Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Może last minute? Najpierw sprawdź dowód...

Coraz bardziej wakacyjna pogoda, długie weekendy skłaniają nas do myślenia o wakacjach. Czasem w pędzie codzienności skłaniamy się do wykorzystania okazji i zakupu tanich biletów lotniczych. Nim jednak wylecimy na upragniony urlop, warto sprawdzić, czy mamy ważne dokumenty...  

W ciągu ostatnich dni funkcjonariusze z Placówki SG w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na odlot z kraju 2 obywatelom Polski. Przyczyną niewyrażenia zgody na wylot z Polski było stwierdzenie nieważności dowodów osobistych.

Jeśli udajesz się w podróż poza granice naszego kraju sprawdź nie tylko datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, ale także czy dokument nie został unieważniony. - Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają adres zameldowania czy stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane – przypomina ppor. Szymon Mościcki, ze straży granicznej w Raciborzu.

Warto przed Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnić się czy dowód osobisty nie został unieważniony. Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji:
https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony
 
Przebywając na terenie portu lotniczego należy również pamiętać o tym, aby zachowywać się rozważnie oraz wykonywać polecenia służb i pracowników obsługi, ponieważ naruszenie tych zasad może skutkować karą finansową lub usunięciem z listy pasażerów – dodaje rzecznik straży granicznej.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: