Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mała placówka, wielkie zaangażowanie - 150 lat szkoły w Rudniku

W sobotę (15.06) w Rudniku odbył się uroczysty jubileusz 150-lecia istnienia lokalnej szkoły podstawowej. Powszechna Szkoła Podstawowa w Rudniku ma za sobą długą (i momentami trudną historię). W obliczu ryzyka likwidacji placówki organem prowadzącym zostało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik. Szkoła przetrwała zamieszanie i mimo niewielkiej ilości uczniów wciąż działa, kształci i wychowuje kolejne pokolenia.

Szkoła w Rudniku powstała w 1874 roku, jako austriacka jednoklasowa szkoła ludowa z polskim językiem nauczania, od 1918 roku jest polską placówką edukacyjna. Od tego czasu nauka w najmniejszym z sołectw gminy Hażlach trwa, chociaż sytuacja szkoły nie zawsze była dobra. W 2000 roku, w związku z trudną sytuacją finansową oraz niską liczebnością dzieci, uczęszczających do szkoły, nad placówką zawisło widmo likwidacji. Szkoła została jednak przejęta przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik, co uchroniło ją przed zamknięciem.

W szkole uczy się kilkudziesięciu uczniów, jednak zaangażowanie kadry pedagogicznej, działania członków stowarzyszenia oraz chęć współpracy ze strony Rady Rodziców sprawiają, że placówka ma się dobrze, a edukacja stoi na wysokim poziomie. Jubileusz 150-lecia Powszechnej Szkoły Podstawowej w Rudniku był czasem podsumowań, podziękowań, a także pochwał, skierowanych zarówno do organu prowadzącego, jak i nauczycieli, uczniów i absolwentów, a także ich rodziców.

- Świętujemy dziś coś wyjątkowego. To dzięki wam – dzięki mieszkańcom mamy szansę dalej prowadzić tę szkołę. Działać i rozwijać się. To dzięki zaufaniu rodziców, którzy wysyłają do nas dzieci. Dzięki temu możemy je kształcić, rozwijać i wpływać na całą naszą miejscowość. W przyszłym roku nasze stowarzyszenie obchodzić będzie 25-lecie istnienia. Jesteśmy 1/6 historii tej szkoły. Ja wiem, że Rudnik by nie umarł, gdyby nie było szkoły, ale by zasnął. Byłby jak śpiący rycerz pod Giewontem. Mamy z czego się cieszyć i być dumni – mówiła podczas wydarzenia Sylwia Grzebień – prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: