Miejsce pochówku znajdziesz łatwo
- Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce – mówi Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci. - Dzięki tym działaniom wkrótce odnalezienie nieznanych grobów bliskich będzie łatwiejsze - dodaje.
To nie wszystko. W ramach projektu dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC), co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie ich zarządzania.
Nowym rozwiązaniem będzie także centralna wyszukiwarka, które pomoże w znalezieniu cmentarzy i miejsc pochówków (niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju) oraz informacji na temat grobów oraz osób pochhowanych. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza.
Dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Z zarządcą cmentarza będzie można skontaktować się poprzez formularz online.
Według wyników rządowej ankiety (TUTAJ ) przeprowadzonej przez w listopadzie-grudniu 2020 r., która rozesłana została do wszystkich gmin w Polsce, obecnie co najmniej 10% cmentarzy ogółem jest zarządzanych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych, w tym ponad połowa cmentarzy komunalnych i 3% cmentarzy wyznaniowych
Respondencji zostali poproszeni także o wskazanie najistotniejszych finkcjonalności systemu teleinformatycznego do zarządzania cmentarzem. Wyszukiwarka grobów np. poprzez nazwisko była wskazywana najczęściej.
Obecnie trwa etap przygotowawczy projektu i Zespół Projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci chce, aby stworzony system jak najlepiej odpowiadał na potrzeby obywateli oraz instytucji zajmujących się obsługą tego obszaru, dlatego zwraca się do obywateli z prośbą o wyrażenie swojej opinii w zakresie zapotrzebowania na te usługi. Zebrane wyniki stanowić będą podstawę analiz w ramach Studium Wykonalności projektu i będą miały istotny wpływ na kierunek rozwoju systemu.
Link ankiety dedykowanej obywatelom:
Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej w wieku powyżej 18 lat
https://www.webankieta.pl/ankieta/727879/badanie-cyfryzacja-miejsc-pamieci.html
Uwagi, sugestie oraz pytania, a także jakiekolwiek wątpliwości można zgłaszać na adres mailowy projektu:
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.


Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
