Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Milion ma wielu ojców (aktualizacja)

Po publikacji artykułu ''Milion na skocznie w Wiśle'' swoje oświadczenie w tej sprawie wydał burmistrz Wisły Jan Poloczek. Publikujemy je poniżej w całości.Do oświadczenia Burmistrza odniósł się radny Janusz Buzek.

Oświadczenie Burmistrza Miasta Wisła w sprawie dotacji na modernizację skoczni narciarskich w centrum Wisły:

„Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą” – te słowa najpełniej oddają zachowanie radnego wojewódzkiego Janusza Buzka, prezesa Stowarzyszenia „Imko Wisełka” Pawła Brągiela i radnego Władysława Pilcha w sprawie dotacji celowej w kwocie 1.000.000 złotych na modernizację skoczni narciarskich w centrum Wisły. Opowiadanie w mediach (w artykule „Milion na skocznie” na portalu OX.PL), jakoby na prośbę trzech wymienionych Panów została przyspieszona dotacja na inwestycję, jest nieprawdziwe, gdyż te pieniądze zostały zarezerwowane na wspomnianą inwestycję dużo wcześniej.

Gwarancje finansowe na realizację inwestycji, polegającej na modernizacji kompleksu skoczni w centrum Wisły, są wynikiem moich spotkań w Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. W wyniku tych gwarancji Miasto Wisła przygotowało wszystkie dokumenty projektowe nowego obiektu sportowego, jako inwestor uzyskało pozwolenie na budowę oraz przeprowadziło przetarg wyłaniający wykonawcę, przez co inwestycja mogła ruszyć jak tylko uruchomiona została ścieżka jej finansowania. W roku ubiegłym Sejmik Województwa Śląskiego przeznaczył na ten cel 140.000 złotych, za które dokonano prac rozbiórkowych. Głosowanie nad projektem uchwały, przewidującej pomoc finansową dla miasta Wisły w postaci dotacji celowej w kwocie 1.000.000 złotych na modernizację kompleksu skoczni było zaplanowane na sesję Sejmiku w pierwszym kwartale 2014 roku i mam nadzieję, że podczas obrad w marcu uchwała zostanie przegłosowana i jako Miasto będziemy mogli prowadzić dalsze prace budowlane. Kolejna transza – 860.000 złotych ma być przyznana w ciągu roku, by inwestycja mogła zostać jesienią zakończona.

Dziękuję radnemu Januszowi Buzkowi, że wspiera działania wiślańskiego Samorządu, ale podpisywanie się pod budową skoczni w Centrum wraz z Panem Władysławem Pilchem i Panem Pawłem Brągielem jest działaniem tylko i wyłącznie politycznym. Ponadto wyrażam wątpliwość, czy Pan Władysław Pilch jako radny ma upoważnienie do reprezentowania Miasta na spotkaniach z Marszałkiem Województwa Śląskiego.

Jan Poloczek – Burmistrz Miasta Wisła

------------------------------------

Od redkacji: Na powyższe oświadczenie burmistrza odpowiedział Janusz Buzek, ktorego odpowiedź publikujemy również w całości poniżej:


Szanowni Państwo,
Nawiązuję do oświadczenia pana burmistrza Jana Poloczka zamieszczonego na portalu OX.PL w dniu 5 marca pt.: „Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą” . Oświadczenie  dotyczyło artykułu „Milion na skocznie w Wiśle”, opublikowanego w tym samym dniu.

Zgadzam się z panem burmistrzem, że nad projektem przebudowy skoczni w Wiśle Centrum i montażem finansowym napracowało się wiele osób, w tym oczywiście pan Poloczek, Urząd Miasta, a także poprzedni i obecni członkowie Zarządu Województwa Śląskiego. Przypomnę, że sprawa modernizacji skoczni została pierwotnie zapoczątkowana przez burmistrza Andrzeja Molina, ówczesne władze Klubu Sportowego Wisła-Ustronianka, a także samorządowców i parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Zaangażowanie w projekt obecnego burmistrza jest powszechnie znane i nikt temu nie zaprzecza.

Nie będę wchodził w polemikę z opiniami pana burmistrza Poloczka wyrażonymi w wspomnianym oświadczeniu. Opiszę kilka wydarzeń, których byłem uczestnikiem.

Z panem burmistrzem Janem Poloczkiem i panem Pawłem Brągielem spotkaliśmy się 8 i 21 stycznia br. Byliśmy zgodni, że niepokoi nas fakt o braku wpisania środków na modernizację skoczni w Wiśle w tegorocznym budżecie Województwa Śląskiego (uchwała budżetowa do wglądu). Wszystkim nam zależało, aby przebudowa obiektów sportowych mogła zacząć się jak najszybciej. Zaproponowaliśmy dodatkowe rozmowy z Zarządem Województwa oraz działania mające na celu przyśpieszenie pozyskania pieniędzy. Burmistrz wyraził zainteresowanie taką formą pomocy i wsparcia, użył sformułowania „im więcej osób wspiera i pomaga tym lepiej dla Wisły”.

Na podstawie rozmów z członkami Zarządu Województwa Śląskiego oraz pracownikami Wydziału Sportu Urzędu Marszałkowskiego miałem podstawy sadzić, że pieniądze na modernizację skoczni mogą nie być uchwalone na  sesji Sejmiku w pierwszym kwartale 2014 roku. Istniało zagrożenie, że zostaną przekazane miastu Wiśle dopiero w połowie roku. Ustalenia z panem Janem Poloczkiem były jednoznaczne. Miały na celu, zgodnie z sugestią burmistrza, jak najszybsze przekazanie środków (z budżetu województwa, bo o innych na ten dzień nie ma mowy), aby mogły szybko ruszyć prace budowlane na terenie skoczni.

Włodarz Wisły został poinformowany o planowanym spotkaniu z Marszałkiem województwa w dniu 12 lutego br., na którym miała być poruszona kwestia finansowania przebudowy skoczni. Na spotkaniu poza mną obecni byli Władysław Pilch, radny Miasta Wisły i Paweł Brągiel, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Wisły.

W oświadczeniu burmistrz stwierdził: „gdyż te pieniądze zostały zarezerwowane na wspomnianą inwestycję dużo wcześniej.” Proszę Włodarza Wisły o wskazanie Czytelnikom dokumentu potwierdzającego te słowa burmistrza.

Zdecydowanie nie zgadzam się z opinią pana Poloczka, iż radni Wisły nie mogą wypowiadać się i działać we własnym imieniu oraz imieniu swoich Wyborców. Każda osoba działająca publicznie ma prawo do spotkania się władzami wojewódzkimi. Zachęcam również pana burmistrza do częstszych wizyt w Katowicach.

Rozumiem, że pan Poloczek mógł poczuć się dotknięty artykułem opublikowanym na portalu OX.PL, ponieważ tekst nie wskazywał na jego niekwestionowane zasługi w przedmiotowej sprawie. Uważam, że również mocno zaangażowałem się w kwestię przebudowy skoczni, co mogą potwierdzić członkowie Zarządu Województwa, którzy od dłuższego czasu są regularnie przeze mnie monitowani.

Ufam, że dzisiejsza wymiana opinii z panem Janem Poloczkiem nie poderwie wzajemnego zaufania. Proponuję, abyśmy nie poddawali wzajemnie w wątpliwość, że wszyscy działamy w dobrej wierze, profesjonalnie i z zaangażowaniem.

Z poważaniem,
Janusz Buzek
 

Czytaj:
Milion na skocznie w Wiśle>>>
Wisła czeka na środki>>>
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: