Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Młodzież ślubowała w Cieszynie

Była przysięga, orkiestra i poczet sztandarowy. Blisko 250 uczniów pierwszego roku klas mundurowych, prowadzonych przez ZDZ, złożyło wczoraj ślubowanie na cieszyńskim rynku. Taka uroczystość miała miejsce pierwszy raz w Cieszynie.
We wtorkowe przedpołudnie, na cieszyńskim rynku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych wszystkich szkół mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Śląski ZDZ działa na terenie całego województwa śląskiego oraz części małopolskiego, dlatego też na uroczystości pojawili się uczniowie mundurowych Liceów Ogólnokształcących i Techników z Cieszyna, Andrychowa, Bielska-Białej, Bytomia, Częstochowy, Katowic, Olkusza i Tychów.
 
To już taka tradycja, że uczniowie składają ślubowanie tuż przed świętem 11 listopada. Jak przystało na placówki mundurowe, uroczystość odbyła się według ceremoniału wojskowego. Było m.in. złożenie meldunku, podniesienie flagi państwowej na maszt, wystąpienie pocztu sztandarowego, złożenie ślubowania i defilada.
 
Młodzież, która uczy się w naszych szkołach, poza tym, że kształci się w zawodzie technik logistyk, dodatkowo ma zajęcia wojskowe. Poznaje logistykę służb mundurowych, poznaje zachowania związane z wojskiem. Są tematy pomocy przedmedycznej ale i samoobrona. To wszystkie zagadnienia, które mogą się przydać w dalszej służbie. - mówi Marek Cieślar dyrektor Technikum Logistycznego w Cieszynie. Jak dodaje, to nie jest szkoła wojskowa, jednak po jej ukończeniu, młodzież ma otwartą drogę do formacji wojskowych i mundurowych.
 

 
Oprócz normalnego programu szkolnego i zawodowego mają dodatkowe zajęcia jak strzelanie czy zajęcia terenowe. Co roku nasi uczniowie wyjeżdżają do centrum Wyszkolenia Polskich Misji Pokojowych w Kielcach. Tam ćwiczą w tych samych warunkach co żołnierze, którzy wyjeżdżali do Iraku a teraz do Afganistanu. - mówi Jacek Kwiatkowski prezes ZDZ w Katowicach. Jak dodaje, są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy o obronności. Są szanse, że młodzież po ukończeniu tych szkół, będzie miała preferencje w dalszej karierze, szczególnie w wojsku.

 

 
Jednak młodzież, która wybiera szkoły tego typu, nie musi wiązać swojej przyszłości z wojskiem. O absolwentów pytają firmy logistyczne, administracja i samorząd, czy jednostki zarządzania kryzysowego. Te predyspozycje i przygotowanie które dajemy, świetnie się sprawdza w późniejszej pracy. To dobra szkoła życia i dobre przygotowanie do zawodu. - dodaje Kwiatkowski.
 
Na rynku były gratulacje, ale i łzy bliskich. Była też duma rodziców. Wzruszająca chwila, mój wnuczek tutaj składał przysięgę – mówi naszemu portalowi Małgorzata Tadaszak ze Skoczowa.To prawie jak wojsko, jestem dumna. – dodaje Małgorzata Harbot.
 
Ten kierunek, w tej szkole najbardziej mi odpowiadał – mówi jedna z uczennic. Szkoła mundurowa o profilu logistyk daje mi wiele szans pracy, myślę w przyszłości o podjęciu pracy w służbie mundurowej. - dodaje Darek Sowiński z Cieszyna.
 
 
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: