach. Cieszę się, że po czterech latach kolejna, nowa karetka trafia do Strumienia - mówi burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

Zakup karetki był możliwy dzięki dotacji ze środków Ministerstwa Zdrowia przekazanych przez Wojewodę Śląskiego. Pomoc finansowa wyniosła pół miliona złotych. Ambulans wyposażony jest w najnowszy sprzęt medyczny m.in. w nowoczesny defibrylator. - Nie moje ministerstwo sprzęt kupiło, ale jestem też tutaj jako poseł tej ziemi i zawsze jak mam możliwość zabiegam o to, aby wspierać mieszkańców. Poprzez zakup nowego sprzętu, karetki służmy, aby do mieszkańców szybko pomoc docierała. To dobry przykład współdziałania władz centralnych z władzami samorządowymi, powiatu oraz gmin Strumień i Chybie – zaznaczał dziennikarzom wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed.

Nowa karetka ma identyczne wyposażenie jak poprzedni ambulans. Ale dołożono ważny element- urządzenie do kompresji klatki piersiowej. To tzw. 'Lukas' – mówi Marcin Mazurek ratownik medyczny. Ten sprzęt można podłączyć do pacjenta i jednocześnie prowadzić inne czynności utrzymujące go przy życiu. To drugie tego typu urządzenie w CPR.

Silnik w automacie, napęd na jedną oś, to na naszym terenie wystarczy. Wymiana sprzętu musi być co kilka lat, przede wszystkim z uwagi na duże przebiegi. Poprzednia karetka, choć miała pięć lat, na liczniku miała już ponad 300 tysięcy kilometrów - zauważa ratownik i kierowca ambulansu Marek Sosna.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-23 12:25:14
bronek91: Kampania wyborcza w toku....
2018-01-23 15:56:52
ogregor6: Do bronek91 - jeśli ta kampania ma przynosić takie korzyści dla mieszkańców to ja poproszę codziennie.
2018-01-23 16:44:27
krzysztof.mm: \&quot;To wielka zasługa ministra Szweda, wojewody, ale też docenienie wspólnej pracy samorządu - mówi Jan Kawulok\&quot;<br /><br />Tak oto obłudna trójca partyjnych funkcjonariusze lansuje się za nasze podatki.<br /><br />Wielkie zasługi dla służby zdrowia z tej bolszewickiej ferajny miał jedynie książe Radziwiłł - takie oto, że wreszcie zniknął.
2018-01-23 16:47:11
krzysztof.mm: Wychowani na gierkowskich wzorcach propagandy sukcesu gamonie zdają się nie zauważać, że czasy się zmieniły, i że nawet w 100% partyjna TVPis nie daje im monopolu na robienie ludziom wody z mózgu.
2018-01-23 16:50:38
krzysztof.mm: Zagłuszanie skandalicznych pisowskich posunięć i zaniedbań w służbie zdrowia gadżetami i koralikami - takie zadanie dostali terenowi oficerowie politycznie.<br /><br />\&quot;Ciemny lud wszystko kupi\&quot; - tak, oni po dziś dzień wierzą Kurskiemu - i przejadą się dziady sakramenckie na tej wierze.
2018-01-23 17:29:45
krolik bugs: Nie ministerstwo kupiło tylko podatnicy, a politycy tylko się lansowac i do obiektywu się cisnac
2018-01-23 17:30:37
bronek91: ogregor6<br />Słuszna uwaga. Zgadzam się..... Jakby to jeszcze te karetki były finansowe z kapsy danego polityka, należałby się nawet podwójny szacuneczek..... Wtedy bych nie wytykoł że znów słuszne idee są podszywane trochę innymi intencjami. <br /><br />Z drugi strony, kampania wizerunkowa, personalizacja sprzętu zakupionego z kasy nas wszystkich znów przez jedną osobę. Jednak żodyn przynajmniej teraz nie powie, że cały sprzęt medyczny i służący służbie zdrowia kupuje tylko i wyłącznie WOŚP;D:D:D<br /><br />Problem niestety jest taki..... Karetka potrzebna, ino kierysik nią jeździ, kierysik w szpitolu musi robić, pielęgniarka, lekarz, sprzątaczka. Nie rozwiązuje to problemu służby zdrowia, jest to paliatyw, co ma przykrywać problem. Teraz ktoś temu Panu zada pytanie, co ze służbą zdrowia???? Jaka będzie odpowiedź? Podejmujemy działania w tej sprawie, aktywnie dbamy, ponieśliśmy wiele inwestycji...... Potem dociekliwi dojdą do wniosku, iż za wzniosłymi hasłami kryje się zakup karetki. Rzecz potrzebna, ale co z tego, skoro system dali niewydolny???
2018-01-23 17:46:46
bronek91: krzysztof.mm<br />Co do lansowania się za nasze piniądze, to się z Tobą zgadzam. Momy już rok 2018 a nie 1989 czy wcześniejszy. Ludzie poczuli już smak nowego systemu, jak funkcjonuje, o co chodzi.... faktycznie, łapanie się na takie tanie sztuczki wizerunkowe przez społeczeństwo, o czymś świadczy. Skoro polityk takiego formatu podejmuje się tego, widocznie musi to być skuteczne. Pytanie, dlaczego ten naród to kupuje? <br />A gdzie zainicjowanie jakiejś debaty w kwestii służby zdrowia?????? <br /><br />krzysztof.mm <br /><br />mom ino zastrzeżenie.... To czy przy władzy je PiS, czy PO czy PSL czy przyjaciele piwa, to nic nie zmienia. Żodyn z nich nie przedstawił społecznego, spójnego i realnego w wykonaniu programu służby zdrowia. Zatem nie szufladkuj, że tyn je z tego a tamtym z innego obozu. Co to zmienia w konkretnej sprawie? W kwestii służby zdrowia oni wszyscy są po jednakich piniądzach. Co do programów reformy służby zdrowia. Krzysztof.mm pamiętomy jaki \&quot;projekt\&quot; miało PO. Efekt był taki, że lepi byłoby gdyby sie tego nawet nie chytali. Szpitale są od leczenia ludzi a nie od zarabiania piniyndzy. Na czym zdaniem PO szpitale miały zarabiać???? Na handlu organami czy na czym???? Program PO jeszcze pogorszył sytuację w służbie zdrowia. Jakosik działacze tak zwanej totalnej opozycji w tym temacie milczą.
2018-01-23 17:52:58
bronek91: A jaki je główny problem polskiej służby zdrowia???? <br /><br />Redystrybucja środków na nią przeznaczonych. Za dużo idzie w branżę z przeznaczeniem dla zamożniejszych jak na potencjał naszego kraju. Za mało idzie w kwestie z przeznaczeniem do użytku powszechnego. Stad te kolejki. Są one czynione celowo, aby więcej kasy pozostało w systemie. W lecznicy rządowej jakosik niczego nie brakuje. <br /><br />Ciekawe czy Pan Szwed korzysta z usług miejscowej służby zdrowia, czy tej z przeznaczeniem dla polityków. Jeżeli z tej dla polityków, może przy okazji wygłosi swoją opinię w tej sprawie, jak się korzysta, jak wyglądają kolejki, jaki jest tam sprzęt, ile zarabiają lekarze itd.
2018-01-23 20:37:48
Marzanna: Za komuny były pogotowia ratunkowe czynne 24 godziny z karetkami pogotowia i jak zakupiono nową karetkę to na pewno kluczyki nie przekazywał minister nawet nie burmistrz i nigdzie o tym nie pisali. Przecież to czysty absurd. Takiej głupoty nie widziałam. Czy Ci ludzie nie mają co robić. Kto w takim razie musiałby przyjechać na otwarcie wybudowanych piramid przez Ziętka w Ustroniu. Nieporównywalne osiągnięcia. A dzisiaj ta władza Ziętka chce wykopać z Ustronia człowieka zasłużonego dla Śląska. Po co komu ten cyrk za który płacimy.
2018-01-24 15:34:36
krysia83: PRZECIERZ PAN JAN CHRZASC BYL NIE DAWNO DYREKTOREM POCZTY W BIELSKU BIALEJ SZYBKO AWANSOWAL ALE ZA CO A KARETKA ZA LUDZI PIENIADZE NA LEKARZY NIEMA PIENIEDZY LI MITY KOLEJI PO 10 LAT A NA KARETKI SA PIENIADZE JESZCZE NIES<br />CH KARAWANY KUPIA I OD RAZU NA CMENTARZ
2018-01-25 09:08:56
Równo-mierny: Niezmiernie się cieszę, że jest nowy sprzęt ratujący życie, oby jak najwięcej... Ale ta szopka z przekazaniem... zresztą nie tylko chodzi o karetki, ale o otwieranie dróg, mostów i wszystkiego co \&quot;władza\&quot; oddaje do użytku. Nie zdziwiłbym się, gdyby dla samych uczestniczących polityków była to po prostu forma \&quot;wyrwania się\&quot; z biura. Po co w ogóle za to płacić, szczególnie że wspomniana nowa karetka to tak naprawdę zaplanowana wymiana floty, a nie doposażenie ponad stan? I to oczywiście cecha każdej władzy, nie tylko obecnej. <br />Dobrze, że nie jestem politykiem, bo w moim odczuciu jedyne najlepsze co mógłbym zrobić w tej sprawie, to wsiąść w prywatny samochód i w swoim prywatnym czasie przywieźć kluczyki oddając je w dobre ręce, bez poklasku, bez widowni i bez generowania dodatkowych kosztów, za które zapłacą podatnicy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: