Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Miejsca Wspólne w COK

W piątek (07.02.2020) z inicjatywy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Cieszynie im. św. Melchiora Grodzieckiego odbyło się spotkanie „miejsca wspólne”. W Sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury spotkali się przedstawiciele pięciu religii, którzy opowiedzieli o swojej wierze, wychowaniu w wierze oraz tradycjach.

„Miejsca wspólne” to spotkanie, które zgodnie z zapowiedzią ma stać się cykliczne. Organizatorzy podkreślali, że kolejne spotkanie chcieliby zorganizować za rok i znów zaprosić przedstawicieli różnych religii, którzy razem poszukają miejsc wspólnych, rozumianych jako elementy, które łączą przedstawicieli różnych wyznań oraz same religie.

W piątkowym spotkaniu wzięli udział: ks. Dariusz Madzia, jako przedstawiciel kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr Andrzej Kozubski, który reprezentował kościół Rzymsko-Katolicki, Dorota Wiewióra, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, Abdul Jabbar Kousbaisy – sekretarz Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP i ks. Cezary Mizia z kościoła Starokatolickiego. Goście razem szukali elementów wspólnych w swoich religiach, a następnie cierpliwie odpowiadali na pytania, zadawane przez słuchaczy. Duże zainteresowanie wzbudziła m.in. rola kobiety w każdej z religii, ceremonie mszalne oraz miejsca pielgrzymek.

Całość zakończyła się podpisaniem „Uniwersału” – My niżej podpisani, wdzięczni Najwyższemu za możliwość poszukiwania miejsc wspólnych, oznajmiamy, że Roku Pańskiego 5780 (kal. Żydowski – przyp. Red.), 1441 (kal. Muzułmański) oraz 2020 w Cieszynie zainicjowaliśmy, jako przedstawiciele jednej rodziny ludzkiej spotkania, które będą nas ku sobie zbliżać i dadzą możliwość poznania się wzajemnego, aby tym mocniej wychwalać Najwyższego, umacniać wiarę i wspierać wspólnotę ludzką, której równorzędnymi przedstawicielami wszyscy jesteśmy – głosiła odczytana na głos treść dokumentu, pod którym przedstawiciele wszystkich religii się podpisali.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-08 16:22:41
donekT: Bardzo wspaniała inicjatywa. Należy jednak pamiętać, iż EKUMENIZM w swym założeniu dotyczył wyznań chrześcijańskich. Oczywiście warto budować porozumienie również z innymi religiami. Wypada poznać podstawy każdej religii, z czego wynikają. Poszczególne wyznania powinniśmy zaprezentować metodą porównawczą. Religia jest naturalnym zjawiskiem społecznym, pierwszym punktem odniesienia człowieka, jest wytworem kultury i w sposób naturalny jest powiązana z kulturą. Warto pamiętać, iż nie każde wyznanie odnosi się do logocentryzmu, każde z wyznań inaczej, na swój sposób, postrzega świat i rzeczywistość. W związku z tym podstawowe pojęcia jak np. Bóg/Pokój/Miłosierdzie/Państwo rozumiane są w inny sposób, co w sposób oczywisty generuje konflikty. - Przy czym zaznaczam, iż ateizm, agnostycyzm, czy deizm etc. również stanowią formę wyznaniowości i wbrew pozorom są czymś innym niż bezwyznaniowość.
2020-02-08 16:36:17
tom lem: ...wszystko by grało, gdyby dokonać zamiany określenia "przedstawiciele" na "wyznawcy", w przeciwnym razie można narazić się na zarzut bałwochwalstwa konfrontując rzeczywistość ze zdaniem " «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znali byście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście»
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: