Muzykanci dla muzeum
16. Koncert Wiślańskich Muzyków odbył się 4 lutego w Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle. Przygrywali muzycy pod wodzą Henryka Itnera.
Prócz sporej dawki muzyki podczas spotkania odbył się wernisaż wystawy „Skarby Działu Historii”, którą zorganizował Maciej Oczkowski, pracownik Muzeum, który w najbliższym czasie przejdzie na zasłużoną emeryturę. Pan Maciej wprowadził gości w klimat wystawy opowiadając „O Wiśle jakiej nie znamy”. – Eksponaty pokazane na wystawie są śladami Wisły, której już nie znamy. Zbiory działu historii zawierają ok. 1660 eksponatów, dlatego na wystawie pokazaliśmy tylko ich część – mówi Maciej Oczkowski.
Na wystawie znajdziemy m.in.: najstarszy eksponat w zbiorach Muzeum Beskidzkiego, czyli kwit podpisany przez wójta Wisły z 1719 roku, szablę mundurową pierwszego komendanta straży pożarnej w Wiśle Bogdana Hoffa czy maskę pośmiertną Juliana Ochorowicza. - Kończąc swoja aktywność zawodową jako muzealnika myślałem o wystawie, która byłaby momentem szczególnym, pozostającym w pamięci. Dlatego ta wystawa miała dotyczyć Wisły i trafiać do wiślan. Miała być dla wiślan. Wystawa obejmuje eksponaty z okresu lat 1719-1939. Większość z nich nie była dotychczas nigdy pokazywana – podkreśla Maciej Oczkowski.
Podczas spotkania w Muzeum wręczono również „Muzealne serca”. Jak mówiła wręczająca „serca” kierowniczka Muzeum Małgorzata Kiereś: „jest to świadectwo przynależności do grona przyjaciół Muzeum Beskidzkiego w Wiśle”. Serduszka otrzymali Paweł Szarzec, Maria Gatnar-Guzy i Henryk Itner. Była okazja do słów podziękowań, które Małgorzata Kiereś kierowała do ludzi wspierających Muzeum i poświęcających swój czas na badania nad historią Wisły.
Na zakończenie spotkania niezwykły koncert na liściu dał Józef Broda a Muzykanci zagrali głośne „sto lat” dla zespołu „Wańków”, który w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
