Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mogą wykrywać ciepło

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Hażlachu jest pierwszą w gminie, która otrzymała nowoczesną kamerę termowizyjną. To profesjonalne narzędzie ratowniczo-pożarnicze wyposażone w detektor wysokiej rozdzielczości i baterię o długiej żywotności, umożliwiającą pracę przez 8 godzin.

Do czego służy kamera termowizyjna w straży pożarnej?

To urządzenie w straży pożarnej odgrywa znaczącą rolę w różnych sytuacjach. Dzięki niej łatwo zlokalizować źródło ognia nawet w trudnych warunkach i przy złej widoczności. To praktyczne urządzenie pomaga również odnaleźć gorące obszary, co jest istotne zarówno w zwalczaniu pożarów (badanie czy ugaszony ogień nie posiada zarzewi), jak i poszukiwaniu osób w trudnodostępnych miejscach. Kamera umożliwia również ocenę rozmiaru pożaru, co jest kluczowe do zrozumienia zagrożenia. Dodatkowo, pomaga identyfikować wąskie przejścia, obserwować pożary z bezpiecznej odległości oraz oceniać stan konstrukcji budynków. To narzędzie staje się nieocenione, podnosząc efektywność działań straży pożarnej i zwiększając bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych w akcje.

Pierwsza taka kamera w Hażlachu

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Hażlachu, działająca na terenie Gminy Hażlach, zyskała nowy sprzęt, który znacząco podniesie skuteczność działań ratowniczych. Kamera termowizyjna, będąca profesjonalnym narzędziem ratowniczo-pożarniczym, została oficjalnie przekazana strażakom w ramach umowy darowizny zawartej pomiędzy Gminą Hażlach a Ministerstwem Sprawiedliwości.

- Jej zakup został sfinansowany w ramach umowy, którą Gmina Hażlach zawarła z Ministerstwem Sprawiedliwości na powierzenie realizacji zadań z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Koszt kamery wyniósł 15 999 zł, z tego 15 839 zł pochodzi z Funduszu Sprawiedliwości a  160 zł to wkład własny gminy – informują urzędnicy.

Oficjalne przekazanie kamery termowizyjnej miało miejsce 16 listopada br. w sali sesyjnej Urzędu Gminy Hażlach. Wójt Gminy Grzegorz Sikorski oraz przedstawiciele straży pożarnej, w tym Prezes OSP Hażlach Sebastian Chrapek i Naczelnik jednostki, zarazem Komendant Gminny OSP, Kazimierz Orszulik, uczestniczyli w tej symbolicznej ceremonii.

Prezes Sebastian Chrapek wyraził wdzięczność wobec Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministra-Członka Rady Ministrów Michała Wójcika oraz Gminy Hażlach za ich wsparcie

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-22 07:26:14
Bah: OSP dziękuję za kamerę ufundowana za środki z funduszu celowego na pomoc ofiarom Ministerstwa Sprawiedliwości. Trzeba być szczególnie skonstruowanym by uważać do za normalne i dobre.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: