Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Macura o transporcie publicznym

W środę (03.10) w sali konferencyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka" odbyło się kolejne spotkanie przedwyborcze z kandydatami Akcji Samorządowej AS. Przedstawiono kandydatów do Rady Powiatu Cieszyńskiego oraz Rady Miejskiej. Głównym tematem spotkania był transport publiczny (kolejowy i autobusowy). Temat transportu został poruszony również podczas wczorajszej (05.10) debaty kandydatów na burmistrza Cieszyna, którą wkrótce będzie można zobaczyć na naszym portalu

Tematem kolejnego (03.10) spotkania z kandydatami Akcji Samorządowej AS był transport publiczny. Ryszard Macura najpierw podsumował to co udało się zrobić w tym zakresie przez ostatnie 4 lata. Wymienił m.in.: powołanie wspólnej komisji transportowej dla powiatu cieszyńskiego i bielskiego w celu wsparcia odtworzenia linii kolejowej nr 190; opracowanie studium transportowego dla Miasta Cieszyna; opracowanie materiału analitycznego - Linia kolejowa nr 190 Bielsko-Biała – Cieszyn istotnym elementem rozwoju Śląska Cieszyńskiego w ramach subregionu południowego województwa śląskiego; oddanie do użytku Dworca Cieszyn. Wprowadzanie w życie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

W drugiej części spotkania Ryszard Macura przedstawił podstawowe założenia spójności systemu transportu publicznego dla powiatu cieszyńskiego. Zaznaczył, iż system powinien obejmować transport kolejowy, ale również autobusowy pomiędzy miejscowościami oraz miejski. Dla powiatu cieszyńskiego ważne są wszystkie połączenia kolejowe dziś i w przyszłości łączące nasze miejscowości ze sobą i z ośrodkami zewnętrznymi – mówił Macura. Podkreślał, iż na wszystkich liniach istotny jest czas przejazdu, a linie autobusowe mają być uzupełnieniem transportu kolejowego. Macura dodał, iż przewoźnicy powinni otrzymywać pozwolenie na realizację usług pakietami, które obejmowałyby zarówno kursy rentowne, jak i nierentowne. Komunikacja miejska według włodarza powinna być dostosowana do komunikacji łączącej miejscowości.

Zasadniczymi krokami przy budowie spójnego systemu transportu publicznego, według włodarza są: scalanie różnych środowisk dla idei modernizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Cieszyn – Bielsko-Biała; ankieta wśród kandydatów z okręgu nr 1 na radnych sejmiku wojewódzkiego oraz wśród kandydatów na prezydenta Bielska-Białej na temat priorytetowego zaangażowania się w projekt modernizacji linii 190; utworzenie zespołu roboczego, składającego się z przedstawicieli samorządów terytorialnych, firm transportowych oraz organizacji działających na rzecz rozwoju transportu publicznego. Jego zadaniem byłoby m.in. określenie priorytetów, harmonogramu oraz podmiotów odpowiedzialnych za poszczególne działania. Taki zespół jak zaznaczył Macura, powinien być utworzony do 31.12.2018 roku; kolejny krok to przedstawienie opinii publicznej pierwszych wyników prac zespołu roboczego – do 31.03.2019. Kolejne podsumowania powinny następować co kwartał – podkreślał Macura.

 

 

 MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-06 14:36:06
tom lem: Czy ten człowiek ma wszystkich w domu, snując plany na koniec grudnia br. w dziedzinach na które nie ma wpływu. Czy pan Macura kandyduje do województwa, powiatu czy gminy, a może na stanowisko koordynatora transportu publicznego? Jeżeli wypowiada się jako kandydat na fotel burmistrza Cieszyna niech planuje transport mieszkańców Krasnej, Mnisztwa, Błogocic, Boguszowic, Kalembic, Pastweisk - bo na to ma ( miał) wpływ, by ograniczyć nadmierny wjazd samochodów osobowymi do centrum miasta. Mieszkający w centrum nie mają problemów z transportem chyba, że z lenistwem przejścia jednego przystanku. Transport publiczny na szczeblu wojewódzkim lub miedzy-gminnym nie zależy bezpośrednio od włodarza miasta lecz jest formą umowy między dwiema np. gminami a z umowami bywa różnie ( trzeba dwojga zainteresowanych) by były skuteczne a i to nie jest pewne. Zmarnowane cztery lata w transporcie zbiorowym gminy są pokłosiem „trafnych” wyborów do rad-y nadzorczej ZGK na początku kadencji, by dokonać zmiany na stanowiskach bez zmiany osób decydujących o założeniach spójności systemu transportu ludzi w gminie. Niech pan daruje opowieści o linii 190, jeżeli PKP będzie zainteresowane, następca tez sobie poradzi w dyskusji.
2018-10-06 21:36:05
bronek91: tom lem: Podejrzewam, iż ten artykuł należy potraktować jako wizję AS a nie postrzegać jako propozycji Pana Burmistrza Macury przez pryzmat jego startu w wyborach na kolejną kadencję. Ktoś kto proponował/ zamieścił tytuł powinien zwrócić uwagę na AS, który wystawił listę kandydatów do odpowiedniej instytucji, a nie podawać nazwiska jednego z kandydatów i przez to kierować zainteresowanie czytelnika na konkretną postać. Błąd w tytule....
2018-10-07 12:47:19
nobody66: @tom lem - niewiele ludzi orientuje się, co leży w kompetencjach poszczególnych organów samorządowych, więc słuchając dobrotliwego bajdurzenia zaczynają wierzyć w moc sprawczą tego pana. Mam nadzieję, że mieszkańcy nie dadzą się oczarować pustymi obiecankami i oderwą ministranta od koryta.
2018-10-07 12:51:29
hanbes: Panie Burmistrzu, a dlaczego kino Piast nie wyświetla filmu "Kler"?! Byłem w Bielsku, Helios pęka w szwach !!! Czyżby cenzura ?! INKWIZYCJA !!! To przecież film nie przeciwny wierze a jedynie ukazuje działalność i kulisy życia tej czarnej mafii !!! Proponuję szafarzowi z Mnisztwa obejrzeć świństwa jego pracodawców !!!
2018-10-08 06:38:56
Bloody: hanbes - no właśnie ostatnio też na to zwróciłem uwagę. Kino Piast powinno być niezależne i przede wszystkim wychodzić naprzeciw popytowi i walczyć o publiczność, a tymczasem dno...
2018-10-08 07:17:36
Bloody: A Macura? To taka miękka... Myśli, że pomacha rączkami i wszyscy go słuchają, a tymczasem to on jest tylko marionetką
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: