Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Materac sprężynowy - czym kierować się podczas jego zakupu?

Chcesz kupić materac sprężynowy, ale nie wiesz jak wybrać ten najlepszy dla siebie? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Czym jest materac sprężynowy? Rodzaje materacy sprężynowych.

Nazwa "materac sprężynowy" pochodzi od tego, co jest głównym lub jedynym elementem wkładu - czyli sprężyn. Trzeba jednak wiedzieć, że mogą one być różnej długości, rozmiaru, o różnej sprężystości, mogą też być rozmieszczone wewnątrz materaca na różne sposoby.

Materace bonnelowe - sprężyny połączone są w jeden stelaż, który utrzymuje kształt całego materaca. Do produkcji wykorzystywane są sprężyny bonnelowe, stosunkowo twarde. Atrakcyjne cenowo, jednak szybko tracące swoje właściwości i formę. Były bardzo popularne kilkanaście lat temu, jednak dziś wypierane są przez nowocześniejsze rozwiązania.

Materace kieszeniowe - każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce z flizeliny, a te połączone są ze sobą. Pozwala to na indywidualną pracę sprężynek, wytwarzając punktowe wsparcie sylwetki użytkownika. Do produkcji wykorzystywane są różnego typu sprężyny - im jest ich więcej i są drobniejsze, tym wyższa elastyczność punktowa materaca.

W najnowocześniejszych materacach kieszeniowych stosowane są sprężyny multipocket (znaczne zagęszczenie liczby drobnych sprężyn na metr kwadratowy materaca) lub Pocket Plus (bardzo drobne, a przy tym wysokie i elastyczne sprężynki).

Warto także wiedzieć, że sprężyny mogą współpracować z innymi materiałami. Gdy producent stosuje inne warstwy we wkładzie materaca, możemy mówić o materacach hybrydowych. Zastosowane materiały mogą być różne, np. mata kokosowa: Materac z kokosem - dla kogo?

Dlaczego warto wybrać materac sprężynowy?

Materace sprężynowe bonnelowe zostały już właściwie wyparte przez nowocześniejsze materace kieszeniowe. Jak zostało już wspomniane, ich główną zaletą jest cena. Niestety, poza tym szybko się zużywają, tracą kształt i nie spełniają już swojej podstawowej funkcji - nie dają właściwego wsparcia sylwetce. Oznacza to, że korzystanie z nich w dłuższym okresie może przynieść problemy zdrowotne, których wcześniej nie było!

Natomiast materace sprężynowe kieszeniowe są dobrym wyborem przede wszystkim ze względu na wysoką elastyczność punktową. Sprężyny uginają się jedynie w tym miejscu, w którym powstaje nacisk oraz dostosowują się do jego mocy. Inaczej będą reagować na osoby lżejsze, inaczej na cięższe, jednak zawsze dając realne wsparcie dla całego ciała - co jest szczególnie ważne w kontekście zdrowia kręgosłupa.

Indywidualna praca każdej ze sprężyn ma także tę zaletę, że materac nie wibruje i nie skrzypi pod wypływem ruchów użytkownika. Dzięki temu materace kieszeniowe nadają się dla dwóch osób - nawet jeśli jedna z nich musi wstać wcześniej, druga może spokojnie spać, bez wybudzania.

Materace sprężynowe są cięższe od piankowych, dając poczucie większej stabilności. Ich ciężar może przeszkadzać w przypadku częstych przemeblowań czy przeprowadzek, jednak na co dzień nie jest dokuczliwy.

Więcej informacji o materacach sprężynowych znajdziesz tutaj: Materac sprężynowy SleepMed

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac sprężynowy?

Aby właściwie dopasować materac do swoich potrzeb (niezależnie czy będzie to materac sprężynowy, czy też piankowy), należy wziąć pod uwagę:

  1. Twardość materaca oraz wagę użytkownika. Twardość materaca powinna być adekwatna do wagi użytkownika. Producenci oznaczają ten parametr literą H oraz cyfrą. Materace o twardości H2 oraz H3 uznawane są za uniwersalne.
  2. Rozmiar materaca oraz wzrost użytkownika. Zaleca się, aby na długość materac był o 15-20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika. Natomiast na szerokość warto postawić na min. 70 cm dla jednej osoby, w przypadku materaca dwuosobowego min. 140 cm.
  3. Dodatkowe potrzeby organizmu, np. schorzenia, nawracające bóle. W wielu problemach zdrowotnych wysoka jakość snu jest kluczowa dla lepszego samopoczucia, a odpowiednie podparcie sylwetki może przynieść ulgę, a nawet wspomóc rehabilitację!

W przypadku materaca sprężynowego, warto także zwrócić uwagę na to, ile sprężyn przypada na metr kwadratowy materaca - im jest ich więcej, tym lepsza elastyczność punktowa i dokładniejsze podparcie sylwetki!

*****

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku o wszechstronnej ofercie. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jensen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: red.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: