Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Marklowice Górne - jubileusz parafii

Minęło 25 lat od poświęcenia świątyni w Marklowicach Górnych. W niedzielę parafianie świętowali jubileusz kościoła pw. św. Jozafata Kuncewicza.

Uroczystość w tej niewielkiej parafii była wyjątkowa, 25 lat minęło od kiedy marklowiczanie mają swój kościół. Wczoraj również odbyło się w parafii bierzmowanie oraz poświęcenie nowego prezbiterium.

Parafia liczy nieco ponad 1000 osób, składa się z dwóch części – marklowickiej i zebrzydowickiej. Ale jak podkreśla proboszcz parafii ks. Stanisław Wójcik– kościół integruje mieszkańców. Dzięki temu z radością możemy chwalić Boga. Przed laty, narzuceniem granicy parafia została podzielona. Podzielone zostały rodziny, majątki, parafia i cmentarz, na którym tak wiele jest polsko brzmiących nazwisk. Tam, przy tamtym kościele są nasze korzenie.

Kościół w Marklowicach pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego został po I wojnie światowej po stronie czeskiej. W roku 1988 Ks. Biskup Ordynariusz Katowicki dekretem z dnia 15 sierpnia eryguje tymczasową parafię pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Marklowicach Górnych. Kościół w stanie surowym przygotowano do poświęcenia. Tymczasowa parafia rozpoczęła swoje istnienie od niedzieli 4 września 1988 roku.

Jubileusz parafii był również okazją, by poświęcić nowe prezbiterium kościoła. Trzy duże ikony przedstawiają Chrystusa Pantokratora, patrona – św. Jozefata Kuncewicza oraz św. Jana Pawła II. To właśnie jemu poświęciliśmy trzecią ikonę. Ówczesny proboszcz parafii ks. Henryk Wicik, pytał Ojca Świętego, czy parafia może mieć takiego patrona, Jan Paweł II wyraził zgodę. Wszystko jest ukłonem w stronę Bizancjum, z którego św. Jozefat się wywodzi. On był chrzczony w cerkwi prawosławnej, po podpisaniu unii stał się wielkim zwolennikiem jedności z Kościołem katolickim- dodaje ks. Wójcik

Niedziela w marklowickiej parafii była również dniem bierzmowania. Sakramentu udzielał bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko – żywieckiej.

 
Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: