Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Małgorzata Kiereś z nagroda Kolberga

Małgorzata Kiereś z Istebnej została laureatką nagrody im. Oskara Kolberga.

Dzisiaj, 15 czerwca o godz. 12.00  na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się uroczysta Gala 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone zostały wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. W tym gronie znalazła się Małgorzata Kiereś z Istebnej.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. przyznawana jest w sześciu kategoriach i od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureatką 41. edycji Nagrody w Kategorii V - Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej została Małgorzata Kiereś - góralka z Istebnej, etnografka w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, badaczka, dokumentalistka i popularyzatorka kultury górali beskidzkich. Urodzona w 1956 roku w Istebnej badaczka ukończyła etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, od 1980 roku pracuje w Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle – oddziale Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Od 1997 r. kieruje placówką. Wydała wiele publikacji, m.in. Strój ludowy górali wiślańskich (2000), Strój ludowy górali Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa (2005), Doroczna obrzędowość w społecznościach zróżnicowanych religijnie na pograniczu polsko-czesko-słowackim (2007). Jest również redaktorką serii wydawniczej poświęconej strojom ludowym Karpat polskich – projektu edukacyjno-badawczego realizowanego od 2007 r. przez Fundację Braci Golec. Jest autorką Stroju górali śląskich (2008) i współautorką wydawnictwa Strój cieszyński (2014). Jest współautorką prezentacji folkloru górali Beskidu Śląskiego jako części widowiska folklorystycznego przygotowywanego w ramach programu Past Times in Europe, a prezentowanego w Londynie, Birmingham, Glasgow i Edynburgu. Współtworzyła scenariusze i współorganizowała koncerty z cyklu Pieśń ziemi ojczystej, prezentowane w Filharmonii Narodowej w Warszawie – Od źródeł Wisły (1993), Karpacka epopeja (1996).

Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Animatora Kultury przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999), Nagrody im. Karola Miarki przyznawanej przez Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie kultury (2008). Została Wiceślązaczką 1998 Roku i Osobowością Ziem Górskich (2013). W 2003 r. otrzymała Nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika – najwyższe odznaczenie samorządu terytorialnego powiatu cieszyńskiego za całokształt zasług z zakresu popularyzacji, badań, wystawiennictwa i publicystyki na temat kultury górali Beskidu Śląskiego. Otrzymała również laur „Zasłużony dla Kultury Górali Śląskich”, jest też laureatką Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia przyznawanej za istotny wkład w rozwój życia społecznego, kulturalnego, artystycznego i naukowego ziemi śląskiej.

W ubiegłym roku laureatkami nagród im. Oskara Kolberga zostały Anna Urbaczka-Bury i Zuzanna Ptak [Pisaliśmy: Nagrody im. Oskara Kolberga 2015 ]



Zobacz również:
Małgorzata Kiereś perłą
Górale mają osobowość

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: