Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Młodzież powitała wiosnę na szlaku

Uczniowie szkół powiatu cieszyńskiego wiosnę symbolicznie przywitali na górskich szlakach wiodących na Błatnią. 7 maja w 45 Górskim Rajdzie Młodzieżowym ''Powitanie Wiosny'' udział wzięło 1250 uczestników.

Organizowane tradycyjnie dwa razy w roku przez Oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, Starostwo Powiatowe w Cieszynie i Urząd Miejski w Cieszynie rajdy mają na celu przybliżenie wartości krajoznawczych i historycznych Ziemi Cieszyńskiej i Beskidu Śląskiego oraz zdrowego wypoczynku i poprawianie kondycji fizycznej dzieci i młodzieży. Tegoroczny rajd wiosenny zorganizowano na Błatniej, przy schronisku PTTK, by upamiętnić 90 rocznicę działalności schroniska turystycznego pod Błatnią. Patrząc na ilość uczestników zamierzenia organizatorów trafiają do młodzieży. - Można się gdzieś przejść, nie siedzieć w domu – cieszyła się Martyna Grygierek z 6 klasy SP w Kończycach Małych, dla której był to dwunasty już rajd, czyli nie opuściła ani jednego. Z rodzicami też chodzi czasem w góry, ale najwięcej, jak przyznaje, właśnie na zorganizowanych wycieczkach szkolnych.

Uczestnicy rajdu na metę, gdzie witał ich Komandor rajdu Bogusław Bujok, a sztab organizatorów zadbał o ciepły poczęstunek schodzili się od dziesiątej do samego południa. Do wyboru mieli siedem tras: najkrótszą, zielonym szlakiem z Brennej Jatnego lub dochodzącym doń czarnym szlakiem zaczynającym się pod Urzędem Gminy, z Górek przez Łazek, z Jaworza Nałęża przez Łazek, z Wapiennicy zapory, ze Skoczowa przez Łazek, z Bukowej przez Karkoszczonkę i z Szyndzielni oraz trasę dowolną.

Tradycyjnie wręczono puchary dla najliczniejszych reprezentacji poszczególnych szkół dzieląc je oprócz stopnia szkoły również na kategorie szkół z Cieszyna i spoza Cieszyna. - Aby było uczciwie, gdyż wiadomo że cieszyńskie szkoły mają większą liczbę uczniów, niż te w małych miejscowościach – wyjaśniają organizatorzy. Jednak byli i tacy, którzy stwierdzili, że sprawiedliwie i tak nie jest. - To powinno być liczone procentowo. Z naszej szkoły przyszło pięćdziesiąt procent uczniów. Jest nas tu dzisiaj trzydzieści dzieciaków plus jedenaście dorosłych, a w szkole jest sześćdziesięcioro uczniów – mówi Małgorzata Cieślar, wraz z Sylwią Huczała opiekunka szkolnego kółka turystycznego. - Często chodzimy na te rajdy organizowane przez PTTK, a oprócz tego raz w miesiącu wybieramy się na swoją górską wyprawę. Mamy kółko turystyczne „Slimoczki” i chodzimy z przewodnikiem Zenonem Sobczykiem – dodaje mówiąc, że ilość uczestników ich comiesięcznych wycieczek jest różna. Bywa, że idą trzy osoby, a bywa, że i trzydzieści-czterdzieści. Zbierają też z zapałem odznaki turystyczne. - Jedna dziewczynka dzisiaj nie mogła iść bo złamała rękę. I się już pytała czy w czerwcu będzie wycieczka, bo ona chce zebrać kolejne punkty do odznaki.

Najliczniej reprezentowaną szkołą podstawową spoza Cieszyna była placówka z Kończyc Małych. Przyszło 78 dzieci (w szkole jest 242 uczniów) i czterdzieści dorosłych. - Specjalnej mobilizacji nie trzeba było. Po prostu hasło jest rajd i dzieci od razu są bardzo chętne, rodzice również. Jest to już taką naszą tradycją że dwa razy w roku wyjeżdżamy. I zawsze tak dopisuje frekwencja – mówi Aleksandra Krajcarz, opiekunka grupy.

W kategorii pozacieszyńskich gimnazjów - Zespół Szkół z Kaczyc. Natomiast ze stolicy powiatu na pierwszych miejscach uplasowała się "Dwójka" z oddziałami integracyjnymi, Gimazjum nr 1 oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.

Uczestnicy rajdu, zarówno młodzież, jak i opiekunowie w rozmowach z naszym portalem mówili, że z imprezy są bardzo zadowoleni. Podkreślali sprawną organizację, co przy takiej liczbie uczestników nie lada osiągnięcie, piękną pogodę, ładne widokowo trasy i miłą atmosferę. Niektórzy zwracali tylko uwagę na niepotrzebnie marnujące się duże ilości jedzenia. - Przecież dzieci coraz bardziej przyzwyczajone są do segregacji odpadów. Można było ustawić osobny wór na papiery, osobny na plastik, a osobny na niedojedzone kiełbaski którymi można by później nakarmić jakieś zwierzęta – zwracał uwagę jeden z opiekunów.

Ogólnie w rajdzie wzięły udział szkoły z Cieszyna: SP nr 1, alternatywna SP, SP 2, SP 3, SP 4. Z powiatu: SP Cisownica, Zespół Szkół Specjalnych Skoczów, SP Zebrzydowice, SP Mnich, Skoczów, Kończyce Małe, SP 1 Chybie, sekcja Ślimoczki Goleszów, SP Marklowice Górne, Kończyce Wielkie, Drogomyśl, Dom Dziecka Miedzyświeć. Gimnazja Cieszyn: Gimn. nr 3, 1, Katolickie. Gimnazja z powiatu: Gimn. Zebrzydowice, Kończyce, Kaczyce, Pruchna, Chybie. Szkoły ponadgimnazjalne: ZSEG, ZST, ZS im.Szybinskiego. Tradycyjnie zabrakło jakiejkolwiek reprezentacji gminy, z której na Błatnią dzieci mają najbliżej czyli z Brennej, a stamtąd właśnie na rajdowe trasy wyruszała spora część grup.

Na mecie rajdu działał punkt weryfikacji Górskiej Odznaki Turystycznej. Dyżurujący tam przodownicy turystyki zweryfikowali 15 odznak GOT „w górach” - nowo ustanowionej przez PTTK odznaki dla dzieci do lat siedmiu, a także 27 odznak GOT popularnych, pięć brązowych oraz dwie srebrne.

Nie zabrakło także konkursu wiedzy krajoznawczej. Oto jego wyniki:

Szkoły Podstawowe:
1. Kacper Wolski (SP 1 Cieszyn)
2. Wiktor Brudny (SP Cisownica)
3. Filip Mitręga (SP Bażanowice)
4. Martyna Szatanik (SP Kaczyce)

Gimnazja
1. Krzysztof Londzin (Gimn. nr 1 Cieszyn)
2. Łukasz Sikora (Gimn. Skoczów)
3. Emanuel Jarząbek (Gimn. Skoczów)
4. Weronika Pala (Kaczyce)

Szkoły ponadgimnazjalne
1. Mateusz Sikora (ZST Cieszyn)
2. Igor Puchała (ZSSG Cieszyn)
3. Ewa Kocyan (ZS Szybińskiego Cieszyn)
4. Mateusz Cwynar (Katolickie LO Cieszyn)

Dyplomy i nagrody wręczał prezes Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie Jacek Tyczkowski.

(indi)


zobacz także fotoreportaż Krzysztofa Grenia: ZOBACZ>>>

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: