Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na halę sportową uczniowie jeszcze poczekają

O budowie hali sportowej, która miałaby posłużyć cieszyńskim uczniom szkół średnich, mówi się już od dawna. Jednak aktualnie nie podjęto żadnych wiążących decyzji, a sprawa nie wyszła poza sferę dyskusji. Aktualnie temat postanowił zgłębić Tadeusz Mendrek, Radny Powiatu Cieszyńskiego.

Jak zauważa radny w swojej interpelacji, sala gimnastyczna miałaby posłużyć uczniom I i II LO w Cieszynie oraz Zespołowi Szkół Budowlanych. Radny apeluje o ustalenie ostatecznej lokalizacji wspomnianego obiektu sportowego i wykonanie odpowiedniej dokumentacji, wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji i uzgodnień do końca 2020 roku. Zgodnie z wizją radnego, do 2021 roku należałoby wtedy przystąpić do realizacji wspomnianego zadania – Pojawiła się propozycja tj. wykup terenu w rejonie LO I, lecz z uwagi na cenę gruntu, upadła na wstępie. W efekcie jest to, co jest, czyli sprawa stoi w miejscu. Obiekty „sportowe” we wspomnianych szkołach urągają warunkom bezpieczeństwa użytkowników i nie spełniają podstawowych wymogów dla sal gimnastycznych. Dążeniem władz powiatu jest stały wzrost zainteresowania młodzieży pobieraniem nauki w szkołach prowadzonych przez powiat i jest kierunek właściwy. Jednocześnie organ prowadzący szkoły musi nadążać za wzrostem oczekiwań uczniów i stwarzać im takie warunki nauczania, w tym do prowadzenia zajęć sportowych, którymi można się pochwalić – uzasadnia radny w swojej interpelacji.

Jak się okazuje, sprawa jednak utknęła w miejscu z przyczyn zupełnie innych. Całość jest już na etapie planów i kosztorysów, jednak to właśnie ten drugi aspekt jest przyczyną przestoju. W styczniu 2019 roku Powiat otrzymał koncepcję architektoniczną dotyczącą budowy obiektu nowoczesnej hali sportowej z parkingami naziemnymi i podziemnymi na terenie byłego amfiteatru w Cieszynie. Koncepcja spełnia wszystkie wymogi i zakłada, że powierzchnia użytkowa wyniosłaby 14.763 m2. Szacunkowy kosztorys wskazuje, że na realizację zadania trzeba ponad 72 miliony złotych – w związku z powyższym w chwili obecnej Strony porozumienia nie są w stanie przystąpić do realizacji przedsięwzięcia, ze względu na brak możliwości pozyskania i przeznaczenia tak wysokich środków. Zarząd Powiatu zamierza jeszcze przeprowadzić weryfikację posiadanej koncepcji pod kątem znaczącego obniżenia zakresu i kosztów – odpowiada z upoważnienia starosty Janina Żagan, wicestarosta.


Do odpowiedzi dołączona jest treść porozumienia pomiędzy Powiatem Cieszyńskim a Gminą Cieszyn oraz szacunkowy kosztorys realizacji zadania. Z dokumentami można zapoznać się tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-17 20:37:01
666: Młodzież ma się modlić o zdrowie a nie o nie dbać.
2019-10-17 21:39:16
donekT: Piąte przykazanie dotyczy również dbałości o własne zdrowie. Kto o własne zdrowie nie dba, popełnia morderstwo w odniesieniu do samego siebie. 666, modlitwa to nie wszystko, Tobie być może wystarcza.
2019-10-18 10:48:26
pogromca ciemnoty: Nie wspomnę o tzw. szóstym przykazaniu, gdzie umiłowani w duchu świętym prawaki notorycznie go łamią.
2019-10-18 11:36:44
donekT: Pewne normy dotyczą całego społeczeństwa, nie tylko jego części.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: