Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ministrowie u wójta! Będzie nowy zjazd z ekspresówki

Gmin Jasienica znajdzie się w rządowych strategicznych planach inwestycyjnych. Modernizacja węzła w Jasienicy na S52, a także budowa wjazdu i zjazdu w Grodźcu zostaną wpisane do Programów Inwestycyjnych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – zapowiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk na spotkaniu z wójtem Januszem Pierzyną.

Na zaproszenie wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny do Jasienicy przybyli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda oraz wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Podczas spotkania rozmawiano o modernizacji węzła w Jasienicy na drodze ekspresowej S52, a także budowie wjazdu i zjazdu w okolicy Grodźca na pasie w kierunku Skoczowa. – Oba skrzyżowania pozwolą na rozładowanie korków, jakie codziennie w godzinach szczytu tworzą się na węźle w Jasienicy. To duże utrudnienie dla mieszkańców i przedsiębiorców nie tylko z naszej gminy, ale także sąsiednich miejscowości, którzy muszą korzystać z tego dojazdu, m.in. Jaworza, Chybia i Strumienia, a także Górek Wielkich w gminie Brenna czy Pogórza w gminie Skoczów – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Wójt Janusz Pierzyna podjął już wczesniej wstępne działania, m.in. zlecając opracowanie koncepcji komunikacyjnej przebudowy węzła w Jasienicy. Zakłada ona budowę 3 rond oraz łącznika na gruncie zakupionym w tym celu przez Gminę Jasienica. Ronda – przy szkole na ul. Strumieńskiej, obok Urzędu Gminy na ul. Międzyrzeckiej oraz obok biblioteki – będą stopniowo rozładowywać strumień pojazdów zarówno z dwupasmówki, jak i ul. Strumieńskiej. Modernizacja jest kosztowna, ale część pieniędzy – 10 mln zł na jedno rondo i łącznik – pozyskał już Janusz Pierzyna, a kolejne 5 mln zł na drugie rondo obiecał pozyskać Starosta Bielski. Brakuje więc jeszcze ok. 5 mln zł na budowę ostatniego z rond koło biblioteki.


Ministrowi Andrzejowi Adamczykowi wójt zaprezentował również problem ze zjazdem w rejonie Świętoszówka-Grodziec. W Świętoszówce na nitce w kierunku Bielska istnieje wjazd i zjazd, brakuje go za to po drugiej stronie, w kierunku Skoczowa. W rzeczywistości oznacza to, że mieszkańcy tych rejonów gminy Jasienica, a także sąsiednich miejscowości, jak Górki czy Pogórze, wracając po południu od strony Bielska zjeżdżają już na węźle w Jasienicy, przyczyniając się do zwiększenia natężenia ruchu w tym miejscu. – Pełny węzeł w Grodźcu jest tym bardziej potrzebny, że ten rejon Śląska Cieszyńskiego intensywnie się rozwija, ruch samochodów będzie się więc zwiększał – wyjaśniał wójt Janusz Pierzyna. W tym wypadku koszt wybudowania zjazdu i wjazdu może sięgnąć ok. 15 mln zł.


Andrzej Adamczyk zapowiedział zlecenie podległej sobie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotowanie tzw. Programów Inwestycyjnych na oba projekty. Oznacza to, że Dyrekcja rozpocznie procedurę realizacji obu zadań. Po weryfikacji możliwości technicznych wykonania modernizacji węzła w Jasienicy i budowy wjazdu w Grodźcu zapadnie decyzja co do realizacji inwestycji.

W sprawie budowy pełnego węzła w rejonie Świętoszówka/Grodziec wójt Janusz Pierzyna podjął już działania w 2017 r. Zaproponował wtedy Radzie Gminy Jasienica rozpoczęcie procedury zmiany studium zagospodarowania przestrzennego tego obszaru tak, aby dopuszczał budowę wiaduktu i niezbędnych konstrukcji drogowych. Procedura obecnie jest już na ostatnim etapie uzgodnień, plan został wyłożony do wglądu i trwają konsultacje społeczne, toteż prawdopodobnie do końca roku studium zostanie uchwalone. Nowe rozstrzygnięcia studium zagospodarowania w połączeniu z decyzją ministra Andrzeja Adamczyka o przygotowaniu Programu Inwestycyjnego zdecydowanie przyspieszą działania związane z wybudowaniem zjazdu na S52.

Zabiegaliśmy o to spotkanie od 3 lat, bo zależało nam na szczegółowym przedstawieniu problemu komunikacyjnemu takiemu gremium, które odpowiada za krajowy system drogowy. Po spotkaniu jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że wkrótce będzie można zrealizować te inwestycje drogowe w dwóch newralgicznych miejscach naszej gminy – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

KOD/mat.pras.
źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-17 11:22:34
koszpak: W Jasienicy jadąc od strony Strumienia do BB (skręt w lewo przed Shellem) na sygnalizacji nie ma zielonej strzałki ale auta z przeciwka mają czerwone. Już niejeden ich tam przepuszczał :-). Korki swoją drogą ale może zacząć tą inwestycję od dołożenia strzałki na tych światłach?
2022-10-17 16:19:59
miriam11: A i w Skoczowie w okolicach Górnego boru przydał by się węzeł. Śmiem twierdzić że planowana budowa etakady w okolicach dworca autobusowego nie odkorkuje Skoczowa.
2022-10-17 16:20:00
miriam11: A i w Skoczowie w okolicach Górnego boru przydał by się węzeł. Śmiem twierdzić że planowana budowa etakady w okolicach dworca autobusowego nie odkorkuje Skoczowa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: