Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Młodzi dla Powiatu - spotkanie przedwyborcze

Wczoraj (30.09) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się konwencja wyborcza KWW Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego. To komitet utworzony przez młode osoby w wieku od 18 do 31 lat, które powalczą, w najbliższych wyborach, o mandat do Rady Powiatu Cieszyńskiego. Podczas spotkania zaprezentowano liderów poszczególnych okręgów oraz omówiono najważniejsze postulaty programowe.

KWW Młodzi Dla Powiatu Cieszyńskiego wystawia listy kandydatów do Rady Powiatu we wszystkich 7 okręgach wyborczych (Cieszyn, Dębowiec-Goleszów, Hażlach-Zebrzydowice, Chybie-Strumień, Skoczów, Ustroń-Brenna, Istebna-Wisła). Komitet skupia młodych ludzi w wieku od 18 do 31 lat. Chcemy zaproponować mieszkańcom powiatu cieszyńskiego zmianę pokoleniową w lokalnej polityce oraz dać im możliwość alternatywnego wyboru w stosunku do znanych od lat partii i komitetów – podkreślają na swoim profilu facebookowym.

W niedzielę (30.09) młodzi dla powiatu zorganizowali konwencję wyborczą. Przybyłych gości oraz kandydatów przywitał Janusz Hudziec pełnomocnik wyborczy KWW Młodzi Dla Powiatu Cieszyńskiego, szef sztabu. Stała się rzecz niezwykła. Grono młodych osób założyło własny komitet wyborczy. Nie czekaliśmy aż ktoś nas zaprosi na listy wyborcze. Nie czekaliśmy aż ktoś zaprosi nas do debaty na temat najważniejszych spraw powiatu cieszyńskiego. Postanowiliśmy sami wziąć sprawy we własne ręce. Postanowiliśmy działać - bez sponsorów, doświadczenia, ale za to z głową pełną pomysłów. Kandydujemy w tych wyborach dlatego, że chcemy zmieniać nasz powiat cieszyński na lepsze. Mam wrażenie, że już ten powiat zmieniamy, bo takiej inicjatywy nie było jeszcze nigdy w powiecie cieszyńskim. Powiem nawet więcej, że takiej inicjatywy nie było nawet w kraju. W tych wyborach samorządowych jesteśmy jedynym komitetem wyborczym złożonym z osób od 18 do 31 roku życia, który wystawił do Rady Powiatu listy we wszystkich okręgach wyborczych – mówił Hudziec.

Wizje oraz cele jakie stawiają sobie członkowie KWW Młodzi Dla Powiatu Cieszyńskiego omówił lider i założyciel komitetu Christian Jaworski. Najmłodsza radna powiatowa ma 39 lat. Nie ma młodszej osoby w Radzie Powiatu Cieszyńskiego. Najstarszy radny ma 80 lat. Jeśli są w radzie osoby które mają przepiękne doświadczenie życiowe to bardzo dobrze. Jednak jeśli nie ma energii, siły, świeżości, kreatywności to znaczy, że ten drugi filar trochę kuleje. Średnia wieku w radzie powiatu wynosi 57 lat. Chcielibyśmy ją odmłodzić – przyznał Jaworski, wielokrotnie podkreślając, iż w radzie powiatu brakuje młodych osób.

Liderzy poszczególnych okręgów przedstawili najważniejsze postulaty programowe komitetu. Wskazano m.in. na: wydłużenie godzin pracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie raz w tygodniu np. do godziny 19:00; obniżenie cen biletów do Muzeum Śląska Cieszyńskiego dla uczniów i studentów z terenu powiatu; wstęp wolny do muzeum w jednym dniu w tygodniu dla mieszkańców; aktywizacja młodzieży poprzez m.in. utworzenie Młodzieżowej Rady Powiatu Cieszyńskiego – organ doradczy rady i starosty; transgraniczna współpraca; żywe lekcje wiedzy o społeczeństwie (pokazanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych jak działa urząd – starostwo od środka); wprowadzenie rozrywki na wyższy poziom - organizacja koncertów i festiwali z udziałem największych polskich i zagranicznych gwiazd wzorem miasta Rybnik; edukacja zawodowa i techniczna – objęcie absolwentów szkół ponadgimnazjalnych doradztwem zawodowym; powiat jako pośrednik pomiędzy szkołami zawodowymi, technikami, a firmami działającymi na terenie powiatu; promowanie Powiatu Cieszyńskiego i jego walorów w kraju i za granicą – produkcja filmów promocyjnych oraz udział w targach turystycznych; utworzenie sieci powiatów partnerskich w Europie; stypendia dla wybitnych, wyróżniających się sportowców i artystów.

Młodzi ludzie zwrócili również uwagę na transport publiczny. Janusz Hudziec mówił m.in. o powołaniu komisji ds. transportu publicznego bądź tzw. komisji doraźnej do stworzenia nowej strategii transportu publicznego w powiecie cieszyńskim. Proponujemy powrót do idei PKS w formie która przystaje do XXI wieku. Chcielibyśmy powołać spółkę, którą roboczo nazwaliśmy Cieszyńskim Transportem Powiatowym. Spółka ta uczyniłaby powiat ponownie organizatorem transportu publicznego. Finansowana byłaby z budżetu powiatu, ale także z budżetu innych gmin (40-50% dochód ze sprzedaży biletów, 25-35% z budżetu gmin, 20-25% z budżetu powiatu). Uważamy, że transport publiczny nie może być działalnością komercyjną. Chcielibyśmy aby ceny biletów miesięcznych dla uczniów powiatu cieszyńskiego wynosiły maksymalnie 50 zł – mówił Hudziec.

Zwrócono uwagę nie tylko na komunikacje autobusową, ale także na kolej - na współpracę pomiędzy tymi przewoźnikami. Utworzenie wzajemnego honorowania biletów. Aktywne stanowisko wobec modernizacji linii kolejowych. Jednym z postulatów KWW Młodzi Dla Powiatu Cieszyńskiego jest również wprowadzenie we wszystkich gminach powiatu automatycznych wypożyczalni rowerów. Utworzenie nowych ścieżek rowerowych. Podkreślono, iż sprawny transport publiczny mógłby być antidotum na wiele problemów takich jak smog, czy brak parkingów.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

18
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-01 16:12:39
Mach: Oczekiwałem, że jeśli młodzi kandydaci do rady powiatu się nam zaprezentowali, to sądziłem również ,ze ich rówieśnicy równie podejmą się gorliwie dyskusji na temat zamierzeń młodzieżowych kandydatów. A tu cisza, a przecież obeznani z elektroniką, znający znaczenie dyskusji na forach no i przy tej okazji popularność komitetu wyborczego rośnie. Użyję młodzieżowego slangu- wasi rówieśnicy was "kompletnie olali". Widać to także po twarzach słuchaczy na kilku zamieszczonych zdjęciach ze spotkania ,że 18 latków brak, zaś 31 latka rozpoznaję 1,słownie jednego. Pozostali to kandydaci komitetu zajmujący pierwszy rząd krzeseł. zatem zainteresowanie młodych polityką jest odwrotnie proporcjonalne do retoryki prowadzącego zebranie. Tyle wstępu. c.d.n.
2018-10-01 16:47:10
krzysztof.mm: to się nazywa Towarzystwo Wzajemnej Adoracji - nie nowina - zdecydowanie pozytywnie na tym tle wyróżnia się J. Wowrzeczka i jej ekipa
2018-10-01 17:15:52
Mach: Kontynuując, kiedy zamierzałem zostać radnym, miałem 35 lat. Zabrano nas wówczas na szkolenie do Francji,byśmy z mroku komunistycznej rzeczywistości, popatrzyli jak funkcjonuje demokracja. Układ samorządowy przejmowaliśmy z Francji- gmina, powiat, województwo. Tam obecny europoseł J.Olbrycht przedstawiał nas jako przyszłych radnych, w czym wzbudzał spory śmiech przyjmujących nas Francuzów. Szybko naprawili jego błąd, korygując, że można być radnym lub byłym radnym, ale przyszłym radnym to w prawdziwej demokracji pojęcie nieistniejące, jako ze nie można wyprzedzać tego o czym mają rozstrzygać wyborcy. Tak prostowano nasze kręgosłupy, ludzi wychowanych w krajach gdzie demokracja była reglamentowana. Po co to piszę. Ano, żeby młodzi zdobyli się na refleksję, do jakiej zmusił mnie jeden z przedsiębiorców Francuskich, cytuję... dlaczego tak młodzi ludzie jak wy chcą się realizować w polityce skoro życie może was wiele jeszcze nauczyć gdy zmierzycie się z rzeczywistością gospodarczą, dlaczego tam nie wykorzystujecie swoją młodą energię, czemu nie zostawicie polityki dla emerytów, którzy osiągnęli już prawie wszystko i mogą się dzielić swoim doświadczeniem w samorządzie. Czy warto wam mitrężyć czas na podział skromnych środków budżetowych na nieliczne zadania jakie ma do realizowania powiat? Chcecie godzinami tkwić w bezruchu w fotelach rad i tyć już od młodości i rozwodzić się nad tym który przystanek autobusowy wyremontować, a kogo wybrać na dyrektora szkoły średniej ,szpitala czy też którą drogę powiatową remontować w pierwszej kolejności. To wy młodzi powinniście się rzucić w wir pracy na wolnym rynku ,żeby pieniędzy z podatków przybywało ,a wy już chcecie nie mając żadnego doświadczenia stać się lokalnymi politykami i dokonywać podziału środków pochodzących z podatków? Wy to dopiero jesteście pokłosem neosocjalizmu tak obecnego w telewizji rządowej. Pomyślcie nad tym młodzi kandydaci. I choć wówczas miałem już firmę i inne spojrzenie od wielu moich kolegów trudno temu Francuzowi o senatorskiej głowie nie przyznać racji.
2018-10-01 18:52:49
tom lem: Mach- polecam stronę na Facebook moderatora spotkania a przekonasz się, że Twoje apele są kierowane do spadkobierców krajowych karierowiczów. Szanuję twoja senatorską głowę ale proszę nie bądź naiwny i nie łudź, że Twoje apele zmienią podejście zaangażowanych do polityki jeśli się w tej dziedzinie kształcili i chcą nabrać doświadczenia w pustym gadaniu. A co im szkodzi i kto im zabroni startować w wyborach. Za ewentualne niepowodzenia zapłacą emeryci i płacący podatki.
2018-10-01 19:36:14
Mach: Przechodząc do meritum- a co to takiego niezwykłego w fakcie założenia komitetu wyborczego panie Hudziec? Dodajmy -własnego komitetu, bo służącego wąskiej grupie kolegów. Zatem polityczny błąd w promowaniu, czy chodzi panu o podkreślenie klikowości komitetu, zatem przykład idzie z góry. No cóż nie dziwię się , macie głowy wypchane propagandą TVP. Idąc Waszym tokiem rozumowania załóżcie też sobie własny powiat cieszyński. Takiej inicjatywy też jeszcze nie było. Rzeczywiście stanowicie wyjątek w skali kraju- chorobliwy wyjątek. Uzyskacie co najwyżej zero, góra trzy mandaty . Trójka kolegów,skorzysta na dietach a komitet o ile będziecie umieli go rozliczyć po wyborach się rozwiąże bo taka jest kolej losu. Spora część z pośród was ucieszy się ,że nie wpadli w te trybiki, zaś owa trójka po krótkiej radości wpadnie w tryby dotychczasowej pracy samorządowej. c.dn.
2018-10-01 20:43:00
Mach: Puk! Puk! Zapraszam Panie Hudziec i Panie Jaworski do debaty na temat najważniejszych spraw powiatu cieszyńskiego. Rozwińcie wyżej zaproponowaną tezę.Słuchamy.
2018-10-02 05:22:41
Mach: Skup my się na propozycjach wyżej przedstawionych młodzieżowych politologów, wytworu systemu post socjalistycznego oświaty, hurtowych bezrobotnych za to ludzi o wybujałych ambicjach. Zaproponowali -czytaj wyżej utworzenie dwóch rad- Młodzieżowej Rady Powiatu, oraz Radę-Komisję transportu publicznego, radę powiatów partnerskich- a więc jakiś tam nowy koszt powiatu(proszę podać źródło finansowania; dalej zaproponowali wydłużenie godzin pracy starostwa, obniżenie ceny biletów do muzeum młodzieży z powiatu cieszyńskiego, podniesienie rozrywki na wyższy poziom, objęcie absolwentów szkół doradztwem zawodowym, promocję powiatu poprzez produkcję filmów, stypendia dla sportowców i artystów (czy politolodzy to w waszym rozumowaniu artyści) oraz zaproponowali sieć wypożyczalni rowerów -oczywiście jak przystało na ludzi lekceważących matematykę zaproponowali koszty ale nie wskazali źródeł ich pokrycia, skąd na to wezmą środki finansowe. Na koniec zaproponowali powołanie na nowo PKS-u, powiatowego przedsiębiorstwa transportowego w formie spółki, gdzie z góry podzielili skórę na niedźwiedziu w jaki sposób owe przedsiębiorstwo będzie finansowane- zyski z biletów plus partycypacja gmin plus środki z budżetu powiatowego -czytaj wyżej. lecz z góry ograniczyli maksymalną cenę biletu miesięcznego dla młodych ludzi. Zatem, koncert życzeń w proponowaniu kosztownych zmian bez podania źródeł ich pokrycia- co wyście robili na lekcjach matematyki? A, z tego przedmiotu nie trzeba było wówczas zdawać matury. Zapiszcie się ponownie do wieczorowych szkół technicznych na naukę nigdy nie jest za późno. Cóż przykład idzie z góry, rozdawajmy, a po nas choćby potop.
2018-10-02 06:34:53
tom lem: Osiągnięcia członków KWW – 1. Pierwszy Wiceprezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego, politolog, specjalista do spraw marketingu politycznego, 2. Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego, politolog, specjalista ds. międzynarodowych, Przewodniczący Polskiej Delegacji do Międzynarodowego Programu Stypendialnego Niemieckiego Bundestagu 2018 3. Prezes Stowarzyszenia Transgraniczne Centrum Wolontariatu, uczennica II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie 4. Wiceprezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego, strzelec, społecznik 5. twórca i właściciel marki Student Project, organizator największych imprez muzycznych dla młodych w Powiecie Cieszyńskim, 6. Wiceprezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, były Przewodniczący Samorządu Studenckiego na Wydziale Nauk Społecznych UŚ, były Senator Uniwersytetu Śląskiego 7. były Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Cieszynie 8. Aktywistka społeczna, Wiceprezes Stowarzyszenia Transgraniczne Centrum Wolontariatu, studentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie PREZESA, to maksyma wskazana palcem przez centrum wolontariatu. Politrucy szukają zajęcia za publiczna pieniądze?
2018-10-02 08:36:28
tom lem: krzysztof.mm: " zdecydowanie pozytywnie na tym tle wyróżnia się J. Wowrzeczka i jej ekipa" bo razem wywodzą się z Towarzystwa Wzajemnej Adoracji - NA GRANICY
2018-10-02 21:02:27
krzysztof.mm: tak, należy cenić działalność Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie +++ https://www.facebook.com/SwietlicaKPwCieszynie/ +++ http://krytykapolityczna.pl/o-nas/cieszyn/ +++ kto nie rozumie pojęcia TWA, ma problem
2018-10-02 21:25:52
tom lem: tak, należy cenić działalność krewnych i znajomych królika
2018-10-02 21:54:59
tom lem: bronek91- coś tak zamilkł, tu o twoich krewnych i znajomych mowa ale nie schlebiaj sobie 27lat to za mało na królika.
2018-10-03 15:39:39
bronek91: tom lem: Podejrzewam, iż jesteś na tyle stary, aby wiedzieć iż bronka należy szukać w barze lub miejscowym spożywczaku, który ma wykupioną koncesję. Stare przysłowie mówi, nie wywołuj wilka z lasu, a skoro to uczyniłeś: Jakoś niczego nowego poza jednym punktem (transport publiczny) nie zauważyłem. Co do pozostałych kwestii już się wypowiedziałem. Natomiast opieranie się o tak zwaną ciepłą wodę w kranie dane już było obserwować przez 8 lat rządów PO. Widzę .nowoczesną PO pod nową marką i złożoną z ludzi uważających się za „młodych” ze starym stylem prowadzenia polityki, choć z młodszymi twarzami. W końcu trzeba zapewnić sukcesję skompromitowanym starszym kolegom, którzy do młodzieżówek przyjmowali z obietnicą tylko osiągnięcia sukcesu. Jak mówi przysłowie, jabłko nie pada daleko od jabłoni a chwalenie się działalność w kółku wzajemnej adoracji a la kolejnej miejscowej jaczejce, to trochę słabo…. A co do publicznego transportu, nie zapominajcie iż w sprawie likwidacji poprzedniego przewoźnika i stosownej infrastruktury paluszki maczał Pan Jerzy Nogowczyk…. Może przypomnicie co to za postać???
2018-10-03 15:48:42
bronek91: Wyjątkowo jestem zgodny z komentarzami Mach i krzysztof.mm. Nie sądziłem, iż kiedyś będziemy mieć w jakiejś sprawie de facto wspólne zdanie. Do Krytyki Politycznej po nauki! A co do tak zwanego młodszego pokolenia, Wasz idol Bronek Komorowski, który swego czasu zalecał szukać szczęścia w Norwegii a tym bardziej ambitnym i wymagającym radził wyjechać→ podziękujcie tej postaci, iż wywiał Wam potencjalny i docelowy elektorat z kraju a tym bardziej z regionu. Pozostałą resztę, jak zwykle zagospodaruje "Korwin"….
2018-10-03 15:53:38
bronek91: PS Dość ciekawe miejsce odbywania spotkania przedwyborczego…. Czyżby to było jakieś przesłanie? Tak nawiasem to w tym obiekcie przez pewien czas przebywał sztab armii niemieckojęzycznej Austrii i Węgier…. w czasie I wojny…. Zdaje się, iż raz już próbowaliśmy budować nowoczesne państwo w oparciu o niemieckie wzory i tym bardziej przy niemieckiej pomocy…. Jak się to skończyło? Jak mawiał Marks, historia lubi się powtarzać i to z farsą….
2018-10-03 16:00:52
bronek91: Teraz parę przykładowych perełek…. „Postanowiliśmy działać - bez sponsorów, doświadczenia, ale za to z głową pełną pomysłów.”- cytat myślę, iż ta fraza trafia w samo sedno… może bez sponsorów ale co z donatorami??? „z osób od 18 do 31 roku życia,”- cytat inkluzywny klubik… starsi koledzy próbują się wybić na plecach tych młodszych→ powiadomiliście o tym zainteresowanych?… nieświadoma rodzinka i znajomki zagłosują pod pozorem „zmiany”→ pytanie jakiej, co ma reprezentować? Brak doświadczenia i wiedzy ale z głową pełną pomysłów, jakich?→ Oczywiście, najważniejsze są potencjalne zasięgi kandydata, być może liczone wg fb. Gratuluję ambicji i rozmachu, przed 30 a już sięgać po spokojne i niezwiązane z większym stresem i odpowiedzialnością apanaże polityczne powiatu… Widać, iż działacze dawnej młodzieżówki są bardzo politycznie zasłużeni, iż czują się godni…. Niech Ryszard Petru Was prowadzi! Idźcie jego drogą!
2018-10-03 16:04:14
bronek91: „nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie PREZESA”- cytat→ w oryginale jest oficera zamiast prezesa. Bardzo dziękuję za podanie oczywistego źródła odniesienia, PKWN i epoka instalacji komunizmu w Polsce się kłania. Tak nawiasem, nie wiedziałem, iż również prezes ?Jarosław Kaczyński? Jest Waszym idolem….. Ponoć ma ciągoty autorytarne…..
2018-10-03 22:36:51
Herr Flick: A ja juz myślałem że to całkiem fajny komitet a to najzwyklejsze bzdury. Ech
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: