Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Młodzieżowy Klub Teatralny czeka na Ciebie!

W grudniu 2021 roku został uruchomiony Młodzieżowy Klub Teatralny przy Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Jest to oferta repertuaru artystycznego i edukacji teatralnej skierowana do dzieci i młodzieży. Nadrzędnym celem MKT jest wychowanie człowieka wrażliwego na sztukę, rozwijanie jego wyobraźni i zdolności twórczego myślenia.

MKT realizowany w języku polskim jest adresowany do polskojęzycznych uczniów placówek oświatowych na Zaolziu, a także uczniów ze szkół z terenu województwa śląskiego. – Bardzo cieszymy się, że zaledwie po pół roku od uruchomienia naszego klubu zaufało nam już tak dużo szkół z regionu Śląska Cieszyńskiego. Co ważne, przyjeżdżają do nas dzieci zarówno z miast, jak i obszarów wiejskich – mówi Małgorzata Bryl-Sikorska koordynatorka MKT.

Inicjatywa MKT nawiązuje do chlubnej tradycji edukacji teatralnej w Teatrze Cieszyńskim, która ma tutaj miejsce od dekad. Bogate doświadczenie w tym zakresie posiada także dyrektor Teatru Cieszyńskiego Petr Kracik. – Młodzieżowe kluby teatralne prężnie działają na przykład w Pradze, Brnie czy Ostrawie. Pragniemy młodego widza nauczyć uczestnictwa w życiu teatralnym i w ten sposób wychować sobie nową publiczność na przyszłe lata – zaznacza dyrektor.

Przedstawienia

W ofercie MKT znajdują się przedstawienia Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego skierowane do młodzieży szkół średnich i uczniów szkół podstawowych z klas 6-8 (9). Z kolei dla młodszej widowni dziecięcej szkół podstawowych z klas 1-5 gra się pozycje repertuarowe lalkowej sceny „Bajka”. Dzieci i młodzież oglądają pozycje z zakresu lektur szkolnych, klasykę litereatury polskiej i światowej, a także ponadczasowe musicale. Przedstawienia w ramach MKT odbywają się na zamówienie szkoły w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie.

Edukacja teatralna

Młodzieżowy Klub Teatralny oferuje również blok edukacyjny. – Naszym nadrzędnym celem jest wyposażenie młodych odbiorców w narzędzia do percepcji współczesnego teatru. W programie edukacji teatralnej MKT znajdują się m.in.: warsztaty aktorskie i dziennikarskie, prelekcje o przedstawieniach, zwiedzanie teatru, udział w próbach otwartych czy spotkania i dyskusje z twórcami – wymienia koordynatorka MKT.

Miejsce przyjazne dla młodzieży

Nauczyciele szkół, które dołączyły do MKT, doceniają nową inicjatywę. – Z pełnym przekonaniem zachęcam do dołączenia i uczestnictwa w Młodzieżowym Klubie Teatralnym. To miejsce przyjazne i otwarte na propozycje młodych odbiorców sztuki teatralnej, wymianę doświadczeń, wrażeń i emocji. Widzowie mogą oglądać dobre przedstawienia, w wykonaniu profesjonalnych aktorów. MKT prezentuje bogaty, różnorodny repertuar spektakli, dostosowany do możliwości poznawczych grup szkolnych. Tu kształtuje się gust przyszłej widowni teatralnej – przyznaje mgr Kamila Pastuszka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Cieszynie. – Dzięki działalności edukacyjnej z zakresu wiedzy o teatrze i sztuce uczniowie mają możliwość aktywnego uczestnictwa w twórczych dyskusjach oraz spotkaniach z aktorami, słowem mogą „dotknąć teatr, zrozumieć teatr” – dodaje.    

 

 

Zostań członkiem MKT

Zasady członkostwa w Młodzieżowym Klubie Teatralnym są bardzo proste. – Placówka oświatowa, która nawiąże współpracę z Teatrem Cieszyńskim (zakładającą zamówienie minimum dwóch przedstawień Sceny Polskiej w roku szkolnym), staje się członkiem Młodzieżowego Klubu Teatralnego – wyjaśnia koordynatorka MKT. Wśród korzyści członkostwa w MKT można wymienić przede wszystkim: zniżki na bilety teatralne, darmową edukację teatralną, a także długofalową i stabilną współpracę.

 

Jak zgłosić chęć dołączenia do Klubu? Wystarczy skontaktować się z koordynatorką MKT przy Teatrze Cieszyńskim. Serdecznie zapraszamy:

 Małgorzata Bryl-Sikorska

malgorzata.bryl@tdivadlo.cz / +420 736 199 081

 

Teatr Cieszyński (Těšínské divadlo) organizacja użyteczności publicznej

organ założycielski: Urząd Województwa Morawsko-Śląskiego

Ostrawska 67

737 35 Czeski Cieszyn

www.tdivadlo.cz

 

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: