Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na co ulga rehabilitacyjna?

Najczęściej rozliczaną roczną deklaracją podatkową w Polsce od kilku lat jest Deklaracja PIT 36. Składana jest ona w przypadkach, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych. Jednak osoby z niepełnosprawnością mają możliwość skorzystania m.in. z rocznego odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Poniżej zamieszczamy kilka odpowiedzi najczęściej zadawanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

 

- Zaczynamy od pytania czy osoba z niepełnosprawnością może odliczyć użytkowanie samochodu osobowego należącego do innego członka rodziny, jeśli tym samochodem jest wożona do lekarza czy na rehabilitację?
- Osoba z niepełnosprawnością nie może odliczyć użytkowania samochodu należącego do innego członka rodziny. Z ulgi z tytułu używania samochodu osobowego może skorzystać wyłącznie właściciel bądź współwłaściciel samochodu osobowego, który jest osobą niepełnosprawną lub ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną bądź dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł.

- Czy osoba z niepełnosprawnością, która ma dość dużą wadę wzroku może odliczyć zakup okularów, jeśli w orzeczeniu jest wpisany inny symbol niepełnosprawności?
- Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na zakup okularów korekcyjnych, także w sytuacji, gdy podstawą orzeczenia o niepełnosprawności jest inne schorzenie, niż choroby narządu wzroku, pod warunkiem, że spełnia pozostałe warunki określone w przepisach dotyczących ulgi rehabilitacyjnej.

 - Czy w ramach ulgi można odliczyć zakup wszystkich leków , niezależnie od przyczyny niepełnosprawności?
- Można odliczyć wydatki na zakup leków, o których mowa w ustawie Prawo farmaceutyczne, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować te leki stale lub czasowo, nawet jeżeli nie są związane ze schorzeniem, na które wydano orzeczenie o niepełnosprawności. Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości różnicy pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu, a kwotą 100 zł.

- Czy można odliczyć wydatki związane z zakupem  sprzętu stomijnego ( podobnie jak np. pielucho majtek)przez osobę z niepełnosprawnością?
- Wydatki na zakup sprzętu stomijnego (podobnie jak np. pieluchomajtki) poniesione przez osobę z niepełnosprawnością, można odliczyć, pod warunkiem, że osoba niepełnosprawna posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

 - Czy wydatki poniesione na zabiegi rehabilitacyjne może odliczyć każda osoba posiadająca orzeczenie, niezależnie od przyczyny niepełnosprawności?
- Każda osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może odliczyć wydatki poniesione na zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo – rehabilitacyjne, niezależnie od przyczyny niepełnosprawności.

- Czy osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może odliczyć wydatki poniesione na opłatę parkingu w czasie pobytu w sanatorium?
- Osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może odliczyć wydatki na opłacenie parkingu podczas pobytu w sanatorium, w ramach limitu przysługującego jej z tytułu używania samochodu osobowego będącego jej własnością lub współwłasnością. Nie ma osobnego limitu na wydatki związane z parkowaniem samochodu.

 Mamy nadzieję, że tymi kilkoma podpowiedziami osoby, które korzystają z odliczeń podatkowych będą mogły otrzymać zwrot poniesionego podatku.

 AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: