Młodzież „Pożegnała Lato” 2025 roku
Od ponad trzydziestu lat 59 edycji tego rajdu odbywały się w sobotę. W tym roku po raz pierwszy rajd młodzieżowy zorganizowano w piątek oraz po raz pierwszy zaproszono do uczestnictwa w radzie wszystkich Burmistrzów i Wójtów gmin Powiatu Cieszyńskiego, jak również przedstawicieli Starostwa Cieszyńskiego oraz przedstawicieli Zarządu Głównego PTTK.
Patronat honorowy nad imprezą objęła Starosta Powiatu Cieszyńskiego Pani Janina Żagan. Partnerami w organizacji rajdu byli: Miasto Cieszyn, Gmina Hażlach oraz Gmina Zebrzydowice, którzy finansowo wsparli imprezę.
Z zaproszonych gości rajd zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Strumienia Pani Anna Grygierek, Wójt Zebrzydowic Pan Janusz Król oraz Sekretarz Miasta Cieszyna Pan Stanisław Kawecki. Dużą atrakcję stanowiła maskotka przywieziona przez biuro promocji Gminy Brenna. Wprawdzie „Utopec” bardziej kojarzy się z Grabową i pasmem Starego Gronia, gdzie znajduje się ”Bajkowy Szlak Utopca”, ale pomimo tego cieszył się on dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży.
Po okresie deszczowej aury, poranek w dniu 26 września przywitał nas piękną pogodą, która doskonale pasowała do turystycznych wędrówek beskidzkimi szlakami. W tym dniu wszystkie szlaki prowadziły do Schroniska PTTK na Błatniej, gdzie organizatorzy przygotowali metę rajdu.
Do rajdu zgłoszono młodzież z 19 szkół podstawowych oraz 8 szkół średnich, w zespołach liczących od 7 do 130 uczniów. Łącznie do mety dotarło ponad 1400 uczestników (uczniów i opiekunów), na których czekał ciepły posiłek oraz okolicznościowa plakietka. Tradycyjnie wszystkie startujące drużyny otrzymały dyplomy za uczestnictwo w tym turystycznym wydarzeniu.
Najliczniejsze drużyny z poszczególnych gmin otrzymały puchary ufundowane przez naszych partnerów. Puchary dla drużyn szkół podstawowych otrzymali: Szkoła Podstawowa nr 5 z Cieszyna, Szkoła Podstawowa z Kończyc Wielkich (Gmina Hażlach), Szkoła Podstawowa z Marklowic Górnych (Gmina Zebrzydowice) oraz Szkoła Podstawowa z Zabłocia (Gmina Strumień). Wśród ośmiu szkół średnich zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Technicznych z Cieszyna, która otrzymała puchar Starosty Cieszyńskiego. Puchar Zarządu Głównego PTTK powędrował do Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie, która wystawiła najliczniejszą drużynę (140 uczestników).
Jak zawsze ukoronowaniem rajdu był konkurs wiedzy turystycznej o Beskidzie Śląskim oraz historii i folkloru Ziemi Cieszyńskiej. W konkursie wzięło udział blisko 40 młodych rajdowiczów. W kategorii szkół średnich największą wiedzą wykazał się Jakub Kwolek, przed Julią Małek oraz Witoldem Kasperkiem (wszyscy z LO2 Cieszyn). W grupie uczestników szkół podstawowych z klas 6 – 8 najlepszą okazała się Bogusława Wojtyła przed Esterą Macurą (obie z SP Cisownica) oraz Mateuszem Gaszkiem (SKKT nr 9 przy SP 6 z Cieszyna). Współzawodnictwo w kategorii klas 1 – 5 wygrała Agata Mańka (SKKT nr 9 przy SP 6 z Cieszyna) przed Karoliną Macurą (SP Cisownica) oraz Igą Sulich (SKKT nr 9 przy SP 6 z Cieszyna).
Jak na każdym rajdzie organizowanym przez Oddział PTTK nie mogło zabraknąć Terenowego Referatu Weryfikacji Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT). Członkowie referatu oprócz potwierdzenia przebycia trasy przez ponad tysiąc uczestników, dodatkowo zweryfikowali 8 odznak „Popularnych GOT” oraz 6 odznak w stopniu „Mała Brązowa GOT”.
Górskie spotkanie młodzieży szkolnej mogło odbyć dzięki dużemu zaangażowaniu obsługi schroniska PTTK na Błatniej oraz opiekunów poszczególnych drużyn szkolnych. Wszystkim uczestnikom rajdu oraz współorganizatorom serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia w 2026 roku na mecie rajdów „Powitanie Wiosny” i „Pożegnanie Lata”.
Komitet organizacyjny
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
33