Mistrzostwa świata drwali

Zakończyły się trwające 3 dni w Wiśle 32. Mistrzostwa Świata Drwali. W szranki stanęły reprezentacje 27 krajów,

Tłumy kibiców śledziło rywalizację w konkurencjach: ścinka drzewa, wymiana łańcucha, przerzynka kombinowana i precyzyjna oraz obcinanie gałęzi (okrzesywanie).

Mistrzem świata w klasyfikacji profesjonalistów został reprezentant Białorusi Valery Durovich (1654 pkt.), drugie miejsce zajął jego rodak Siarhei Shkudrou (1651 pkt.), a trzecie Niemiec Marco Trabert (1638 pkt.). Najlepszy wśród Polaków był Tomasz Bilski, który zajął 26. lokatę (1580 pkt.). W kategorii U-24 triumfował Słowak Marek Lubas, a w rankingu krajów zwyciężyła Białoruś (Siarhei Shkudrou, Valery Durovich, Viktar Zaremba). Osobną konkurencją była sztafeta, w której najlepsi okazali się Szwajcarzy w składzie: Urs Amstutz, Philipp Amstutz, Balz Recher i Enrico Netzer. W poszczególnych konkurencjach tytuły zdobywali: Arian Essenstam (Holandia) - ścinka drzewa, Yoan Caparros (Francja) - wymiana łańcucha, Balz Recher (Szwajcaria) - przerzynka kombinowana, Taavi Ehrpais (Estonia) - przerzynka precyzyjna, Richard Elliott (Wielka Brytania) - obcinanie gałęzi, czyli okrzesywanie.

- Tego typu imprezy to duża promocja dla miasta. Cieszymy się, że możemy być gospodarzami wydarzeń tak wysokiej rangi. To duża satysfakcja móc gościć tylu wspaniałych zawodników oraz ich kibiców z całego świata - podsumowuje imprezę burmistrz Tomasz Bujok.

Mistrzostwom Świata Drwali w Wiśle towarzyszyło wiele ciekawych imprez jedną z nich były Mistrzostwa w Rzeźbie Piłą Motorową. Motywem rzeźb były zwierzęta. 1. miejsce zajął za rzeźbę "Kozioł"  - Ireneusz Wierzba, 2. miejsce zajął Sebastian Suszka Kamiński za "Orła", a 3. Ireneusz Caniboł za "Sowę".