Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Miejsc nie powinno zabraknąć!

Wielkimi krokami zbliża się kolejny rok akademicki. W dwóch domach studenta w Cieszynie przygotowano 480 miejsc. Wiesław Kluz, kierownik Osiedla Akademickiego w Cieszynie wyjaśnił, że listy z nazwiskami osób, które otrzymały akademiki będą w drugiej połowie września. Decyzje we wrześniu

-W każdym domu studenta mamy po 240 miejsc. To oczywiście nie wszystko. Posiadamy również tzw. noclegi doraźne dla studentów IV i V roku, którzy wykłady mają po trzy dni w tygodniu. Nie opłaca im się wynajmować akademika na cały miesiąc. - powiedział.

Dodał, że w poprzednich latach średnio zajętych było 80 do 90 procent miejsc przygotowanych dla studentów. - Z doświadczenia wiem, że wszyscy, którzy składają wnioski, je otrzymują. - podkreślił Wiesław Kluz.

Cena w każdym z cieszyńskich domów studenta jest inna i zależy od standardu. W jednym miejsce za miesiąc kosztuje 405 zł, w drugim 486. Pokoje są dwuosobowe. - Jeżeli ktoś chce, a tak robią m.in. studenci kierunków artystycznych, którzy mają sztalugi, obrazy, może dopłacić za drugie miejsce i wtedy ma dla siebie cały pokój. - dodał kierownik.

Wiesław Kluz podkreślił, że wielu studentów wybiera właśnie pokoje w akademikach, ponieważ mają przez cały rok pewność, że cena się nie zmieni. - Inaczej jest na prywatnych stancjach. Zdarza się, że ceny wynajmu nagle rosną w trakcie roku akademickiego, w związku ze wzrostem kosztów np.: ogrzewania. - przyznał.

W cieszyńskich akademikach mieszkają również obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Na początku było to 60 osób, obecnie 51. Nie ma to jednak wpływu na liczbę miejsc, jakie dostępne są dla studentów.


Pokoje i mieszkania do wynajęcia

Osoby, które wolą mieszkać same, mogą wynająć w Cieszynie pokój, albo mieszkanie. W tym pierwszym przypadku ceny wahają się między 400, a 800 zł. Zależy od standardu. Wynajęcie mieszkania o powierzchni 50 metrów kw. to już koszt od 1500 zł miesięcznie do 2300 zł – za mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m kw.

Ceny w Cieszynie właściwie nie odbiegają od tych, jakie proponowane są w aglomeracji katowickiej. W Chorzowie wynajęcie pokoju z dostępem do łazienki i ubikacji można już znaleźć w cenie 550 zł. Do tego dochodzi opłata za media - 150 zł miesięcznie. W Zabrzu można już znaleźć lokum dla jednej osoby od 500 zł. W Katowicach już od 550 zł od osoby można wynająć stancję.

Różnicę widać dopiero, gdy porównamy wynajem mieszkań. W Katowicach kosztuje to już od 2000 zł. Za trzy pokoje to już wydatek 3,5 tys złotych.

 

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: