Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Majówka w Wiśle

Majówkę czas zacząć, czas zaplanować więc najbliższe dni. Sportowo i tanecznie - takie spędzenie wolnego czasu proponuje Wisła.

Wiślańska 'bina' sezon rozpoczyna, czas na dobrą zabawę i trochę ruchu. Cztery dni i cztery dyskoteki pod gołym niebem – przekonuje Maria Bujok szefowa Wiślańskiego Centrum Kultury. Dlatego też majówka rozpocznie się już 30 kwietnia. O godzinie 18.00 o dobrą muzykę i klimat zadba DJ Psiku. Co to takiego 'bina'? To nasz parkiet do tańczenia – śmieje się pani Maria. Ostatnio o nią pytał mnie Piotr Gawliński, kiedy się dowiedział o co chodzi powiedział, że zrobi specjalne warsztaty taneczne. -  dopowiada.

Ale nie tylko taniec w Wiśle podczas tegorocznej majówki. 1 maja w parku Kopczyńskiego, przy alei Legend i Podań Śląska Cieszyńskiego odbędzie się symultana szachowa. Początek o godzinie piętnastej. Także w niedzielę 1 maja w dłonie zamiast flag, trzeba wziąć kije i udać się na marsz Nordic Walking. O 13.00 rozpoczną się zapisy, dwie godziny później rozgrzewka i start. W tym roku przygotowano trzy trasy 20, 10 i 6 kilometrów. Idziemy wzdłuż wiślańskich bulwarów. Najkrótsza trasa zawiedzie nas do Jawornika, najdłuższa do centrum Ustronia. Później wracamy na plac Hoffa. - wyjaśnia Bujok.
W centrum o godzinie 18.00 mocne, hiszpańskie rytmy - koncert Gipsy Guitars. Później o 20.00 – Dyskoteka DJ Adam - BINA

2 maja to też zabawa taneczna. Wpierw mocna rozgrzewka przy Step Areobic. To o godzinie 16.00. o 17.00 zaplanowano Zumbę na Binie. O 18.00 kolejna dyskoteka, tym razem o dobre rytmy zadba DJ Macho.
W poniedziałek będzie można również obserwować młodych skoczków. Na obiekcie w centrum Wisły odbędzie się Memoriał im. Leopolda i Włądysława Tajnerów'. Konkursy skoków rozpoczną się o godzinie 14.00. Rywalizować będą zawodnicy w kilku kategoriach wiekowych:
- Junior D (rocznik 2004-2003), Chłopcy OPEN, Dziewczęta OPEN I – skocznia HS-40,
- Junior E (rocznik 2005-2006), Dziewczęta OPEN II – skocznia HS-20,
- Rocznik 2007-2008, Rocznik 2009 i młodsi, Dziewczęta 2006 i młodsze – skocznia HS-10.

Także w ten dzień Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle zaprasza na spotkanie z Krzysztofem J. Kwiatkowskim – pedagogiem i autorem książki „Survival po polsku”. Poczatek spotkania o godzinie 17.00 Najprostszą definicją jest określenie survivalu mianem samoratownictwa, które może być nazwane także „szkołą życia i przetrwania”. Autor książki „Survival po polsku” ideę tę wciela w życie pracując z młodzieżą trudną, organizując obozy przetrwania w Bieszczadach, szkoląc studentów oraz wojskowych. W jego wizji survival jest przygodą, która nadaje się dla każdego, bo każdy tworzy własną przygodę według własnych potrzeb. Przygoda ta prowadzi do doświadczania własnego rozwoju i sukcesów. Jest dobra dla dzieci, młodzieży, ich rodziców i dziadków. - pisze o autorze biblioteka.
Skoro majówka nie może zabraknąć również zabawy na festynie. Na taki właśnie zaprasza OSP w Wiśle centrum. Początek o godzinie 16.00. wstęp wolny.

Wtorek 3 maja – imprezy przenoszą się do ośrodka Jonidło. Tam rozpoczną o się godzinie 10.00 zawody na rolkach i nartorolkach o Puchar Burmistrza Miasta Wisła. O 11.30 zaplanowano uroczystości patriotyczne przy pomniku. Rozpocznie je koncert Wiślańskiej Orkiestry Dętej pod kier. H. Itnera.
W południe zabrzmi hymn państwowy, meldunek harcerzy oraz przemówienie Burmistrza Miasta Wisła, program artystyczny w wykonaniu uczniów LO im. P. Stalmacha w Wiśle, program muzyczny w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego im. J. Drozda w Wiśle, modlitwa ekumeniczna oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W centrum Wisły o 14.00 odbędą się pokazy strażackie, o 15.00 koncert i popisy wokalne młodzieży z Społecznego Ogniska Muzycznego.

Ciekawie prezentuje się również defilada wojskowa, która odbędzie się 2 maja w Wiśle.
„Zamanifestujemy naszą wole służenia Ojczyźnie w dniu Święta Królowej Polski" - zawołał kpt. Henryk Flame ps. "Bartek", po czym wydał rozkaz wymarszu w kierunku Wisły. 3 maja 1946 r. miało miejsce wydarzenie bez precedensu w będącej pod okupacją sowiecką Polsce. Tego dnia blisko 200 żołnierzy ze Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. "Bartek", przemaszerowało w defiladzie przez wypoczynkową miejscowość. Żołnierze "Bartka" zamanifestowali swoją miłość do Ojczyzny i jej katolickiej tradycji. - piszą o tym wydarzeniu organizatorzy jubileuszowych obchodów.

2.05.2016 (poniedziałek)

12:00-18:00 - koncentracja uczestników uroczystości defilady kpt. Henryka Flame „Bartka” na terenie campingu "Jonidło" w Wiśle
19:00-20:00 - odprawa organizacyjna przed uroczystościami
20:00-21:00 – prelekcja pt.: „Defilada NSZ w Wiśle w świetle relacji i dokumentów” - Bogdan Ścibut

3.05.2016 (wtorek)
10:30 - Msza święta polowa (camping "Jonidło")
12:00-15:00 – uroczystości 70. Rocznicy defilady oddziałów kpt. Henryka Flame „Bartka” w Wiśle: przemarsz pocztów sztandarowych, grup mundurowych i uczestników uroczystości z campingu "Jonidło" na rynek w Wiśle,
- uroczystości ZŻNSZ na rynku w Wiśle: odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia, Apel Poległych, Modlitwa NSZ.

Pierwsze trzy dni maja to również akcja 'Przewodnik czeka' bezpłatne wycieczki dla turystów indywidualnych. To wydarzenie organizuje PTTK. 1 maja przejście z Wisły Czarne na Baranią Góre i Kubalonkę. 2 maja przewodnik proponuje wyjazd na Czantorię i przejście na Soszów i Stożek. 3 maja wyprawa poprowadzi przez Głębce, Przełęcz Kubalonka, Kozińce, Groniczek i Wisła Oaza. Szczegóły wypraw pod tym linkiem

JB
 

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: