Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na kogo oddasz swój głos w wyborach do Europarlamentu?

Na pierwszym miejscu Kongres Nowej Prawicy, potem Platforma Obywatelska, na trzecim miejscu Prawo i Sprawiedliwość. W tej właśnie kolejności uplasowały się partie polityczne w przeprowadzonej przez portal ox.pl sondzie internetowej. Swój głos na daną partię mógł oddać każdy, do 15 maja.

Internetowe sondaże mają to do siebie, że bardzo często nie są miarodajne. Jednak całkowicie nie można ich lekceważyć. Ponieważ dają pewien ogląd na nastroje przedwyborcze, a przede wszystkim można z nich wysunąć cząstkowe wnioski.  W sondzie internetowej zamieszczonej na portalu ox.pl spośród 2726 oddanych głosów,  na pytanie - na kogo zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu, aż 23 % czyli najwięcej osób, wybrało partię Kongres Nowej Prawicy. Co na to sami zainteresowani?  Partia Janusza Korwin-Mikkego i Kongres Nowej Prawicy to partia ludzi internetu. Potrafimy się zmobilizować, jeżeli chodzi o działanie w sieci. Jesteśmy zadowoleni z takiego wyniku, jednak jak wiadomo, na sondaże zawsze trzeba patrzeć z przymrużeniem oka. Przyznaje Grzegorz Szczotka z Bielskiego Oddziału Kongresu Nowej Prawicy.


Na drugim miejscu w sondażu przeprowadzonym przez portal ox.pl znalazła się Platforma Obywatelska z 15 % głosów, zaś na trzeciej pozycji z 12 % głosów znalazła się partia Prawo i Sprawiedliwość. Wiceprzewodniczący Zarządu Platformy Obywatelskiej RP w powiecie Cieszyńskim Marcin Ślęk, nie był zaskoczony takimi wynikami. Nie dziwi mnie taki wynik Kongresu Nowej Prawicy. Internet gromadzi zwłaszcza ludzi młodych, albo bardzo młodych, a to jest głównie elektorat partii Janusza Korwin-Mikkego. Co do pozostałych partii to wystąpiła pewna mobilizacja internetowego elektoratu zarówno zwolenników Platformy, jak i PiS-u.  Natomiast jest to już bardziej zbliżony wynik, do tego jaki przewiduje się w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie wiem, czy z taką przewagą procentową, ale ostatecznie tak to może wyglądać. Co do Kongresu Nowej Prawicy, to tutaj myślę, że jednak ten faktyczny wynik będzie przynajmniej o parę punktów procentowych niższy. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na partię Janusza Korwin-Mikkego, bo na pewno jej notowania idą w górę. Ja się osobiście cieszę z tego obrotu sprawy, bo na pewno odbierają głosy partii Janusza Palikota - tłumaczy  Marcin Ślęk.


Zaskoczony takimi wynikami był natomiast Janusz Król, szef PiS w regionie. No trochę zaskakujące te wyniku sondażu. Z pewnością nie oddają tego, co publikują ogólnopolskie sondaże. Myślę, że głosy już samych wyborów będą odwrotne i to PiS znajdzie się na pierwszym miejscu – mówi Janusz Król.


Na czwartym miejscu z 9% głosów znalazła się partia Twój Ruch. 5% poparcie zdobył Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Polska Razem Jarosława Gowina. Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Samoobrona RP otrzymały 1% poparcie. Pozostałe ugrupowania łącznie zdobyły 3% poparcie. Warto również zwrócić uwagę na ostatnią pozycję w przeprowadzonym przez portal ox.pl sondażu. 669 osób, czyli 25% respondentów przyznało, że w ogóle nie weźmie udziału w zbliżających się wyborach. Nie będę zaskoczony, jeśli faktycznie do wyborów pójdzie około 30% społeczeństwa. Może nawet mniej. Sami widzimy, że to taka niemrawa kampania, mało plakatów, mało bilbordów. Społeczeństwo widocznie uważa, że te wybory nie mają dla nich zbyt dużego znaczenia. I dlatego spora część ludzi po prostu nie pójdzie głosować – przyznaje Janusz Król. Podobnie uważa również Marcin Ślęk. To, że tyle osób zadeklarowało, że nie pójdzie do wyborów to mnie nie dziwi. W eurowyborach zawsze ta frekwencja była niższa, spośród wszystkich wyborów. Przyczyną może być fakt, iż politycy z Parlamentu Europejskiego są daleko, a nas bardziej interesuje to, co dzieje się w samorządzie, późnie to co dzieje się w kraju, a dopiero w trzeciej kolejności to, co dzieje się w Brukseli. Nie jest to myślenie zbyt właściwe, ale często tak właśnie jest.
To jednak tylko wyniki sondażowe. Jak będzie naprawdę? Ile osób pójdzie do eurowyborów? Przekonamy się już 25 maja.

Marta Szymik
 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: