Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagrody dla ludzi kultury

Florian Kohut oraz Zespół Regionalny Jasieniczanka zostały nagrodzone przez Ministerstwo.

Florian Kohut, znany malarz z Rudzicy w gminie Jasienica, otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” zaś Dyplom Honorowy Ministerstwo przyznało Zespołowi Regionalnemu „Jasieniczanka”.
Wyróżnienia zostały wręczone w środę 31 stycznia przez I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podczas dorocznego Spotkania z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego.

Laudację Floriana Kohuta wygłosił zaprzyjaźniony z nim Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy Beskidzkiej. Przypomniał, że obrazy ze strachem polnym, szczególnie ulubionym motywem malarstwa rudziczanina, są rozpoznawalne w galeriach na całym świecie. Artysta aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności oraz promocji gminy Jasienica. Od kilku lat organizuje w swojej rodzinnej Rudzicy „Święto Stracha Polnego”

Osoby zasłużone dla kultury docenił również starosta bielski Andrzej Płonka, który wraz z Janem Borowskim, przewodniczącym Rady Powiatu Bielskiego, rudziczaninem, a także dyrygentem nagradzanego na całym świecie Chóru ATH, wręczył nagrody. Za ochronę dziedzictwa kulturowego został wyróżniony ks. Andrzej Dyczek, proboszcz parafii ewangelickiej w Międzyrzeczu Górnym, który w 2016 r. po poważnym pożarze zakrystii zabytkowego kościoła doprowadził do jego renowacji.

Wyróżniony został także Krzysztof Czader z Jaworza, wraz z małżonką. Prowadzą oni gospodarstwo rolne, kolekcjonują też zabytki historii, świadczące o tradycji kulturowej regionu. Krzysztof Czader jest rzeźbiarzem i animatorem kultury, pracuje z dziećmi i młodzieżą w międzyrzeckiej filii jasienickiego GOK „Chata Międzyrzecze”.

(red./  UG Jasienica)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: