Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Młodzi znawcy Małej Ojczyzny

Uczniowie z 10 gimnazjów w regionie zmierzyli się w powiatowym konkursie ?Śląsk Cieszyński moja mała ojczyzna wczoraj i dziś?. Tradycyjnie kolejna edycja organizowana jest w szkole, której drużyna zwyciężyła w roku ubiegłym. Tak więc konkurs odbył się 22 maja w Gimnazjum w Goleszowie.

Patronat honorowy nad konkursem objął prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek, który wraz z dyrektorem szkoły przywitał uczestników konkursu. Obiecał także jako nagrodę specjalną dla zwycięzcy indywidualnego wyjazd do Brukseli, jeżeli oczywiście nadal będzie miał takie możliwości.

Konkurs przygotowali od strony merytorycznej, a także pracowali w jury, członkowie Koła przewodników Beskidzkich i Terenowych „Cieszyn” przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Bogusław Bujok, Jan Pollok, Władysława Magiera i Janina Guziur. Przygotowali testy i opracowali pytania. Te wcale nie były łatwe, a startujący w konkursie gimnazjaliści musieli wykazać się bardzo szeroką wiedzą o naszym regionie począwszy od geografii i historii, poprzez znajomość gwary, na współczesnych atrakcjach turystycznych kończąc. W luźnej dyskusji w swoim gronie członkowie jury i organizatorzy stwierdzili, że to, nad czym startujący ogólnie powinni popracować, to znajomość postaci ważnych dla regionu.

Organizacja techniczna spadła na barki Gimnazjum w Goleszowie, z czym szkoła uporała się wyśmienicie. Zwłaszcza, że nie pierwszy raz dostąpiła tego zaszczytu.  Dyplomy i nagrody (ufundowane przez kancelarię Jerzego Buzka oraz urząd Gminy w Goleszowie) wręczał Wójt Gminy Goleszów Krzysztof Glajcar. Dodatkową nagrodą dla zwycięskiej drużyny będzie także wycieczka poznawcza po Goleszowie w dogodnym dla uczniów terminie.

Zwyciężyła drużyna z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie: Tomasz Glajcar, Rafał Herma i Anna Szurman przed zespołami ze Skoczowa: Barbara Kohut, Mateusz Sikora i Jakub Stebel i Brennej: Alaksandra Holeksa, Daniel Kuczera oraz Dominika Greń. Indywidualnie zaś najwięcej punktów zdobył Jakub Stebel z Gimnazjum w Skoczowie. Nic dziwnego, prywatnie bowiem jest to syn przewodnika i działacza PTTK, wiedzą krajoznawczą i o regionie od małego więc przekazywał mu zapewne ojciec.

 Warto tez wymienić pozostałe szkoły, które, choć nie uplasowały się na „podiumowych” miejscach, przygotowały drużyny posiadające niemała wiedze na temat regionu. Są to Gimnazja: Goleszów, Gimnazjum nr 2 Cieszyn, Ustroń, Drogomyśl, Dębowiec, Kończyce Wielkie i Chybie.

(indi)źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: