Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagrał i udostępnił filmik z policjantem - teraz padł wyrok

Powszechna obecnie dostępność urządzeń nagrywających obraz i dźwięk, daje poczucie ogólnej dopuszczalności prawnej nagrań. Dotyczy to różnego rodzaju sytuacji w życiu codziennym, w tym również działań służb, a także rejestrowania przebiegu czynności służbowych podejmowanych przez policjantów.

Policjanci również z Cieszyna publikują informację dotyczącą niedawno wydanego wyroku  w sprawie nagrania i upublicznienia wizerunku funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, który wydał sąd rejonowy. - Pomimo tego, że policjant wyraźnie i wielokrotnie informował mieszkańca powiatu lubińskiego, iż nie wyraża zgody na upublicznianie jego wizerunku oraz danych osobowych, ten nadal nagrywał mundurowego podczas jego czynności służbowych i udostępniał na żywo, na jednym ze znanych portali społecznościowych. Analizując zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, sąd zasądził od pozwanego 39-latka, zadośćuczynienie na rzecz policjanta w kwocie kilku tysięcy złotych – informuje cieszyńska policja.

Jak informuje policja w komunikacie wielu osobom wydaje się, iż z racji tego, że policjanci w trakcie wykonywania czynności służbowych mają przymiot funkcjonariuszy publicznych, nagrywanie ich jest prawnie dopuszczalne i usprawiedliwione. -Tymczasem brak jest regulacji prawnych, które by zezwalały na taką rejestrację. Wynika to z faktu objęcia ochroną prawną między innymi głosu i wizerunku osoby, a  więc ich utrwalanie bez zgody, a czasami nawet wiedzy, stanowi naruszenie tych dóbr. Zatem nagranie, jako materialny efekt nagrywania stanowi przedmiot prawnie chroniony. Nagranie korzysta z dobrodziejstwa legalności, tylko wówczas, gdy osoba na nim utrwalona wyraziła zgodę. Tym samym upublicznienie poprzez wprowadzenie takich nagrań do tzw. „sieci” stanowi naruszenie prawa, w tym naruszenie dóbr osobistych – dodaje policja.

Zgodnie z treścią artykułu 81 ust.1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych „Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych, 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza".  Zatem rozpowszechnienia tak utrwalonego wizerunku lub głosu (zatem wizerunku i głosu, tylko wizerunku, tylko głosu ) stanowi naruszenie przepisów ustawy i rodzi odpowiedzialność cywilną, która de facto jest tożsamą z odpowiedzialnością przewidzianą w art. 24 Kodeksu Cywilnego: "Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach".

Prawo chroni policjantów przed bezprawnym zamieszczaniem ich wizerunków, w tym nagrań z interwencji w mediach społecznościowych. Nie ma przyzwolenia na bezkarne zamieszczanie wizerunków funkcjonariuszy Policji w „sieci”, bez ich zgody, przez osoby postronne.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-28 10:41:04
krzysztof  mm: o co chodzi, przecież każdy milicjant ma służbową kamerkę i nagrywa każdą interwencję - no tak, teoretycznie, bo tak się składa, że jak nagrania są potrzebne to akurat baterie się rozładowały... krótko mówiąc, dość tak do doopy jest ta PiS-milicja
2022-09-28 11:08:38
john: Zgodnie z przepisami wolno nagrywać ,ale udostępniać tylko na wyraźne żądanie organu do tego uprawnionego. A teraz niech się mundurowi pochwalą ile takich spraw przegrali.
2022-09-28 16:10:49
1234567890: A mozna pokazywać tych co bronią na Żoliborzu willi małego czlowieczka?
2022-09-28 16:13:53
koszor: PiS pracuje nad ustawą, którą chcą wprowadzić od nowego roku. Na mocy tej ustawy będą mogli zgodnie z prawem odebrać społeczeństwu zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Mogą odebrać samochód, dołożyć kilku imigrantów do mieszkań z dużym metrażem, a także zmusić osoby do poddania się zabiegom medycznym.
2022-09-28 16:14:18
koszor: Żeby taki wał prawny i jednocześnie zamach na wolność i prawo posiadania przeprowadzić, potrzebny jest tabun niezbyt myślących, za to ochoczo wykonujących rozkazy umundurowanych sługusów. Pokazali swój poziom ochraniając Kaczora na Żoliborzu. Kilkadziesiąt pojazdów, żeby jednego zdrajcę pilnować. W czasie "pandemii" to samo - kilkadziesiąt funkcjonariuszy pilnowało, żeby ktoś kotleta nie zjadł w cieszyńskiej restauracji. Zero moralności czy patriotyzmu. Dla mnie osobiście- jeżeli wykonują takie debilne rozkazy, są zdrajcami Polaków i Polski. Rozkaz przełożonego nie zwalnia z myślenia i osobistej odpowiedzialności. Ale to chyba jest próg nie do przeskoczenia dla tej formacji.
2022-09-28 19:11:46
Artur_z_bažin: po rządach PiS także policja jest do generalnego remontu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: