Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Masowe odstrzały dzików? Na pewno nie na Śląsku Cieszyńskim.

W mediach początkiem 2019 roku rozpętała się prawdziwa burza, dotycząca planowanych odstrzałów dzików. Jak można przeczytać w wielu serwisach, w ciągu trzech weekendów stycznia ma w Polsce zginąć ponad 200.000 przedstawicieli tego gatunku. Jak jednak wygląda sprawa w praktyce i jak planowane odstrzały będą wyglądać na Śląsku Cieszyńskim?

Aby odpowiedzieć na te pytania, skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego, okręgu w Bielsku-Białej. To do niego należą koła łowieckie z Ziemi Cieszyńskiej, których łącznie jest 14. Przedstawiciele Związku Łowieckiego jednak uspokajają – w praktyce raczej nic się nie zmieni, nie będzie wielkiej masakry dzików.

Przede wszystkim za brak wielkich zmian odpowiadają aktualne warunku atmosferyczne, a także zwyczajne ludzkie możliwości – w kraju nie zginie 210 tysięcy dzików. Jest to niemożliwe, nawet przy zaangażowaniu wszystkich myśliwych, a nawet wojska, broni palnej i bomb. W trakcie polowań indywidualnych jedna osoba jest w stanie upolować dzika średnio raz na siedemnaście polowań. Myśliwi nie żyją z łowiectwa. Realizują się zawodowo, nie spędzają więc całego swojego czasu na polowaniach – poinformował Michał Jordan z Zarządu Okręgowego w Bielsku-Białej Polskiego Związku Łowieckiego.

Co więc się zmieni? Jak się dowiedzieliśmy, już od kilku lat sezon łowiecki na dziki trwał przez cały rok. Wyjątkiem były lochy, które od 15 stycznia korzystały z okresu ochronnego, kończącego się dopiero w trakcie wakacji – aktualnie okres ochronny loch został zniesiony, jednak to, czy myśliwy zdecyduje się na ich zabijanie, będzie już zależało od ludzkiej moralności, raczej nie decydujemy się na coś takiego – wyjaśnia Jordan.

Jak się okazuje, polowania na dziki trwają nieprzerwanie. W tym sezonie w trakcie polowań zbiorowych ginie raptem kilka dzików na jedno polowanie. Zdarzają się sytuacje, że zginie jeden, czy dwa, zdarzają się też weekendy, kiedy odstrzelonych zostanie około ośmiu. O wielkim odstrzale i praktycznym zniszczeniu populacji dzika w Polsce nie może jednak być mowy – zmniejszenie populacji dzika nie może nastąpić w ciągu trzech weekendów. Jeżeli już ma być coś takiego przeprowadzone, to z pewnością będzie musiał być to proces długofalowy. W praktyce, wbrew powszechnej opinii, w trakcie tych trzech weekendów stycznia nic się nie zmieni – uspokaja Jordan.

Dzikom aktualnie sprzyjają również warunki atmosferyczne. Jak dowiedzieliśmy się w trakcie rozmowy z przedstawicielami Polskiego Związku Łowiectwa, w lasach znajduje się na tyle gruba warstwa śniegu, że myśliwi nie są w stanie jej pokonać. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna sięga nawet 1,5 metra, w związku z czym w polowaniach (o ile ich przeprowadzenie byłoby możliwe, a to i tak w przypadku bardzo zdeterminowanego myśliwego) nie mogą uczestniczyć psy – sytuacja nie wygląda tak, że wchodzimy do lasu, widzimy za drzewem dzika i do niego strzelamy. Wtedy nie bylibyśmy myśliwymi, tylko rzeźnikami. Aktualnie nie ma mowy o przeprowadzaniu wielkich odstrzałów – podsumował Jordan.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-10 08:51:05
zubermarek: Cyt.....wchodzimy do lasu, widzimy za drzewem dzika i do niego strzelamy. Wtedy nie bylibyśmy myśliwymi, tylko rzeźnikami........ Pamiętamy takiego jednego rzeźnika (przez przypadek zwanego ministrem) co strzelał do 500 szt wypuszczonych z klatek bażantów. Dziki można namierzyć dronami i zrobić masakrę a pieski myśliwskie mogą sobie dupki grzać przy kominku w leśniczówce.
2019-01-10 15:08:32
bronek91: Zatem BRONEK K nasz pierwszy MYŚLIWY POLSKI będzie zmuszony obejść się smakiem. Co innego, gdyby miał możliwość przyjazdu do Wisły czy miejscowego LEMINGRADU.
2019-01-10 18:49:44
krzysztof.mm: patologiczni rzeźnicy już zacierają ręce
2019-01-10 20:32:58
bronek91: Niemcy wystrzelali 836 tysięcy dzików i nikt w EU nie protestował. TERAZ! patologiczni rzeźnicy już zacierają ręce na kolejne 200 tys. i tylko pomyśleć czym nasze EUROposły wszelkie Januszki i Donki zajadają się w Brukseli. Pewnie dziczyzna z Polski najlepsza...
2019-01-11 09:11:06
zubermarek: Moja propozycja to wystrzelać .....kornika drukarza. Sugerując się Niemcami to oni wystrzelali 236.581.495 korników. (-:
2019-01-12 09:35:57
Agata1971: "sytuacja nie wygląda tak, że wchodzimy do lasu, widzimy za drzewem dzika i do niego strzelamy. Wtedy nie bylibyśmy myśliwymi, tylko rzeźnikami" jako ludzie kochajacy i szanujacy zwierzęta to przed śmiercią pozwolimy im pożegnać się z rodziną,zjeść ulubiony posiłek, ostatni raz rzucić okiem na las i dopiero wtedy strzelamy im prosto w łeb albo w serce :(
2019-01-12 10:28:33
tom lem: ... dzik jest dziki - PiS jest zły - PoKo-t ma ostre kły.
2019-01-12 12:05:33
Domi7013: Co znaczy, że nie wchodzą do lasu i nie strzelają od razu jak za drzewem zobaczą dzika? Brzmi to tak, jakby wcześniej się tym zwierzętom co najmniej przedstawiali i pytali o zgodę na zabicie. Przecież polowanie właśnie na tym polega, że strzela się do zwierząt w lesie. Co, czeka się, aż same łaskawie wyjdą, prosząc o śmierć? Nie ma czegoś takiego, jak humanitarne zabijanie i tym bardziej polowanie nie jest czymś takim. To dosłownie wdzieranie się do domu tych istot i przeprowadzanie w nim rzezi, nieraz na całych rodzinach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: