Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Na cieszyńska nutę

W miniony piątek (24 czerwca) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Domu Narodowym” odbył się Przegląd Zespołów Regionalnych pod nazwą „Na cieszyńska nutę...”. Przed publicznością wystąpiły zespoły śpiewacze i chóry z Hażlacha, Zamarsk i Pogwizdowa.

Przegląd Zespołów Regionalnych to inicjatywa, która zrodziła się przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu i COK „Domu Narodowego”. Przedsięwzięcie, które odbyło się po raz pierwszy i być może stanie się imprezą cykliczną to doskonała okazja do promowania gminy poprzez śpiew pieśni cieszyńskich, ludowych - śpiewanych przez nasze babcie i prababcie, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Co skłania ludzi w dzisiejszych czasach do wykonywania starych pieśni?- na to pytanie odpowiedział dyrektor GOK w Haźlachu Wojciech Kasztura.

- Co nas skłania do tego, żeby śpiewać właśnie stare „pieśniczki”, a nie iść za duchem czasu, gdzie dominuje nowoczesność w treści melodii? Posłużę się tutaj powodem głównym, którym jest przede wszystkim ochrona i dokumentacja śpiewu ludowego, oraz integracja środowisk animatorów kultury. Dosadniej mówiąc, jak to określają śpiewacy z Zamarsk „śpiewomy, bo to radzi momy...” - podkreśli dyrektor GOK.

Podczas Przeglądu Zespołów Regionalnych pod nazwą „Na cieszyńska nutę...” zaprezentowały się trzy zespoły śpiewacze z Pogwizdowa, Zamarsk i Hażlacha.

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: