Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Na barana do Ustronia - IV Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny, czyli Święto Baraniny rozgrywane w ramach najbardziej prestiżowego konkursu w Polsce - Kulinarnego Pucharu Polski, rozpoczną się jutro (09.07.11) o 12.00 od strzału z armaty i pistoletów oraz głosem trombity. Podczas święta będzie można nie tylko skosztować smacznych potraw i paść oko widokiem pięknie podanych dań, ale również spotkać znanych polityków, posłuchać muzyki, podziwiać popisy kapel góralskich, czy zobaczyć jak strzyże się owce.

Mistrzostwa organizowane są już szósty raz przez Stowarzyszenie Euro Touges Polska - Mistrzowie kuchni na rzecz zdrowej żywności oraz Beskidzki Klub Kulinarny i firma Stalgast. Święto baraniny cieszy się już dużą renomą. cel imprezy jest jednak szerszy niż zaspakajanie jedynie apetytu na zdrowe mięso: - Impreza ma nie tylko za zadanie rywalizację ekip kucharskich, ale też odtworzenie owczarstwa na naszym terenie, w tym ratowanie polan górskich przez promocję i zwiększenie prestiżu baraniego mięsa, przygotowywanego przez ekipy kucharzy z renomowanych restauracji - podaje Jan Sztefek, szef Rady Zbójnickiej Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim.

Podczas zawodów w Karczmie Góralskiej zmagać się będzie 9 ekip kucharskich z Polski, Słowacji i Czech, które oceni 12-osobowe jury z szefem EURO-Touges na czele.

Prócz atrakcji typowo związanych z kuchnią pojawi się również coś dla innych zmysłów: wystąpi zespół "Tekla Klebetnica" z Zygmuntem Czuprynem z Ustronia, Zespoł "Horna" ze Szczyrku",  zespół "Torka", "Wałasi", będą stoiska rzemiosła ludowego, konkurs plastyczny dla dzieci, zagroda z owcami i ręczne strzyżenie owcy: - Na miejscu będzie gotowana zupa zbójnicka na baraninie oraz przyrządzane będą potrawy z jagnięciny (mięso będzie z naszego regionu) - zachęca Jan Sztefek.

Portal OX.PL objął Święto Baraniny patronatem medialnym. Więcej informacji na stronie Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: