Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Małe i piękne Jersey

Gdy słyszymy nazwę Jersey, kojarzy się nam od razu amerykańskie New Jersey. Nic bardziej mylnego. Jersey to malutka wyspa usytuowana geograficznie między Anglią a Francją w kanale La Manche. Jej łączna powierzchnia to 116 km kwadratowych, ale nie zawsze - jako jedna z nielicznych na kuli ziemskiej, wyspa zmienia swoją powierzchnię dwa razy w ciągu dnia.

Ten stosunkowo niewielki obszar jest niezwykle tolerancyjny, zarówno pod względem językowym (używa się tu między innymi angielskiego, portugalskiego, francuskiego oraz języka regionalnego – jerriais) jak i wyznaniowym (wyznawane religie to np: anglikanizm, katolicyzm, baptyzm, metodyzm).

W średniowiecznych zamkach znajdujących się na wyspie, łatwo zauważymy nakładające się wpływy kultur: angielskiej, francuskiej i poniekąd również niemieckiej podczas okupacji. Przez lata te państwa toczyły spór do kogo należy wyspa, wchodząca w skład tak zwanych Wysp Normandzkich. Obecnie Jersey nie należy do Unii Europejskiej. Pozostaje pod rządami Wielkiej Brytanii, ale ma własny autonomiczny rząd i władze.

Pewnie zastanawiacie się co takiego jest do zwiedzania na wyspie, którą można spokojnie przejść w ciągu dnia pieszo? Atrakcji turystycznych jest wystarczająco aby zaplanować swój wakacyjny pobyt, łącząc słodkie lenistwo i odrobinę zwiedzania.

Już podczas lądowania samolotem zauważymy, że teren wyspy jest różnorodny. Zauważymy zielone doliny jak i skaliste wybrzeża z różnorodnymi zatokami w postaci to wysokich klifów lub rozległych, piaszczystych plaż. Ciekawostą jest to, że wyspa jako jedna z nielicznych na kuli ziemskiej, zmienia swoją powierzchnię dwa razy w ciągu dnia. Przyczyną tego niezwykłego zjawiska są częste przypływy i odpływy o wysokich falach.

 

         

Stolicą wyspy jest największe i najludniejsze miasto: Saint Helier. To równocześnie główne centrum handlowe Jersey. Tu możemy poniekąd poczuć się jak w niektórych starszych miasteczkach Francji. Otaczają nas liczne, wąskie ale jakże urokliwe uliczki. Tu możemy podziwiać wyjątkową architekturę kościoła parafialnego.

 

Na tętniącym życiem starym rynku przyjrzymy się świeżym owocom, warzywom, rybom. W środkowej części miasta, na wzgórzu mieści się Fort Regent. Ta wojskowa twierdza zbudowana była w 1814 roku. Widać z niej doskonale obszar sąsiadujących Saint Aubins, Saint Clements, czy zamek Elżbiety (pierwotnie nazwany Fort Isabella Bellissima na cześć Królowej Elżbiety I), do którego dostaniemy się tylko w czasie odpływu. W innych rejonach (jak chociażby Saint Martin, Grouville) również odczujemy przenikanie historii, kultury i tradycji z różnych wpływów.

 

Na całej wyspie mnóstwo jest szlaków, które nadają się do pieszych czy rowerowych wycieczek. Decydując się na tę formę zwiedzania wyspy będziemy mogli podziwiać jej zielone tereny, które ze względu na zapis w prawie są objęte zakazem rozwoju i urbanizacji. Oczywiście na wyspie są też tereny rolnicze, starannie ogrodzone murami lub żywopłotem, na których mieszkańcy uprawiają niezbędne do życia warzywa, owoce czy pyszne wina jabłkowe. Jeśli znudzi się nam obcowanie z naturą, zawsze możemy zrelaksować się ze sztuką. Na Jersey jest dużo tematycznych galerii, muzeów, wystaw. Wystarczy zajrzeć do przewodnika lub zapytać w lokalnym biurze informacji.

 

   

Jersey jest państwem samym w sobie. Jako wyjątkowe miejsce jest na pewno alternatywą dla tych, którzy chcą spędzić udane wakacje na wyspie ale nie mają ochoty na 12 godzinny lot samolotem w bardziej odległe miejsca, udowadniając, że bliżej nie znaczy gorzej. Nawet podczas kilku dni poczujemy, że panuje tu niezwykła atmosfera. Widok, jaki zobaczymy, stojąc na wzgórzu obok zamku Mont Orgueil, zapamiętamy na całe życie. Miło będzie wspominać spokojne wody uderzające o zatokę, w której stoją kolorowe statki czy łodzie rybackie, a wszystko dookoła kojąco szumi.

Izabella Garbarz

Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:

Biuro Podróży Family TOUR

Rynek 7, Skoczów  tel. 33 853 0733

mobile: 535 100 544


www.family-tour.pl

 

 

 

Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: