Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Marszałek wstąpił do Koalicji Obywatelskiej

Jakub Chełstowski zmienił barwy polityczne. Jest obecnie członkiem Koalicji Obywatelskiej. Wraz z nim w szeregi klubu KO wstąpiło jeszcze trzech radnych. Jak tłumaczy Wojciech Saługa - szef śląskiej Platformy Obywatelskiej - To w pewnym sensie puenta współpracy. Wcześniej Jakub Chełstowski porzucił PIS dla TAK dla Polski. Teraz jest członkiem Koalicji Obywatelskiej.

Województwo świętuje jubileusz 25-lecia. Jednak podczas ostatniej sesji doszło do wielu znaczących zmian w Sejmiku Śląskim.

Obrady poprzedziła konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, byłego marszałka, a obecnie posła RP i szefa struktur Platformy Obywatelskiej w regionie, Wojciecha Saługi oraz radnych Koalicji Obywatelskiej.

Od poniedziałku 25 września klub KO Sejmiku jest liczniejszy o czterech radnych – marszałka Jakuba Chełstowskiego, a także Alinę Nowak, Marię Materlę i Rafała Kandziorę.

- To w pewnym sensie puenta współpracy zawiązanej w listopadzie ubiegłym roku, gdy doszło do przetasowań odnośnie zmiany władzy w Sejmiku województwa, gdy razem z grupą radnych marszałka Jakuba Chełstowskiego staliśmy się koalicją. Dziś przypieczętowujemy definitywnie tę współpracę. Klub Koalicji Obywatelskiej powiększa się o czterech radnych, właśnie na czele z panem marszałkiem. Chcemy działać wspólnie dla województwa i kraju. Łączymy nasze siły patrząc w przyszłość, nie tylko z myślą o tych wyborach, które nadchodzą, ale także o wiosennych wyborach samorządowych. Dziś budujemy fundament, myśląc o znaczącej sile w samorządzie. – podkreślił były marszałek województwa, a obecnie poseł RP Wojciech Saługa.

- Przez blisko 11 ostatnich miesięcy budowaliśmy tę współpracę, która układała się bardzo dobrze, a jej podstawą od początku jest merytoryka. Wspólnie rozmawiamy o budżecie województwa, środkach unijnych, ich implementacji pod kątem kolejnych zadań i inwestycji. Dziękuję też za wsparcie ze strony Koalicji Obywatelskiej. Dziękuję też radnym: Alinie Nowak, Marii Materli i Rafałowi Kandziorze, że te działania wspierają. Samorząd na Śląsku ma swój wyjątkowy charakter, zyskał pewną swoją tożsamość i zachęcam inne regiony, by tą drogą poszły. Bo nasza przyszłość ma na imię Polska, ale siłę kraju trzeba budować właśnie w samorządach – transparentnych, praworządnych, dążących do rozwoju gospodarczego w oparciu o środki unijne, których bardzo dzisiaj potrzebujemy. Przed nami trudny czas konstruowania budżetu na rok przyszły, planujemy szereg ważnych inwestycji, choćby zakup taboru dla Kolei Śląskich i środki Krajowego Planu Odbudowy bardzo by się przydały. Tych środków nie ma, ale to Koalicja Obywatelska jest ugrupowaniem, które gwarantuje, że te środki będą jeśli uda się odwrócić relację władzy po 15 października. Wracając jednak znów na chwilę do przeszłości, wydarzenia z listopada ubiegłego roku były dobrym ruchem w samorządzie i Sejmiku województwa. Przepracowaliśmy ten czas efektywnie – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Obrady miały uroczyste przebieg z uwagi na rocznicę ćwierćwiecza wejścia w życie ustawy wytyczającej na nowo podział terytorialny państwa. Równo 25 lat temu zadecydowano o zmniejszeniu liczby województw do 16 tworząc regiony niejako od nowa.

Gościem specjalnym sesji był jeden z architektów reformy samorządowej, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.

- Chcieliśmy zmienić kraj, a punktem wyjścia była idea Solidarności stanowiąca fundament dla samorządów. Bo państwo ma służyć obywatelowi. Krokiem ku takiemu modelowi było uspołecznienie rządzenia i gospodarki. A odpowiedzią na to jest samorząd, zaś warunkiem odzyskanie państwa dla obywateli, tworzenie społeczeństw obywatelskich w oderwaniu od dyktatu jednej partii. Władze centralne w praktyce miały stanowić rolę pomocniczą dla samorządów – mówił prof. Jerzy Buzek.

Były premier i szef PE znalazł się w gronie uhonorowanych Złotymi Honorowymi Odznakami Zasłużonych dla Województwa Śląskiego. Odznaczenia otrzymali ponadto: byli marszałkowie Wojciech Saługa, Bogusław Śmigielski i Michał Czarski, obecny marszałek Jakub Chełstowski, byli przewodniczący Sejmiku, Ryszard Ostrowski, Jan Kawulok, Andrzej Gościniak i Grzegorz Wolnik, skarbnik województwa Elżbieta Stolorz-Krzisz, a także Bernard Błaszczyk i prof. Tomasz Szczepański. Srebrne odznaki otrzymało 25 pracowników zatrudnionych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego od początku jego istnienia.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-27 07:40:56
fifthelement: Ci to już ani honoru ani wstydu nie mają , byle do koryta i żreć za darmo....
2023-09-27 08:28:29
1234567890: Tam spierniczać z powrotem na tonący statek pod banderą pisu, a nie jak świnie do koryta się pchać.
2023-09-27 11:46:34
schlesier: Buzek je bardzo zasłużóny dla Ślónska zwłaszcza Cieszyńskigo np. Zamknył kopalnie Morcinek
2023-09-27 12:39:35
iga: Chełstowski za zdradę pisiorów otrzymał stołek w radzie nadzorczej energetyki opolskiej
2023-09-27 12:43:34
Boska Adela: A propos J. Buzka, likwidacja kilku kopalń w szczególności bezsensownego molocha w Kaczycach to faktycznie był jeden z większych sukcesów tego rządu, inne ważne reformy zostały później porzucone albo zdeformowane. Aa co do transferów w polityce, generalnie nie popieram, ale PiS jest dla Polski i Polaków taką zarazą i nieszczęściem, że każdy ruch mający na celu odsunięcie tych złodziei i oszustów od władzy jest cenny i godny pochwały. Brawo Jakub Chełstowski. ***** ***.
2023-09-27 12:56:25
tustella: PO wygrać = PO likwidować !!!!
2023-09-27 15:11:35
"tom": ... ten cały Chełstowski, jednym słowem - szkopyrtok - takiemu to nawet Dzień Dobry wierzyć nie można ;-)
2023-09-27 16:01:09
św. Patryk.: co tam marszałek, PiS-owski minister spraw zagranicznych Czaputowicz, ten dopiero wygarnął z grubej rury co myśli o kaczystach - ta złodziejska łajba definitywnie tonie, a biskupi jak na przykład Kaszak, ten od księżej orgii homoseksualnej, bardzo jej w tym pomagają i za to im serdeczne bóg zapłać
2023-09-27 19:55:28
perpetua: schlesier po co ci kopalnia, jest dobry i tani ruski węgiel na składach, PiS sprowadził dla wszystkich starczy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: