Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Masowa likwidacja łóżek w szpitalach - na szczęście nie w Cieszynie

W całej Polsce trwa masowa likwidacja łóżek w szpitalach. Najwięcej miejsc ma zniknąć na oddziałach położniczych i ginekologicznych, pediatrycznych i internach. Zmiany są związane z wprowadzonymi 1 stycznia 2019 roku normami, dotyczącymi minimalnej ilości zatrudnionych pielęgniarek i położnych w stosunku do pacjentów.

Po 1 stycznia 2019 roku norma ta wynosi – 6 pielęgniarek na 10 łóżek na oddziałach zachowawczych, 7 na oddziałach zabiegowych i 8 na oddziałach dziecięcych. W związku z problemami kadrowymi szpitale są zmuszone do ograniczenia liczby łóżek na oddziałach, tak aby normy były spełnione. Szacuje się, że w związku z nowymi normami w całej Polsce może dojść do likwidacji aż 4,5 tysiąca łóżek szpitalnych.

Jak jednak sytuacja wygląda w Szpitalu Śląskim w Cieszynie? - obecnie w naszym szpitalu nie ograniczono liczby łóżek w związku z wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia nowymi normami zatrudnienia pielęgniarek i położnych – poinformowała Ewa Herman, Rzecznik Prasowy cieszyńskiego szpitala.

W związku z tym pacjenci mogą czuć się bezpieczni. Oczywiście okresowo pojawiają się plotki, dotyczące likwidacji określonych oddziałów w Cieszynie (m.in. panika spowodowana odesłaniem kilku ciężarnych kobiet do szpitali specjalistycznych), jednak w większości przypadków sytuacja ta jest spowodowana koniecznością skierowania pacjenta do szpitala specjalistycznego.

Aktualnie (21.01.2019) planowana jest przerwa w działaniu Oddziału Chirurgii dla Dzieci w cieszyńskim szpitalu. Faktycznie, zawieszenie działalności leczniczej jest spowodowane brakami kadrowymi (bark lekarzy specjalistów), jednak jak wskazują przedstawiciele szpitala, nie ma ryzyka związanego z masową likwidacją łóżek i co za tym idzie drastycznym ograniczaniem przyjęć.

 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: