Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Miyszani - teraz na Stecówce

Dwa tygodnie temu na Ochodzitej, teraz na Stecówce. Kolejni gospodarze wyprowadzą swoje owce na hale. To oznacza, że jest szansa na prawdziwe oscypki.
1 maja, gazda Piotr Kohut wyszedł w góry z owcami. Już jutro, w niedzielę, kolejne owieczki wyjdą na sałasz. Tym razem organizuje go baca z Stecówki - Henryk Kukuczka. Owce na halach to znak, że można będzie kupić prawdziwe oscypki. Te sprzedawane do tej pory to fałszywe, z mleka krowiego.
 
Tradycyjne „miyszani” owiec odbędzie się w gospodarstwie Kukuczki na Stecówce. Tutaj, jak nakazuje tradycja, odbędzie się specjalny obrzęd. Nim owce wyjdą na hale, trzy razy okrążą koszor, czyli zagrodę w której przebywają. Zostaną również okadzone ziołami. Nie zabraknie także modlitw o szczęśliwy wypas dla juhasów, którzy owce pilnować będą w dzień i w nocy. Aż do jesieni.
 
Początek „miyszania” owiec o godzinie 12.30. Nie zabraknie góralskiej kuchni. W programie wystąpią także zespoły: Równica z Ustronia, Jetelinka, Mali Zgrapianie, zespół z Macedonii i Wałasi. W niedzielę ma być chłodno, ale ma nie padać, warto więc zobaczyć ten obrzęd - zapraszają górale z Istebnej.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: