Młodzi ruszają na Kongres
Idea jest kontynuacją Kongresu Kultury i Komunikacji, którego pierwsza edycja odbyła się w Cieszynie przed rokiem. – Podczas kongresowych dyskusji, które odbywały się przez wiele miesięcy ustalono, że tegoroczna edycja podzielona zostanie na dwie części. Pierwsza, na cieszyńskim UŚ poświęcona jest młodemu pokoleniu i jego aktywności w lokalnej kulturze. Spodziewamy się kontrowersji i owocnych wniosków. Młodzież nie śpi ale podsypia. Czas na pobudkę. – Mówi Michał Paluch, współorganizator Kongresu.
Młodzież liczy na obecność reprezentantów urzędu miejskiego, powiatu, pracowników naukowych instytucji kultury. – Przygotowaliśmy innowacyjną metodykę pracy zespołowej w oparciu o strategiczne narzędzia zarządzania wiedzą. Chodzi o to, aby spotkanie było efektywne i dynamiczne. – Przekonuje Krzysztof Kula, członek zarządu Transgranicznego Centrum Wolontariatu i Parlamentu Młodzieży, uczeń Osucha. Zebrani będą dyskutowali nad pięcioma zagadnieniami:
1. Kultura interpersonalna w szkole (relacje uczeń-nauczyciel-rodzic)
2. Kontrkultura jako przejaw aktywności ucznia.
3. Szkoła jako miejsce kulturotwórcze.
4. Kultura freestylowa i kultura ulicy.
5. Kultura transgraniczna i jej granice.
- Młodzież wchodzi do szerszej dyskusji bez kompleksów. I o to właśnie chodzi, aby rozmowa o problemach obywateli zataczała nowe kręgi. Wnioski z młodzieżowej części Kongresu będą przedstawione i wysłuchane podczas jego drugiej odsłony w grudniu. Wówczas będziemy mówili również o ekonomii w kulturze. – Zaznacza Joanna Wowrzeczka, współorganizator kongresu z Klubu Krytyki Politycznej w Cieszynie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.