Moritz Villa otworzyła drzwi
29 maja podczas „Jaworzańskiej Majówki”, można było zwiedzić podwoje „Trzydziestki”, pięknej Wilii nazywanej Moritz Villa. W tym obiekcie mieściła się administracja kurortu w okresie, gdy Jaworze było uznanym uzdrowiskiem. Budynek powstał w II połowie XIX wieku. Przez lata budynek zmieniał swoje funkcje. Niedawno Gmina Jaworze odnowiła go i stylowo urządziła.
- "Trzydziestka" - dawna willa „Maurycy”, znana również jako Moritzvilla z okresu uzdrowiskowego (II połowa XIX wieku) - dom z muru pruskiego w centrum Jaworza. Rewitalizacja tego zabytku to ponad 3 mln PLN, z czego 85% pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, a mianowicie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z własnej kieszeni nie moglibyśmy sobie pozwolić na tę inwestycję – podkreślał wójt Gminy Jaworze, Radosław Ostałkiewicz.
To jeden z niewielu budynków zachowany w tym stylu, wybudowany z muru pruskiego. - Dla naszych gości w niedzielę zostały udostępnione piękne wnętrza odnowionego budynku. W rolach przewodników wystąpili pracownicy Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Gminy Jaworze. Był to czas spędzony na miłych rozmowach z odwiedzającymi Moritz Villę. Cieszy nas to, z jak wielkim zachwytem przyjęliście państwo zmiany, jakie zaszły we wnętrzach dawnego Domu Zdrojowego – dodaje gmina Jaworze.
Niegdyś Willa „Maurycy”, stanowiła budynek mieszkalny. Zmiany przybyli zobaczyć również ci, który tutaj niegdyś mieli swój dom. - Tutaj mieszkałam zaraz po wojnie, w tej części urodziła się moja córka… – wspomina ze łzami w oczach Pani Jadwiga. Jaworzanka wspomniała również, że zaraz po wojnie na parterze budynku znajdował się komisariat policji oraz stajnia .
Zabytkowy obiekt, wzniesiony częściowo w technologii muru pruskiego, stanowi jedno z najstarszych świadectw uzdrowiskowej tradycji Jaworza. Wyjątkowa i rzadko spotykana na tych terenach konstrukcja z drewnianymi elementami nośnymi budynku wpisała się przez lata w krajobraz centrum Jaworza, stanowiąc atrakcyjne nawiązanie do architektury uzdrowisk zachodnich.
W trakcie prowadzonego w ostatnich latach remontu zachowane zostały elementy wartościowego muru pruskiego, nadające budynkowi charakterystyczny wygląd. W odnowionej przestrzeni siedzibę ma m.in. Centrum Usług Społecznościowych – Klub Seniora. Wygospodarowano tam także miejsce na salę ślubów Urzędu Stanu Cywilnego.
KOD/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.