Miliony dla gmin

Trzy gminy z naszego powiatu otrzymały wsparcie od Wojewody Ślaskiego. Chodzi o rządową pomoc na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego odebrali z rąk wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Gwarancje finansowe warte są w sumie 27,8 mln zł. Przyznano je 23 samorządom. W uroczystości, która odbyła się w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wzięli również udział wicewojewodowie Jan Chrząszcz oraz Mariusz Trepka.

Promesy dotacyjne wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji trafiły do 16 gmin oraz siedmiu 7 powiatów. – Czasami jest tak, że nie wszystko jesteśmy w stanie zaplanować. I tak, szanowni państwo, jest z klęskami żywiołowymi. Wszystko sobie wspaniale układamy, plany, budżety, wieloletnie prognozy… Wystarczy jedna noc, jedna godzina […] i nagle się okazuje, że priorytety już są gdzieś indziej. […] Państwo polskie powinno być również współodpowiedzialne w tego typu okolicznościach. Dlatego tutaj dzisiaj wspólnie jesteśmy, żeby przekazać państwu promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych – mówił wojewoda Wieczorek.

Samorządy przeznaczą pieniądze na remonty zniszczonych dróg, mostów, przepustów i umocnień brzegów. Wśród gmin, które uzyskały promesy są: Skoczów, Wisła i Istebna. Pierwsza z nich otrzymała wsparcie w wysokości 992 tys zł. Jak informuje Dorota Marzęda, Kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki UM w Skoczowie - to kwota do 80 % wartości zadania po udzieleniu zamówienia publicznego. Pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę ul. Wzgórze w Skoczowie i przepustu w ciągu ul. Harcerskiej w Skoczowie. Dotacja udzielona zostanie po spełnieniu warunku, iż do 15 czerwca 2018 r. nasza gmina wyłoni wykonawców zadań.

W Istebnej wsparcie uzyskało pięć zadań. To przebudowy dróg i przepustów w przysiółkach Gazury oraz Brzestowe Zagroń w Istebnej, Szkawlonka w Jaworzynce, oraz w Koniakowie: Bombolówka i Legiery Pańska Łąka. Na te zadania wojewoda przeznaczył 791 tys zł.

Trzecią gminą, która uzyskała wsparcie jest Wisła. W tym przypadku mowa o kwocie 904 tys zł. Chodzi o remont zniszczonych odcinków dróg na os. Jarzębata, os. Kobyla, os. Mały Stożek, ul. Na Groń, ul. Koszarzyska.

W ubiegłym roku przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu przekazano promesy o łącznej wartości blisko 50 mln zł na realizację 97 zadań mających na celu zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W 2016 roku wysokość dotacji wyniosła ponad 47 mln zł i objęła 145 zadań.

JB

źródło: ox.pl/ ŚUW
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-17 18:25:20
bronek91: Gratuluję, z pewnością fundusze zostaną należycie zagospodarowane.... Przypominam tylko, im mniej pośredników i potencjalnych wykonawców i podwykonawców tym więcej kasy pozostanie właściwie wykorzystane...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją