Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Muzycznie i literacko w ''Dziupli''

Wychodzący na Zaolziu miesięcznik ''Zwrot'' zorganizował dla czytelników konkurs literacki. Wyniki uroczyście ogłoszono 15 października podczas wieczoru literacko-muzycznego, który odbył się w prowadzonym przez Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej klubie ''Dziupla''.

Laureatów wyłoniło jury złożone z Haliny Szczotki - redaktor naczelnej miesięcznika „Zwrot”, Jacka Sikory - poety i dziennikarza "Głosu Ludu" oraz poetki Renaty Putzlacher. Jako, że nagrodzeni pochodzili nie tylko z Zaolzia, ale i z Polski, Słowacji czy Niemiec, niewielu z nich dotarło na uroczystość... Problem z obecnością mieli również Zaolziacy, np. studenci, którzy nie byli w stanie w czwartek pojawić się w rodzinnych stronach. Goście i laureaci, którym udało się jednak dotrzeć na uroczystosć, wysłuchali fragmentów nagrodzonych utworów czytanych profesjonalnie przez aktorów Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego Bogdana Kokotka i Annę Paprzycę.

Jury postanowiło nie przyznać głównej nagrody. Na drugim miejscu znaleźli się ex aequo Stanisław Gawlik oraz Andrzej Strokosz. W kategorii poezja pierwsze miejsce zdobył Andrzej Strokosz, drugie Agnieszka Kostuch, trzecie Jerzy Fryckowski. Natomiast wyróżnienie za poruszenie tematyki Zaolzia otrzymała Marta Różańska. Planowane jest wydanie pokonkursowej publikacji zawierającej nagrodzone utwory, a ilustracje do niej wykona Darina Krygiel.

Nie zabrakło także dobrej muzyki. Zorganizowaną w Klubie PZKO "Dziupla" uroczystość uświetnił występ wokalistki Dariny Krygiel z kapelą Milan Vilč TRIO.

Obecny na koncercie Konsul Generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski przyznał, że jest pod wtrażeniem bardzo bogatego życia kulturalnego na Zaolziu, a obowiązek chodzenia na zaolziańskie imprezy jest dla niego wielką przyjemnością.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: