Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mamy piąty powiat w Polsce!

Powiat Cieszyński został uznany za jeden z najlepszych w Polsce i II w województwie w kategorii powiatów 120 tys. mieszkańców.

Okazją do wręczenia nagród najlepszym powiatom przyniosło dwudniowe święto XXV-lecia samorządu terytorialnego zorganizowane przez Związek Powiatów Polskich w Ogólnopolskim Rankingu ZPP za 2014 rok: - Powiat Cieszyński zajął V miejsce w Polsce, a II miejsce w województwie śląskim w kategorii powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców. Podczas obrad XIX Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich odbywającego się w ramach święta samorządu nagrodę za wysokie miejsce w rankingu odebrał Starosta Cieszyński Janusz Król – informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu "Dobry Polski Samorząd". Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok.

Nagrody za udział w rankingu, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców, wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

- Warto podkreślić, iż nie jest łatwo znaleźć się w czołówce powiatów w Polsce, a szczególnie w wyróżnianej w Rankingu pierwszej dziesiątce, ze względu na dużą konkurencję i liczbę powiatów – zauważa biuro prasowe Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

W Polsce jest 380 powiatów, w tym 66 to miasta na prawach powiatu (powiaty grodzkie), a 314 to powiaty (powiaty ziemskie). Związek Powiatów Polskich zrzesza 316 powiatów i miast na prawach powiatów.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: