Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Miliony spłyną na wieś


Wiadomo już, które projekty z powiatu cieszyńskiego zostaną dofinansowane w Ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 „Odnowa i rozwój wsi”. W sumie dofinansowano 188 projektów na łączną kwotę 52.320.481zł. 13 projektów pochodzi z gmin powiatu cieszyńskiego. Pionierem jest Gmina Dębowiec, która otrzymała dofinansowanie na realizację 7 projektów.

Brenna, Dębowiec, Goleszów, Istebna i Strumień – te gminy cieszą się z dofinansowania swoich projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Najwięcej projektów, bo aż 7 dofinansowanych zostało w Gminie Dębowiec. Z wielkiego sukcesu cieszy się wójt Tomasz Branny. – Jestem dumny z moich pracowników, którzy przygotowywali wnioski o dofinansowanie. Okazuje się, że solidnie pracowali, wynik mówi sam za siebie. Cieszę się, że nasza gmina odniosła taki sukces – mówi wójt Dębowca.

W ramach programu w Gminie Dębowiec zostały dofinansowane działania: Budowa boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią w Simoradzu, Docieplenie budynku i kolorystyki budynku OSP Iskrzyczyn, Budowa boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią w Iskrzyczynie, Wyposażenie budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Gumnach, Budowa boiska wielofunkcyjnego i bieżni do skoku w dal w Ogrodzonej,  Budowa chodnika dla pieszych w Iskrzyczynie, Termomodernizacja budynku oświaty zajęć praktyczno-technicznych oraz dobudowa wiaty wraz ze zmianą sposobu użytkowania.

Jak mówi wójt niestety nie od razu będą realizowane wszystkie projekty. Ich wykonanie rozciągnie się w czasie. W tym roku zostanie na pewno  wykonany jeden z nich. Reszta musi poczekać, gmina realizuje bowiem projekt kanalizowania gminy i choć pieniądze na to zadanie unia przyznała, to Dębowiec musi czekać na refinansowanie, a kanalizację budować sięgając póki co do budżetowej kieszeni. Na tej samej zasadzie działa dofinansowanie z PROW, a budżet niestety nie jest z gumy – W tym roku na pewno zostanie zrealizowany projekt wyposażenia Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Gumnach. Póki co mamy piękny budynek, w którym są gołe ściany, niebawem to się zmieni. Będzie tam sala komputerowa, sala taneczna i wiele innych, a tym samym będzie można tam korzystać z różnorodnych zajęć – dodaje Tomasz Branny. Na bieżąco realizowane będą kolejne dofinansowane projekty w gminie Dębowiec.

Z dofinansowanych projektów cieszą się też pozostałe gminy. Gmina Brenna otrzymała dofinansowanie na realizację dwóch projektów:  Remont pomieszczeń w budynku przy ul. Żagana 5 w Górkach Wielkich z przeznaczeniem na cele społeczno-kulturalne i Budowę kładki dla pieszych w Brennej nad rzeką Brennicą. W Goleszowie dzięki dofinansowaniu z PROW wybudowane zostanie wielofunkcyjne boisko sportowe w Cisownicy.

Istebna dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zagospodaruje centrum wsi Koniaków przy szkole podstawowej na cele sportowo-rekreacyjne, natomiast Strumień otrzymał dofinansowanie na budowę chodnika przy ul. Wyzwolenia w Zbytkowie i budowę terenu rekreacyjno-sportowego w Strumieniu etap I .


Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: