Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mieszkańcy Skoczowa skarżą się na rowerzystów

Mieszkańcy Skoczowa skarżą się na rowerzystów poruszających się po chodnikach. Skoczowska Straż Miejska grozi palcem i przypomina więc o prawach korzystających z jednośladów.

W związku z licznymi skargami mieszkańców Skoczowa na rowerzystów, którzy poruszają się chodnikiem, stwarzając często zagrożenie dla pieszych uczestników ruchu drogowego Straż Miejska przypomina o prawach kierujących rowerami. Czytamy w nim:

...zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Strażacy zwracają też uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności przez rowerzystów. - Należy  tym pamiętać, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Warto pamiętać, że rowerzyści powinni korzystać z przeznaczonego dla nich pasa na jezdni. - Generalnie kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Natomiast, jeżeli nie została wyznaczona droga dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów oraz nie są spełnione wyżej wymienione warunki (opieka nd osobą do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika, warunki pogodowe) kierujący rowerem ma obowiązek poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch roweru utrudniałby ruch pieszych. Z kolei kiedy nie ma pobocza lub nie da się po nim jechać, rowerzysta musi jechać po jezdni, ale możliwie blisko jej prawej krawędzi.

Pamiętajmy o zakładaniu kasków ochronnych. Nie są one obowiązkowe, ale zapewniają nam dużo większe bezpieczeństwo.

red.

źródło: mat.pras.
dodał: MB

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-11 15:47:29
Skoczowianin1950: Ja nie dziwię się , że rowerzyści jeźdżą po chodnikach skoro tak wiele samochodów jeźdżi po drogach m.in.wymuszając pierwszeństwo na rowerzyście , najczęściej dzieje się tak w przypadkach gdy samochód wyprzedza rowerzyste i skręca w prawo bez kierunkowskazu , zajeźdzając przy tym drogę rowerzyście ... albo w innej sytuacji jada tak blisko rowerzysty, że zmuszają go do zjazdu na chodnik, na pobocze lub do rowu !!! Moim zdaniem Miasto Skoczów powinno ograniczyć wjazd samochodów osobowych do Skoczowa, bo w 99% przypadków w aucie znajduje się tylko kierowca ... bo każdy chce kierować !!!
2016-07-11 15:47:46
pleks1980: Patyk między szprychy i by się nauczyli
2016-07-11 15:50:23
pleks1980: DO SKOCZOWIANINA pukni sie w ten pusty łeb
2016-07-11 16:15:28
mariobross1977: No w końcu trzeba się zająć tym problemem. Patrząc na osoby poruszające sie na jednosladach zwłaszcza młodocianych po chodnikach dla pieszych tylko czekać aż zdarzy się jakieś nieszczęście. Oni chodniki traktują jak tor wyścigowy!
2016-07-11 16:35:12
qqłka: Skoczowianin1950 nic dodać nic ująć. Wyprzedzanie i wymuszanie przy skręcie w prawo i zajeżdżanie drogi na rondach to nagminne praktyki kierowców.
2016-07-11 17:12:33
Starr22: Skoro nie potrafią jeździć po ulicy, to niech chodzą na piechotę. Wlepić parę mandatów i zaraz się nauczą przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
2016-07-11 17:59:37
ewikb1: A może włodarze miasta pomyślą o wyznaczeniu ścieżek rowerowych w centrum, jak to już zrobiono w wielu polskich miastach, nie mówiąc już o zagranicznych.
2016-07-11 19:31:41
Przepierón: @ewikb1 - w Ustroniu porobiono i oznakowano ścieżki rowerowe a co chwile jakiś zakuty łeb drogą koło ścieżki rowerowej jedzie, aż sie prosi takiej ciemnocie dudkami po plerach przejechać, może by zrozumiał.
2016-07-11 19:50:42
Raaq: No tak, lepiej żeby rowerzysta jechał drogą i był jak kamień spowalniający i tworzący wieczne korki. To, że prawo w Polsce jest głupie to nic nowego ale czy jest jakiś kierowca który nie przykląkł siarczyście gdy rowerzysta jadący z prędkością z którą porusza się pieszy jedzie po drodze i tamuje cały ruch ? Przecież czasem wyprzedzając gdzie prawnie można to robić trzeba by było jechać nawet po 10 km za takim kamieniem. Rozumiem, że rowerzysta który jedzie z prędkością choćby 30 km/h może być niebezpieczny n chodnikach ale bardzo często tacy rowerzyści w upalne dni pyrkają sobie 3km/h i weź tu kogoś wyprzedź kierowco jeśli albo nie można, albo drugi pas zajęty a nie daj Boże jeszcze jadą dwaj obok siebie to wtedy kierowca musi mieć święte nerwy żeby się nie wkurzyć.A potem jeszcze się dziwią, że wyprzedzają na szybko bez kierunkowskazu. Kiedy nie ma inaczej jak, bo gdy tylko pojawi się luka i nic nie jedzie z naprzeciwka trzeba szybko sytuacje wykorzystać bo inaczej człowieku powleczesz się za kamieniem przez całe miasto i zrobisz korek na 5km.
2016-07-11 22:18:11
Ruda95: Patrząc na stan dróg, to wolę jechać chodnikiem i przepuszczać pieszych. Lepsze to niż jazda bokiem drogi i bycie narażonym na potrącenie przez wymijane dziur przez kierowcę lub rowerzystę. Byłyby ścieżki rowerowe, to nie byłoby problemów. Jestem zarówno kierowca, rowerzystą i pieszym. Jako pieszy - nie przeszkadzają mi rowerzyści jadący chodnikiem - oczywiście tacy, którzy rozumieją, że to nie jest ścieżka rowerowa tylko chodnik i są kulturalni wobec pieszych. Jako rowerzysta - jak wspomniałam prędzej - nie chcę ryzykować, że ktoś mnie potrąci. Jako kierowca - widząc osoby starsze, które rowerem jadą slalomem - nieraz wjeżdżając co najmniej na środek mojego pasa.. To czasem aż strach wyprzedzać z obawą, czy taka osoba jadąca np. po bruku się nie przewróci.
2016-07-11 23:01:31
Marzanna: Byłam w Francji i w krajach Beneluxu i o dziwo tam nikt na rowerzystów nie narzeka bo tam tylko poruszają się rowerami. Samochodów mało. Rowery poprzyczepiane na kupie koło drogi coś niesamowitego. W Polsce jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie niż dorośniemy do takich widoków i jazdy na rowerach a tam przemieszczają się na rowerach z końca miasta na drugi koniec a to trochę kilometrów. To nie to co Skoczów jedna ul. Mickiewicza rynek i to wszystko. Dziwi mnie to narzekanie na rowerzystów. Lepiej narzekajcie na auta a zwłaszcza w godzinach szczytu jakie robią korki i zanieczyszczają powietrze. Dorośnijmy szybko do innych realiów.
2016-07-12 05:38:46
krysia83: WITAM SERDECZNIE MAM ROZWIAZANIE TEGO PROBLEMU MOZE PIESZYCH USUNAC Z CHODNIKA I NIECH CHODZA SRODKIEM JEZDNI A GDZIE CI ROWERZYSCI MAJA JEZDZIC GDZIE SCIEZKI ROWEROWE SKOCZOW MIASKO KPINY SOBIE ROBICIE
2016-07-12 06:46:26
NoNick: Następnie pojawia skargi na wegetarian którzy kruszą orkiszem po chodniku a nie sosem z kebaba
2016-07-12 07:28:47
Herr Flick: Wolę jechać chodnikiem niż być narażony na spotkanie z samochodem, którym kieruje jakiś idiota. Oczywiście w granicach rozsądku. Po chodniku jadę normalnie, nie rozjeżdżając przechodniów. Sytuacji podbramkowych z samochodami miałem w ostatnim czasie sporo. Niedawno BMW ścięło zakręt a ja wylądowałem w rowie, wyprzedzanie w odległości 50 cm, wyprzedzanie na zakręcie i pakowanie się na czołowe zderzenia- ja znowu w rowie. Ręce opadają. Jeśli Strażnik czy Policjant będzie mi chciał wręczyć mandat to nie przyjmę go tłumacząc to tym, że boję się jechać drogą. Ciekawe co na to SM, Policja i potem Sąd?
2016-07-12 08:43:42
jakus09: Podpowiem Ci co na to SM, Policja i Sąd: Twoje fobie są Twoją prywatną sprawą a za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego należy się mandat. Chodniki są dla pieszych a dla rowerów jezdnia. Koniec kropka.
2016-07-12 09:26:12
Herr Flick: Zobaczymy jak dojdzie do takiej sytuacji, zobaczymy. <br />\&quot;3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).\&quot;- właśnie na ten przepis mogę się powołać a to co opisałem powyżej to nie moje fobie tylko autentyczne zdarzenia więc jak jest taka możliwość to jadę po chodniku. Lepiej mieć mandat i żyć niż nie mieć mandatu a nie żyć.
2016-07-12 09:35:46
misieksb: Niestety ale nikomu z szanownych urzędników nawet nie przeszło przez myśl że ktoś może chcieć jeździć na rowerze skoro są takie szerokie chodniki dla pieszych i drogi... A przy okazji remontów wystarczyło z jednej i drugiej strony metr z chodnika dla pieszych wydzielić dla rowerzystów i byłoby po problemie, a tak np na ulicy Mickiewicza chodnik miejscami szeroki na 3 metry, niektórzy piesi jak paniska idą całą szerokością obok droga ale na szerokość dwóch samochodów i strach na rowerze się po tych kostkach poruszać... Niestety ale Skoczów ma mentalność z poprzedniej epoki - trzeba się samochodem wszędzie poruszać i pokazać że \'nas stać\', bo tylko bidoki rowerami jeżdżą... Szkoda słów, większość młodych już chyba i tak uciekła od tej beznadziei gdzie najważniejsze są krzyżyki i jak najczęstsze modlitwy
2016-07-12 11:47:20
Herr Flick: Wystarczyłoby ten szeroki chodnik podzielić na 2 części. 1/3 dla rowerów i 2/3 dla pieszych. A podzielić można malując krechę białą farbą.
2016-07-12 11:57:29
traf: Jadąc dość wolno rowerem z reguły przepuszczam pieszych<br />To z razu daje się odczuć, że ich to po prostu cieszy...
2016-07-12 22:21:45
Międzol: Każdy ma swoje grzeszki, kierowcy i rowerzyści.<br />Ja zauważyłem że wielu rowerzystów, jadąc po chodniku nagle wjeżdża na droge i dalej kontynuuje jazdę, w ogóle nie patrzą czy coś jedzie. Chyba myślą że tak wąski rower nie robi różnicy na jezdni.
2016-07-15 17:09:36
misia46: A gdyby mi ktoś pokazał gdzie w Skoczowie są ścieżki rowerowe będę wdzięczna Pozdrawiam
2016-07-19 10:27:02
Mirek123: Jeśli ktoś się boi poruszać rowerem po drodze zawsze może chodzić pieszo - chodnikiem. Jazda rowerem to nie obowiązek. Ścieżka rowerowa jest na ulicy Górny Bór w kierunku Międzyświecia. Większość i tak porusza się drogą omijając ścieżkę. Owszem Skoczów choruje na brak tras rowerowych ale to nie może być wytłumaczeniem na jazdę po chodniku, po przejściu dla pieszych, na wtargnięcie z chodnika wprost pod maskę auta czy jazdę pod prąd. Tutejsi rowerzyści są bardzo kreatywni. Tu nie trzeba grozić palcem tylko wlepiać mandaty.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: