Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mówili o Chrzcie

Wydaje się, ze spory historyków nie mają końca. Dotyczą one każdego okresu dziejów świata. We wtorek, 26 kwietnia w skoczowskim Teatrze Elektrycznym dyskusja toczyła się wokół chrztu Polski oraz ziem Śląska Cieszyńskiego.

Licznie zebrani słuchacze w sali kinowej Teatru Elektrycznego, mieli okazję wysłuchać trzech wykładów na ten temat. Historię tego wielkiego wydarzenia starali się przybliżyć: prof. dr hab Idzi Panic, prof. dr hab. Jerzy Sperka – pracownicy Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Andrzej Georg – prawnik z wykształcenia, a także pasjonat dziejów naszego regionu. Spotkanie zorganizowane przez burmistrza Skoczowa oraz Parafię śś. Ap. Piotra i Pawła prowadziła historyk Halina Szotek.

Jako pierwszy wystąpił prof. Panic - Mówiąc o historii musimy opierać się tylko i wyłącznie na faktach źródłowych. W innym wypadku nauka o dziejach staje się niejako bajkopisarstwem. Nie możemy więc przypuszczać, że chrzest na terenach Śląska Cieszyńskiego otrzymaliśmy z rąk misjonarzy z Wielkich Moraw, ponieważ nie mamy poświadczonego źródłowo takiego wydarzenia, a nawet przesłanek archeologicznych.

W podobnym tonie wypowiedział się kolejny prelegent, prof. Jerzy Sperka. Przypominając wszystkim fakty dotyczące chrztu w Polsce, skupił się także na chrystianizacji samego Śląska. Wyjaśnił, że w naszym kraju do dziś trwa dyskusja o faktycznym przyłączeniu naszych ziem do państwa Mieszka. To zdarzenie datuje się na lata 986 -990. - O przynależności Śląska do państwa polskiego dowiadujemy się z „Dagome iudex”. W tym dokumencie Mieszko oddaje swoje państwo pod papieską opiekę wymieniając tereny pod swoją zwierzchnością. Nie posiadamy źródeł dotyczących chrystianizacji mieszkańców Śląska. Nie posiadamy żadnych przesłanek na ten temat. Aby mówić o fakcie historycznym muszą istnieć dwa źródła pisane. W przeciwnym razie przedstawiać możemy tylko swoje hipotezy.

Na zakończenie prelekcji swój punkt widzenia dotyczący chrztu przedstawił Andrzej Georg. - Chcemy przedstawić dowody na to, że kościoły, których patronem jest św. Klemens są śladem cyrylo-metodiańskiej chrystianizacji Moraw, Czech i Polski. Z uwagi na interesujące nas zagadnienie chrystianizacji Śląska i Państwa Wiślan zajmiemy się tylko kościołami pw. św. Klemensa na Morawach. Sam nazywa siebie przyczynkarzem. Według jego twierdzeń chrystianizacja u podnóży Beskidów miała przyjść wraz z misją cyrylo-metodiańską. O całej jego hipotezie pisaliśmy już wcześniej [patrz: Chrzest był u nas wcześniej?].

Jak to bywa wśród sporów historyków i tym razem każdy utwierdził się tylko w swoich przekonaniach. Własne interpretacje tych wydarzeń pozostawiamy czytelnikom.

Mateusz Bielesz
 

źródło: ox.pl
dodał: MB

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-29 08:20:14
krzysztof.mm: Dziwaczne jest to uporczywe nazywanie stricte politycznego aktu wasalstwa \&quot;chrztem Polski\&quot;. Nie najlepiej świadczy nie tylko o tych, którzy nim bez opamiętania szermują, ale przede wszystkim o samym kościele. <br />To wstyd i hańba dla kościoła szczycić się wydarzeniami z najbardziej mrocznych okresów jego historii, na potrzeby propagandowe odpicowanymi i podkolorowanymi w kiczowato-odpustowym stylu. <br /><br />Powiedzmy to sobie szczerze - to rocznica ustanowienia papieskiej władzy nad ludem zamieszkującym tę ziemię, i nadania tej kościelnej władzy prawa do ściągania danin z jej mieszkańców. <br />Wszystko na ten temat.
2016-04-29 12:50:55
knefel: ja-nek, czyli krzysztof.mm czy tam ja-sio czy jak ci tam. <br />krzysio, jak widać na terapii nauczyli cię tylko zmieniać nicki, czyli jesteś przypadek nieuleczalny.A tak wogóle to co ty robiłeś w kościele św. Piotra i Pawła w Skoczowie stojąc jak baranek boży z opuszczoną główką?
2016-05-01 21:50:45
krzysztof.mm: Także o chrzcie, za to o wiele ciekawiej mówi Karol Modzelewski, historyk.<br />\&quot;Zwycięzcy zaproponowali zwyciężonym układ: - Nie będziemy palić i grabić, ale ochrzcimy\&quot;<br />Polecam wywiad z KM<br />w googlu \&quot;karol-modzelewski-poprawka-ze-chrztu\&quot;
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: