Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Marzą: Osuch, Koper i ZSEG

I LO im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie to najbardziej pożądane przez uczniów nasze szkoły publiczne w regionie. Właśnie zakończono pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Najwięcej chętnych było do II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. O 180 miejsc walczyło 1115 uczniów (tyle osób wskazało szkołę wśród swoich preferencji; każdy kandydat mógł wskazać dowolną ilość oddziałów w trzech szkołach). 1005 uczniów chciało dostać się do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, gdzie czekało na nich 180 miejsc, a 907 kandydatów walczyło o 180 miejsc w I LO im. Antoniego Osuchowskiego.

–  Obserwujemy trend wzrostu zainteresowania przede wszystkim szkołami w Cieszynie – mówi nam Maria Pindur, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Widać to na przykładzie Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. P. Stalmacha w Wiśle. W Skoczowie otworzono jedynie jeden oddział (planowano trzy), w Wiśle – dwa (też pierwotnie planowano trzy). Dlaczego?  –  Zdecydowała ilość kandydatów do tych szkół, ich punktacja oraz miejsce szkół na liście preferencji – tłumaczy Maria Pindur.

Kandydaci wśród swoich preferencji zaznaczali także swoją „szkołę marzeń”, czyli szkołę, gdzie najbardziej chcieliby się uczyć. W tej kategorii wygrało I LO im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie (215 osób zaznaczyło szkołę jako pierwsze miejsce na liście preferencji). W czołówce znalazły się też: II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie (204 osoby) oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie (175 osób).

Najtrudniej było dostać się do klasy (oddziału) biologiczno-chemicznej w Liceum im. Osuchowskiego – ostatni przyjęty na liście uczeń zdobył 132,6 punktów (na 200), wśród 48 przyjętych jest aż 11 laureatów olimpiad. Wiele szczęścia mieli także przyjęci do klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej w Liceum im. Osuchowskiego (ostatni na liście ma 131,2 punkty) oraz do klasy o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznej w Liceum im. Kopernika (ostatni na liście 126,8 punktów).

–  Cieszy nas wzrastające zainteresowanie szkołami technicznymi i zawodowymi – mówi Maria Pindur. –   Bardzo proszę, by Pan napisał także, że w razie jakichkolwiek problemów prosimy o przyjście do Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym. Każdemu pomożemy znaleźć szkołę dla siebie na naszym powiecie – dodaje.

(łg)

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: