Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

'Na zaolziańskiej scenie' spotkanie z Januszem Klimszą

Reżyser teatralny, aktor, scenarzysta, scenograf, poeta i tłumacz Janusz Klimsza będzie gościem Książnicy Cieszyńskiej na kolejnym spotkaniu z cyklu ''Zaolzie teraz''.

Spotkanie pod tytułem 'Na zaolziańskiej scenie'  odbędzie się o godz. 17.00 w piątek, 17 lutego 2011 r.  w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie. Rozmowę z Januszem Klimszą poprowadzi red. Łukasz Klimaniec, dziennikarz "Dziennika Zachodniego", który tak opisuje Klimszę: - Archeolog i podróżnik – tak można byłoby napisać sugerując się pierwszymi pasjami i fascynacjami Janusza Klimszy, cenionego aktora, i znakomitego reżysera teatralnego, ale także scenografa, scenarzysty, autora przekładów oraz wierszy i utworów prozatorskich. Zamiłowanie do specyficznego świata sztuki teatralnej wytyczyło jednak kierunek, który poprowadził go z domu rodzinnego w Suchej Dolnej przez polską szkołę w Błędowicach, a następnie polskie gimnazjum w Orłowej - Łazach, do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. A później przez wydział reżyserii Akademii Teatralnej (DAMU) w Pradze do teatrów Sceny Polskiej w Czeskim Cieszynie, Areny, Teatru im. Petra Bezruča w Ostrawie, a obecnie Teatru Narodowego Morawsko-Śląskiego w Ostrawie.

Janusz Klimsza jest autorem różnorodnych spektakli,zarówno na dużych, jak i małych scenach. Jego przedstawienia zyskują uznanie zarówno krytyki, jak i publiczności. Tłumaczył sztukę „Prorok Ilja” Tadeusza Słobodzianka (ta sztuka dzięki Januszowi Klimszy pierwszy raz trafiła na czeskie sceny), spektakl „Jaskrawe warstwy” („Pestré vrstvy”) zdecydował się wystawić na terenie byłej kopalni „Hlubina”, reżyserował również polską klasykę: „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka czy „Ślub” Witolda Gombrowicza: - Janusz Klimsza to człowiek obdarzony niesamowita wyobraźnią, poeta, człowiek o niezwykłej wrażliwości. Nie zgadza się z zastaną rzeczywistością i realizmem. Ucieka od tego. Ponieważ prezentuje bardzo wysoki poziom intelektualny, często dyskutuje z dramatopisarzami, których następnie przetwarza na swój własny język sceniczny i literacki, nadając temu inny, wyższy sens - mówi Karol Suszka dyrektor Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Spotkanie z Januszem Klimszą
godz. 17.00, piątek, 17 lutego 2011
Książnica Cieszyńska
sala konferencyjna
ul. Mennicza 46

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: