Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mieszkańcy cieszyńskiego osiedla narzekają na brak parkingów. Miasto przygotowuje duże zmiany

Cieszyniacy mieszkający na osiedlu ZOR od lat mają problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego. Często zostawiają swoje auta na "dzikich" parkingach, niekoniecznie zgodnie z przepisami. Władze miasta opracowują plan zmian w układzie komunikacyjnym tej części miasta.

Cel: uporządkowanie i zwiększenie liczby miejsc parkingowych

Temat zmian wzbudza sporo kontrowersji wśród mieszkańców osiedla. Odbyły się już dwa spotkania, na których mogli oni przedstawić władzom miasta swoje postulaty i propozycje. O szczegółach mówi naszej redakcji Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna.

Major podkreśla, że zmiany mają dotyczyć przede wszystkim uporządkowania i zwiększenia miejsc parkingowych, ale nie tylko. - Zlikwidowane mają być również istniejące bariery architektoniczne, a plan zakłada również wyznaczenie bezpiecznych traktów dla pieszych oraz umożliwienie przejazdu pojazdów komunalnych - np. odbierających odpady komunalne wytworzone przez mieszkańców osiedla - wyjaśnia burmistrz.

Autobusy pojadą inną trasą

Główną ulicą przebiegającą przez teren osiedla jest ul. Tomanka. Jest to arteria w bardzo złym stanie technicznym, od lat nieremontowana, po której jeżdżą autobusy miejskie - między innymi linii 21, kursującej do centrum miasta. Charakter ulicy ma się jednak zmienić.

- Na ulicy Tomanka planuje się wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, co powoduje zmianę trasy linii autobusowych. Od ulicy Puńcowskiej w kierunku szkoły podstawowej zaprojektowano przystanek autobusowy w okolicy przecięcia ul. Tomanka z ul. Śniegonia. Ruch autobusów w tym kierunku będzie się odbywał po ul. Śniegonia oraz ul. Tysiąclecia (na obu tych ulicach także zostaje wprowadzony ruch jednokierunkowy). Natomiast w przeciwnym kierunku – od szkoły podstawowej nr 3 w kierunku ul. Puńcowskiej autobusy będą kursowały aktualną trasą poprzez ulicę Tomanka. Przystanek autobusowy zaplanowano na ul. Tomanka w okolicy bloku nr 7 - tłumaczy Major.

Nowe place i miejsca parkingowe

Burmistrz zauważa, że na głównych ulicach osiedla obecnie nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych. - Samochody parkują wszędzie tam, gdzie znajdą trochę miejsca, często niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Miejsc gdzie samochody parkują zgodnie z przepisami jest obecnie około 160. Projekt poprzez wprowadzenie strefy zamieszkania ma na celu uporządkowanie miejsc gdzie zgodnie z przepisami ruchu drogowego będzie dozwolone parkowanie pojazdów - wyjaśnia.

W związku z tym planuje się utworzenie:

  • 40 miejsc parkingowych pomiędzy ul. Mickiewicza a ul. Puńcowską
  • 130 miejsc parkingowych pomiędzy ul. Puńcowską a ul. Hallera
  • Nowych placów parkingowych na ulicach Strzelców Podhalańskich, Śniegonia, Tysiąclecia oraz przy garażach obok Szkoły Podstawowej nr 3

Strefa zamieszkania i... brak chodników

Przemysław Major informuje także, że na terenie niemal całego osiedla - wyjątkiem jest ulica Tomanka oraz dwukierunkowy odcinek ul. Tysiąclecia - ma zostać wprowadzona strefa zamieszkania, a istniejące chodniki mają zostać... usunięte.

- W strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości do 20km/h oraz pierwszeństwo pieszych przed pojazdami. Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych wzdłuż krawędzi dróg wyznaczony zostanie pas o szerokości 1 metra dla ruchu pieszego - wyznaczony będzie poprzez zastosowanie kostki betonowej w kolorze żółtym. Takie rozwiązanie pozwoli również na usunięcie barier architektonicznych w postaci wyniesień nawierzchni czy krawężników, a także pozwoli na uzyskanie odpowiednich przejezdności oraz wyznaczenia miejsc postojowych. Wyniesione chodniki dla pieszych w formie takiej jak obecnie pozostaną na ulicy Tomanka - mówi burmistrz.

Warto zaznaczyć, że na terenie osiedla znajduje się nie tylko Szkoła Podstawowa nr 3, ale także Przedszkole Publiczne numer 2 - znajdujące się tuż obok planowanego placu parkingowego na ul. Strzelców Podhalańskich. Do tematu zmian na cieszyńskim ZOR-ze wrócimy - czekamy na opinię dyrekcji tych dwóch placówek oświatowych na temat omawianych zmian.

kr

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2026-05-17 14:12:31
Oko: Mistrzowie świata w likwidacji miejsc parkingowych, zabierają się za tworzenie miejsc parkingowych. Cieszyn robi wrażenie.
2026-05-17 15:12:27
ondraszek2013: Brak miejsc w centrum, brak miejsc na osiedlach, brak miejsc praktycznie wszędzie to problem powszechny jak w każdym mieście. Natomiast cieszyńskie lewactwo tradycyjnie atakuje kościelniaków , tym razem czepia się dziury w całości i parkowania w okolicach kościołów podczas sprawowania obrzędów religijnych.
2026-05-17 15:14:35
ondraszek2013: SB- eku z Ogrodzonej suski itp. - dawaj , POsraj się znowu
2026-05-17 16:59:40
sierżant_Niemyty_Wycior: Peter Magyar pokazuje, że można. Ekspresowe rozliczanie mafii Orbana jest faktem. Budapeszt daje przykład. Banda złodziei od Kaczyńskiego i Ziobry niech parkuje w pierdlu
2026-05-17 18:44:54
Kontroler: Budapeszt daje faktycznie przykład, a u nas? Wszystkie komisje sejmowe zakończyły się klapą. Co bystrzejsi członkowie komisji zwiali na posadki europosłów. Siedział jedynie Matecki, a i to króciutko. Serial z posadzeniem Ziobry i Romanowskiego trwa już ponad dwa lata. Fani uśmiechniętych odchodzą od zmysłów wypłakując się prawie pod co drugą notatką na ox. Rozumiem waszą frustrację i szaleństwo ale to cena jaką płacicie za swoje ślepe przywiązanie do swoich idoli.
2026-05-17 18:57:52
Vito: U nas rozliczanie mafii rozpocznie się w przyszłym roku.
2026-05-17 19:09:14
Maach: Ludziom z bloków już się w głowach na dobre przewraca. Mieszkam obok tego osiedla, w domu jednorodzinnym. Płacę podatek od garażu. Dlaczego z moich podatków mają być budowane parkingi dla ludzi z bloków. Masz auto? To Twoja prywatna potrzeba więc zorganizuj sobie parking.
2026-05-17 19:57:35
Mach: Parkingi, nawet na osiedlach budowane przez miasto są dla wszystkich mieszkańców miasta i sądzę ,że nie będą przypisane rejestracjom samochodów mieszkańców budynków osiedla Zor czy też inaczej Małego Jaworowego. Ja-nek alias Maach ,zabawny jesteś tym wpisem. Oczywiście ,ja protestuję jak za 1 zł na dobę przydziela się mieszkancom centrum miasta prawo do stałego parkowania na ulicach miejskich tj.266 zł na rok, gdy postronny mieszkaniec spoza centrum ma za godz. parkowania płacić 3 zł a nawet 5 zł w ścisłym centrum i podatek od nieruchomości za utwardzoną przez samego siebie powierzchnię parkingową czy też dojazd do garażu. Jeśli dodamy do tego masowe dopłaty lokatorom do mieszkań komunalnych i ciepłej wody to jest się na co oburzać.
2026-05-17 20:23:35
sierżant_Niemyty_Wycior: "Chciał być rzeźnikiem, a został świętą krową" - bardzo dobre. Ktoś nie wie o kim?...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: