Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Muzyczne wspomnienie wizyty

To była prawdziwa uczta muzyczna - tak o występie Marcina Wyrostka mówili ci, którzy wczoraj wieczorem opuszczali mury ewangelickiego kościoła w Skoczowie. Akordeonista wraz zespołem zagrał w ramach Festiwalu Musica Sacra.

Mieszkańcy Skoczowa zachowują w pamięci wydarzenia sprzed 23 lat. 22 maja 1995 roku na stadionie sportowym KS Beskid wylądował śmigłowiec. Na jego pokładzie znajdował się Ojciec Święty Jan Paweł II. W papamobile przejechał ulicami Skoczowa i najpierw zatrzymał się w kościele ewangelickim św. Trójcy, później udał się na skoczowską Kaplicówkę. Tam odprawił dziękczynną mszę św. po kanonizacji św. Jana Sarkandra.

- Aby upamiętnić to ważne dla miasta i mieszkańców wydarzenie, powołaliśmy stowarzyszenie, które od 1996 roku organizuje festiwal Musica Sacra. To spotkanie z muzyką, wystawy i filmy - mówił, rozpoczynając wczorajszy koncert Andrzej Bacza, prezes stowarzyszenia.

Tegoroczna edycja, która rozpoczęła się wczoraj w ewangelickim kościele św. Trójcy, przyciągnęła wielu słuchaczy. Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon wypełnił świątynię pięknymi dźwiękami. Nie zabrakło również śpiewu. Całości dopełniało efektowne podświetlenie prezbiterium świątyni.


- Marcin Luter powiedział, że muzyka jest regentką naszych uczuć. Życzę, by poprzez te talenty, którymi wykonawcy zostali obdarzeni, by Duch Święty oddziaływał na nasze wnętrze, nasze serca. By zstąpił, jak powiedział Jan Paweł II i zmienił oblicze ziemi. Tej ziemi, polskiej ziemi. Bo tegoroczny festiwal przeżywamy w bardzo konkretnym kontekście stulecia odzyskania niepodległości. Przeżywamy również w kontekście stulecia przyłączenia Diecezji Cieszyńskiej do Konsystorza w Warszawie – przypominał bp. Adrian Korczago, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego.

Po południu na skoczowskim rynku również w ramach festiwalu Stowarzyszenie Persette zorganizowało czuwanie oraz Tańce dla Jana Pawła II.

Dzisiaj (poniedziałek) o 17.00 w Teatrze Elektrycznym odbędzie się projekcja filmu 'Moja Miłość'. Natomiast godzinę później w Galerii Pledan otwarta zostanie wystawa fotograficznej 'Świat pełen piękna'. Tematem zdjęć jest powstające w Skoczowie hospicjum.
Ostatnim dniem festiwalu będzie wtorek, 22 maja w rocznicę wizyty Papieża o godzinie 10.00 ze wzgórza Kaplicówka popłynie melodia pieśni 'Barka'. Wieczorem, o godzinie 19.00 w kościele katolickim św. ap. Piotra i Pawła kolejny koncert. Tym razem żywe rytmy muzyki gospel, przed publicznością wystąpi tyski zespół God's Property. Wydarzeniu patronuje Portal Ox.pl.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: