Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Miliardy pójdą w kolej

To ma być największa inwestycja na kolei w Polsce. PKP PLK zamierza w ciągu najbliższych ośmiu lat wyremontować i zrewitalizować szlaki klejowe od Będzina przez Katowice, po południe województwa i granicę z Czechami. W naszym regionie zyskają Zebrzydowice, gdzie powstanie nowa stacja kolejowa.

Wczoraj (21 X) w Czechowicach Dziedzicach odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli kolei, poświęcona modernizacji szlaków kolejowych i stacji PKP na południu województwa. W najbliższych latach mają rozpocząć się modernizacje trzech stacji - w Czechowicach – Dziedzicach, Zwardoniu i Zebrzydowicach. Przebudowana ma zostać również całą infrastruktura kolejowa wokół budynków stacyjnych, a w niektórych przypadkach torowiska pójdą po nowym śladzie.

Chodzi o przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tych trzech stacji. Węzłowa stacja w Czechowicach jest obecnie w stanie przedagonalnym. Ta rewitalizacja jest niezbędna – ocenia Marek Kuśka zastępca dyrektor PKP PLK Centrum Realizacji Inwestycji Region Śląski. Jak dodaje - Niestety cała zaszłość ubiegłych lat spowodowała, że są one w bardzo złym stanie technicznym. Oprócz tego, projekt zakłada dużą modernizację linii kolejowej E65 południe od Będzina, przez Katowice, Pszczynę, stację w Czechowicach po Zebrzydowice i granicę państwa. Kompleksowy remont a w niektórych przypadkach budowa nowego śladu, umożliwi osiąganie przez składy prędkości 160 kilometrów na godzinę. Jak twierdzą przedstawiciele kolei, mamy tym samym dobić do standardów europejskich.

Projekt, którego przygotowanie rozpoczęło się już w 2009 roku, będzie największym jaki kiedykolwiek kolej realizowała. Jego wartość to 4,1 miliarda złotych. To 6% środków, które są przewidziane na inwestycje kolejowe w następnych latach. Jeśli uda się projekt zrealizować, będzie to ogromny sukces w skali kraju, a już na pewno dla naszego województwa – podsumowuje Kuśka.Ale to co najbardziej zainteresuje podróżnych, to oprócz szybkiego przemieszczania się między miejscowościami, to także stan stacji kolejowych. Zadaszone, komfortowe perony połączone tunelami, do tego windy i pochylnie ułatwiające przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy – tak mają wyglądać stacje w Czechowicach-Dziedzicach, Zebrzydowicach i Zwardoniu.

Jak zaznacza Andrzej Biały kierownik kontraktu PKP PLK, to potężne inwestycje nie tylko w budynkach stacyjnych ale i w infrastrukturze kolejowej. Same stacje nie tyle będą remontowane, co przebudowywane. Te inwestycje mają pochłonąć około 500 milionów złotych. Mamy zapewnione finansowanie na studium wykonalności. Jeśli chodzi o pieniądze na projektowanie i budowę, to stacje są częścią dużego projektu remontowego linii E65. -południe. Będziemy się starać o pieniądze na inwestycję w ramach funduszy europejskich.

Polskie Linie Kolejowe pozyskały już decyzje środowiskowe niezbędne do modernizacji stacji w Czechowicach Dziedzicach i Zwardoniu. Do końca roku PLK planują otrzymać również niezbędne pozwolenia na realizację prac w Zebrzydowicach.

Wójt tej ostatniej miejscowości nie ukrywa, że cieszy się z planowanych inwestycji. Podkreśla jednak, że słyszy o nich już od lat. Trudno być w pełni zadowolonym, bo ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Jeśli mówimy, że studium wykonalności jest opracowywane od 2009 roku, a zakładane terminy realizacyjne obejmują nawet rok 2023, to daje 15 lat. Chyba nie ma czym się chwalić. Aczkolwiek jest pewna szansa, dostrzegam ją, jednak presja kontrahentów kolei jest tak duża, że prędzej czy później te linie muszą zostać zmodernizowane. – ocenia Andrzej Kondziołka, wójt Zebrzydowic.

Podczas spotkania wójt dopytywał również o techniczne rozwiązania modernizacji linii. Jak się okazuje w Zebrzydowicach przeprowadzona będzie istotna korekta wyjazdu ze stacji w stronę Pruchnej. Tam tor ma zostać poprowadzony po nowym śladzie. Wiąże się to z pewnymi kwestiami dotyczącymi planowania przestrzennego - dodaje wójt. Jak potwierdza Andrzej Biały – na odcinku do wjazdu do Zebrzydowic i wyjazd ze stacji Pruchna, ten 'es' który jest w tej chwili będzie prostowany. Przez istniejący staw będzie budowana potężna estakada nad tym stawem i rzeką Piotrówką, tak żeby wejść do stacji Zebrzydowice przez wiadukt, który jest nad ulica Jagiellońską.
.
Kiedy to wszystko? Tu już nie ma dobrych wiadomości. Jak oceniają przedstawiciele PKP, pierwsze prace budowlane mogą ruszyć dopiero w roku 2018. Nowe stacje i szlaki kolejowe mają powstać do 2023 roku.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-21 12:54:12
Boog: Super, gratulacje. Tylko kto oprócz Pani Kopacz będzie tymi pociągami jeździł?
2015-10-21 13:39:26
as355: Mam mieszane uczucia co do przywracania z ruin dworców ,torowisk ,połączeń .PO co to wszystko ? ,przecież w każdym domu jest samochód (i to nie jeden ) a połączenia z poszczególnymi miastami zapewniają tanie przewozy jeszcze tańszym taborem . Zwiedzanie skansenów poprzez przejechanie z Czechowic przez Czechy do Zwardonia to żadna atrakcja ,i czekać na stacjach czy pojawi się (Pędem czy liną ) to zawiewa czasami komuny ,a tego nie powinno się odnawiać .Chociaż mam też miłe wspomnienia z podróżowania PKP ,ale to było dawno ,a Warszawa (to taki samochód )była marzeniem tak odległym jak nowe stacje i szlaki .
2015-10-21 19:31:15
alternatywy 5: Niech się wójt nie obawia, za 15 lat jeszcze będzie grzał swój stołeczek.
2015-10-21 21:44:28
ciotka matylda: Jakoś nie widzę aktywności kandydatów na posłów. No i oczywiście Cieszyn może tylko pomarzyć o przywróceniu połączeń. Czyli jesteśmy w d....pie drodzy panowie i panie! Nasi włodarze powiatowi oczywiście zapadli w sen zimowy. Po przebudzeniu ze zdziwieniem będą perorowali o tym jak to nas władze PKP i wojewódzkie olewają. Czas chyba przenieść stolicę powiatu np. do Istebnej. Tam problemu z koleją nie ma.
2015-10-21 21:55:55
SramDoZlewu: Zeby sie im tylko te mialiardy sie nie potraciły zanim zaczną coś robić, hahahaha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: